• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marek Seweryn

  Przeczytaj także...
  Wyniki podnoszenia ciężarów na 60. Mistrzostwach Świata w Podnoszeniu Ciężarów w 1986 roku w Sofii w Bułgarii. Startowali tylko mężczyźni w 10 kategoriach wagowych.Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Marek Seweryn (ur. 17 października 1957 w Szopienicach) – polski sztangista, brązowy medalista olimpijski i czterokrotny medalista mistrzostw świata.

  Wyniki podnoszenia ciężarów na 53. Mistrzostwach Świata w Podnoszeniu Ciężarów w 1979 roku w Salonikach (Grecja). Startowali tylko mężczyźni w 10 kategoriach wagowych.Medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” (od 1985 r. Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe) – polski medal nadawany sportowcom, którzy uzyskali wyniki światowej rangi. Przyznawany przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej (od 1985 r. Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu). Było to najwyższe rangą odznaczenie sportowe (pierwotnie państwowe).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 1978 roku, kiedy podczas mistrzostw świata w Gettysburgu zdobył srebrny medal w wadze koguciej. W zawodach tych wyprzedził go jedynie Kanybiek Osmonalijew z ZSRR. Największy sukces osiągnął na mistrzostwach świata w Salonikach w 1979 roku, gdzie z wynikiem 282,5 kg zwyciężył w wadze piórkowej. Na rozgrywanych rok później igrzyskach olimpijskich w Moskwie wywalczył brązowy medal w wadze piórkowej (60 kg) z wynikiem 282,5 kg (127,5 kg + 155 kg). Wywalczył także brązowy medal na mistrzostwach świata w Sofii w 1986 roku, plasując się za dwoma reprezentantami Bułgarii: Michaiłem Petrowem i Stefanem Topurowem. Startował również na igrzyskach w Seulu w 1988 roku, gdzie w wadze lekkiej z wynikiem 317,5 kg (145 kg + 172,5 kg) uplasował się na czwartym miejscu. Walkę o podium przegrał tam z Chińczykiem Li Jinhe.

  Ingo Steinhöfel (bułg. Стефан Петров Топуров, ur. 11 sierpnia 1964) – bułgarski sztangista, srebrny medalista olimpijski z Seulu.Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.

  W 1983 roku ustanowił rekord świata w rwaniu - 138 kg. Ponadto zdobył między innymi mistrzostwo Europy w 1978 roku oraz dwa medale mistrzostw Europy juniorów: srebrny w 1975 roku i brązowy rok później. Ośmiokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski, w latach 1983, 1985-1987, 1989-1992.

  XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Moskwie w dniach 19 lipca–3 sierpnia 1980. W zawodach olimpijskich udział brało 5217 sportowców, z czego ponad 1/5 stanowiły kobiety. Igrzyska zostały zbojkotowane przez większość krajów zachodnich.XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXIV Olimpiady) odbyły się w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa).

  Odznaczony dwukrotnie złotym i dwukrotnie srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

  Marek Seweryn reprezentował m.in.: klub sportowy HKS Szopienice z Katowic.

  Ma syna Bartłomieja. Mieszka w USA.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Marek Seweryn Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 31 sierpnia 2016].
 • Polski Komitet Olimpijski: Marek Seweryn – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 2014-12-21].
 • Szopienice (niem. Schoppinitz) − część dzielnicy Katowic Szopienice-Burowiec powstała z połączenia Roździenia i Szopienic, położona nad rzeką Rawą, 8 km na wschód od centrum miasta; w latach 1947−1959 samodzielne miasto.17 października jest 290. (w latach przestępnych 291.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 75 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Wyniki podnoszenia ciężarów na 52. Mistrzostwach Świata w Podnoszeniu Ciężarów w 1978 roku w Gettysburgu (Stany Zjednoczone). Startowali tylko mężczyźni w 10 kategoriach wagowych.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.