• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marek Sart

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.Jerzy Połomski, właściwie Jerzy Pająk (ur. 18 września 1933 w Radomiu) – polski piosenkarz. Z wykształcenia jest także aktorem.
  Krzysztof Dzikowski, pseud. Krzysztof Borys; ur. 25 stycznia 1938 w Warszawie) – polski satyryk i literat (poeta, prozaik, dramaturg), autor tekstów piosenek oraz scenariuszy programów kabaretowych i musicali. Były mąż Krystyny Grochowskiej z zespołu Alibabki, ojciec pisarza Błażeja Dzikowskiego.
  Grób Marka Sarta na Cmentarzu Powązkowskim

  Marek Sart, właściwie Jan Szczerbiński (ur. 4 czerwca 1926 w Łodzi, zm. 6 listopada 2010 w Otwocku) – polski kompozytor muzyki rozrywkowej i aranżer.

  Studiował polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim i kompozycję na PWSM w Warszawie.

  Był członkiem jazzowego zespołu muzycznego Melomani Jerzego Matuszkiewicza, w którym grał na kontrabasie i gitarze, a potem w 1968 r. założyli z Ernestem Bryllem zespół Drumlersi. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 283, rząd 2, miejsce 29).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Wybrane piosenki[ | edytuj kod]

 • Każda miłość jest pierwsza (sł. Jerzy Jurandot, wyk. Irena Santor).
 • Komu piosenkę (sł. Karol Kord, wyk. Jerzy Połomski).
 • Malowana lala (wyk. Karin Stanek).
 • Raz, jedyny raz (sł: K. Kord, wyk. Krzysztof Cwynar).
 • Odejdź smutku (wyk. Maria Koterbska).
 • Trzysta tysięcy gitar (sł. Krzysztof Dzikowski, Wojciech Młynarski, wyk. Karin Stanek).
 • O kim dzisiaj opowiada (sł. Janusz Sent, wyk. Krzysztof Cwynar).
 • Wspomnienie (sł. Julian Tuwim, wyk. Czesław Niemen).
 • Siódme niebo (sł. Lidia Gierwiałło, wyk. Marcin Bronikowski).
 • Co nas obchodzi (sł. Jerzy Jurandot, wyk. Olgierd Buczek) – z filmu Mąż swojej żony z 1960 roku.
 • Bal u Posejdona (muz. i sł Marek Sart, wyk. Anna German, Krzysztof Cwynar).
 • Wybrana muzyka filmowa[ | edytuj kod]

 • 1956: Tajemnica starego zamku
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Leksykony w Interia.pl. leksykony.interia.pl.
  2. WIEM, darmowa encyklopedia: Sart Marek.
  3. Zmarł wybitny kompozytor Marek Sart. tvp.info, 2010-11-06. [dostęp 2010-11-06].
  4. Mariusz Gradowski: Melomani (pol.). grudzień 2011. [dostęp 2013-12-23].
  5. Odszedł twórca "Malowanej Lali" (pol.). 8.11.2010. [dostęp 2012-05-22].
  6. Cmentarz Stare Powązki: ŁUCJA SZCZERBIŃSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-02-24].
  7. Dyskografia (pol.). jerzypolomski.pl. [dostęp 2013-09-04].
  Anna German, od 1972 r. Anna Wiktoria German-Tucholska (ur. 14 lutego 1936 w Urgenczu w Uzbeckiej SRR (ZSRR), zm. 25/26 sierpnia 1982 w Warszawie) – polska piosenkarka i kompozytorka, aktorka, z wykształcenia geolog. Śpiewała w siedmiu językach.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Marcin Bronikowski (ur. 28 maja 1968 w Warszawie) – polski śpiewak operowy (baryton). Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie oraz Konserwatorium Muzyczne w Sofii (Bułgaria), w klasie śpiewu solowego i aktorstwa. Syn dziennikarza Adama Bronikowskiego.
  Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (ur. 10 kwietnia 1928 w Jaśle) – muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do wielu seriali i filmów z czasów PRL-u.
  Mąż swojej żony – polski film fabularny (komedia) z 1960 roku w reżyserii Stanisława Barei na podstawie sztuki Mąż Fołtasiówny Jerzego Jurandota.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Jerzy Jurandot, właściwie Jerzy Glejgewicht (ur. 19 marca 1911 w Warszawie, zm. 16 sierpnia 1979 w Warszawie) – polski poeta, dramaturg, satyryk i autor tekstów piosenek. Mąż Stefanii Grodzieńskiej.
  Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek.
  Irena Santor, z domu Wiśniewska (ur. 9 grudnia 1934 w Papowie Biskupim) – polska piosenkarka śpiewająca mezzosopranem. W latach 1951-1959 była solistką zespołu Mazowsze. Jest laureatką międzynarodowych festiwali piosenkarskich oraz wykonawczynią wielu utworów, które stały się przebojami (np. Tych lat nie odda nikt, Powrócisz tu, Już nie ma dzikich plaż).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.