• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marek Michalak

  Przeczytaj także...
  Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.Żarów (niem. Saarau) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie świdnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Żarów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wałbrzyskiego. Wchodzi w skład Aglomeracji Wałbrzyskiej.
  Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS) - najstarsza uczelnia pedagogiczna w Polsce. Założycielką i patronką uczelni jest Maria Grzegorzewska.
  Marek Michalak (pierwszy z lewej) podczas głoszenia wyników konkursu dla dzieci Moja Polska w 2050 roku w Sejmie (2014)

  Marek Henryk Michalak (ur. 27 lipca 1971 w Świdnicy) – polski pedagog specjalny, działacz społeczny, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, od 2008 rzecznik praw dziecka.

  Działacz społeczny, społecznik – osoba pracująca aktywnie na rzecz wspólnoty obywatelskiej, aktywista; aktywny członek, organizator i uczestnik stowarzyszeń i ruchów społecznych, fundacji oraz organizacji społecznych i samorządowych. Może działać na rzecz ochrony środowiska (ekolog) lub występować w społecznym interesie lokalnych społeczności.Rzecznik Praw Dziecka (RPD) – konstytucyjny jednoosobowy organ władzy państwowej ustanowiony artykułem 72 ust. 4 Konstytucji RP z 1997 roku, po raz pierwszy powołany w 2000 roku.

  Życiorys[]

  Wykształcenie[]

  Posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne – jest absolwentem Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł zawodowy magistra pedagogiki resocjalizacyjnej, absolwentem studiów podyplomowych w zakresie socjoterapii i organizacji pomocy społecznej. Ukończył też szkolenia dla działaczy organizacji pozarządowych (na Uniwersytecie Hopkinsa w Baltimore).

  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.Kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – zespół budynków znajdujący się w Warszawie przy ulicy Wiejskiej 4/6/8, użytkowany przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

  Działalność społeczna[]

  Od 1987 był przewodniczącym Koła Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy, a w latach 1990–2008 pełnił funkcję prezesa zarządu głównego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE". W 1993 założył Zespół Dziecięcy "Serduszka", działający przy Fundacji SERCE – Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy i Żarowie. Jest autorem tekstów piosenek dla dzieci i młodzieży, m.in. "Order od dzieci", "Kamienny świat", "Stolica marzeń", "Nagroda SERCA", "Dobrze żyć", do których Telewizja Polska wyprodukowała teledyski z tym zespołem.

  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.Świdnica (niem. Schweidnitz, czes. Svídnice) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. Miasto leży historycznie na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim, nad rzeką Bystrzycą. Od 2004 r. siedziba diecezji świdnickiej. Świdnica wchodzi w skład Aglomeracji Wałbrzyskiej..

  Współtworzył Centrum Przyjaźni Dziecięcej, kształtujące programy pomagania dzieciom i rodzinom. W 2003 został powołany do Rady Organizacji Pozarządowych przy Rzeczniku Praw Dziecka.

  Za swoją działalność społeczną odznaczony Orderem Uśmiechu jako najmłodsza osoba w historii tego odznaczenia (1994) i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uhonorowany nagrodami, w tym Złotym Gryfem i tytułem "Świdniczanin Roku" (1995), nagrodą "Zwyczajni-Niezwyczajni" przyznawaną przez TVP (1997), nagrodą Polcul Foundation w Australii (2000), nagrodami i wyróżnieniami przyznawanymi przez organizacje pozarządowe i samorządy. W 2008 został Honorowym Ambasadorem Dzieci Chorych na Nowotwory Mózgu.

  Fundacja Polcul – fundacja założona w 1980 r. w Australii przez Jerzego Bonieckiego pod nazwą Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej.Cezary Leżeński, ps. „Jerzy Nałęcz” i „Marek” (ur. 6 stycznia 1930 w Poznaniu, zm. 5 grudnia 2006 w Warszawie) – polski pisarz i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych, podpułkownik Wojska Polskiego, autor ponad 30 książek, w tym dla dzieci i młodzieży, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

  Był wicekanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, a w 2007 został jej kanclerzem, zastępując Cezarego Leżeńskiego.

  Rzecznik praw dziecka[]

  23 lipca 2008 został wybrany przez Sejm na urząd rzecznika praw dziecka. Po zatwierdzeniu wyboru przez Senat 25 lipca 2008 złożył ślubowanie przed Sejmem, rozpoczynając pięcioletnią kadencję. Powołany na funkcję przewodniczącego Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC z siedzibą w Strasburgu na okres 2011–2012; w kadencjach 2010–2011 i 2012–2013 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.

  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.SERDUSZKA – nazywany "świdnickie SERDUSZKA" reprezentacyjny zespół Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu z/s w Warszawie i Fundacji SERCE – Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej z/s w Świdnicy.

  12 lipca 2013 wybrany przez Sejm na drugą kadencję na urząd RPD. Po zatwierdzeniu 9 sierpnia 2013 wyboru przez Senat w dniu 27 sierpnia 2013 złożył ślubowanie przed Sejmem, rozpoczynając kolejną pięcioletnią kadencję.

  Życie prywatne[]

  Żonaty z Adrianą Michalak, ma córkę Julię i syna Miłosza.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Nota biograficzna na stronie Rzecznika Praw Dziecka. [dostęp 1 grudnia 2010]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.