• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marek Krukowski

  Przeczytaj także...
  Teleturniej – specyficznie telewizyjny gatunek dziennikarski i typ telewizyjnego programu rozrywkowego. Polega na wykonywaniu przed kamerami przez uczestników (na ogół dobieranych na zasadzie otwartych eliminacji, choć czasem specjalnie zapraszanych do programu – wówczas są to z reguły osoby powszechnie znane) narzuconych im przez organizatora zadań, za co otrzymują – niekiedy bardzo wysokie – nagrody.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.

  Marek Krukowski (ur. 5 marca 1964) – polski erudyta, wielokrotny uczestnik i zwycięzca telewizyjnych teleturniejów, z zawodu bibliotekarz.

  Pochodzi z Rakowca, gmina Kwidzyn. Uzyskał absolutorium z filozofii, studiował przez rok także polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest jednym z niewielu uczestników tego rodzaju programów, którzy występują w nich zawodowo. Wygrał 40 teleturniejów. Jego najwyższa jednorazowa wygrana wyniosła 100 tys. PLN. Zgodnie z informacjami podanymi w filmie Zawodowiec (2002) teleturnieje były jedynym źródłem utrzymania Krukowskiego oraz jego rodziny. Po zmniejszeniu liczby teleturniejów i zmianie ich formuły, niechętnych regularnym uczestnikom, zaczął rzadziej występować. Rozpoczął pracę w bibliotece w Kwidzynie, której wcześniej przekazał swój księgozbiór (ok. 6400 książek i 4000 płyt gramofonowych). W wyemitowanym w 1996 roku odcinku programu Na każdy temat przyznał się, że w przygotowaniach do teleturniejów pomagało mu palenie marihuany.

  Wielka gra – teleturniej polski nadawany cyklicznie od 1962 do 2006, początkowo na antenie TVP1, następnie od II połowy lat 70. w TVP2. Prowadzący zmieniali się kilkakrotnie w historii programu, ostatnią z nich była Stanisława Ryster. Charakteryzował się tym, że sprawdzał wiedzę specjalistyczną z danej dziedziny, z której gracz musiał się przygotować.Miliard w rozumie – teleturniej opracowany w Wydawnictwie Naukowym PWN, licencja zakupiona przez TVP, realizowany przez TVP Kraków, emitowany w TVP1 od 9 września 1993 do 26 lutego 2005 roku.

  Marek Krukowski jest bohaterem filmu dokumentalnego Zawodowiec zrealizowanego w 2002 roku przez Studio Filmowe „Kalejdoskop” dla Programu 1 TVP. Reżyserem filmu był Krzysztof Kalukin.

  Występy[ | edytuj kod]

 • Wielka gra – 25 razy, z czego 15 razy wygrał
 • Awantura o kasę – 1 raz, finał w drużynie żółtych
 • Jeden z dziesięciu – 5 wygranych odcinków, w tym remis w 8. edycji; kilkukrotne uczestnictwo w Wielkim Finale, w tym jedno zwycięstwo (46. edycja)
 • Miliard w rozumie – 15 razy; zwycięstwo w 2 odcinkach podsumowania Erudyta Dekady
 • Najlepszy z najlepszych – zwycięstwo w pierwszej edycji i w superfinale
 • Va banque – w odsłonie z lat 1996–2003 zwycięstwo w 9 grach (w tym wygrana w Turnieju Mistrzów 1996); w odsłonie z 2020 roku udział w dwóch odcinkach, w tym jedna wygrana
 • Magia liter – jedno zwycięstwo
 • Tele gra – jedno zwycięstwo
 • Szybka forsa – jedno zwycięstwo
 • Najsłabsze ogniwo – uczestnictwo
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Najlepszy z najlepszych. Superfinał, tvp.pl [dostęp 2008-04-10] [zarchiwizowane z adresu 2008-04-17].
  2. Patryk Żaglewski, Marek Sidor, Co słychać u „Króla Wygrywaczy”? : Puls Kwidzyna - wydarzenia, informacje, aktualności, www.pulskwidzyna.pl, 22 lutego 2014 [dostęp 2019-01-04].
  3. Andrzej Mańczyk, Zawodowiec, reporter.edu.pl, 10 lipca 2003 [dostęp 2008-04-10] [zarchiwizowane z adresu 2009-05-25].
  4. Zawodnicy Wielkiego Finału 110 edycji, tvp.pl [dostęp 2019-01-04] [zarchiwizowane z adresu 2019-01-05] (pol.).
  5. Na każdy temat - 15 minut sławy, ipla.tv [dostęp 2019-02-01].
  6. Marek Krukowski, tvp.pl, 6 marca 2006 [dostęp 2008-04-10] [zarchiwizowane z adresu 2008-04-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • film dokumentalny Zawodowiec w filmotece tvp.pl
 • strona na blogu "Zawodowi wygrywacze", poświęconym wielokrotnym zwycięzcom teleturniejów
 • Va banque – teleturniej emitowany w Polsce od 1 marca 1996 roku do 2 czerwca 2003 na antenie TVP2. Prowadzącym teleturnieju był Kazimierz Kaczor. Teleturniej oparty został na pomyśle amerykańskiej telewizji, w oryginale nosi tytuł Jeopardy!. Odcinki trwały po 30 minut. Producentem programu była firma Astro.Najlepszy z najlepszych – teleturniej emitowany przez TVP2 w 2005 roku. Program prowadził Olaf Lubaszenko. W finale nagrodą było 100 000 złotych. Nadano 17 odcinków (2 sezony). Program emitowano w poniedziałki o godzinie 19.00. Jeden odcinek programu trwał 30 minut.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Absolutorium (z łac. absolutorium - zwolnienie) – zwyczajowe stwierdzenie zakończenia studiów wyższych bez uzyskania dyplomu. Absolutorium jako wpis w indeksie uzyskuje się po zdaniu wszystkich egzaminów i dokonaniu zaliczeń wymaganych programem studiów. Uzyskanie absolutorium jest koniecznym warunkiem przed przystąpieniem do obrony pracy dyplomowej.
  Bibliotekarz – pracownik biblioteki, pracownik zatrudniony zawodowo w bibliotekarstwie; tytuł i stanowisko w hierarchii służby bibliotecznej. Według przepisów unijnych (Dyrektywa 89/48), osoba zatrudniona jako bibliotekarz musi mieć ukończone co najmniej studia licencjackie z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa.
  Najsłabsze ogniwo – teleturniej polski, oparty na brytyjskim formacie The Weakest Link. Program nadawany był w latach 2004 – 2006 od poniedziałku do czwartku na antenie telewizji TVN oraz od niedawna w Polsce i w Wielkiej Brytanii na kanale BBC Entertainment. Nagrano cztery serie programu, którego średnia oglądalność wyniosła 1,5 mln widzów. Najchętniej oglądane odcinki gromadziły 3-milionową widownię. . Pierwszy odcinek "Najsłabszego ogniwa" został wyemitowany 1 marca 2004 roku, a ostatni 26 stycznia 2006 roku. Program prowadziła Kazimiera Szczuka.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Jeden z dziesięciu (1 z 10) – teleturniej polski emitowany od 6 czerwca 1994 roku na antenie TVP2. Prowadzącym jest Tadeusz Sznuk. Program opiera się na brytyjskim formacie Fifteen to One według pomysłu Johna M. Lewisa. Program podzielony jest na edycje. Do 72. edycji na każdą serię składało się 25 odcinków gry (z wyjątkiem edycji 2. i 72.), a od 73. edycji 20 odcinków. Do października 2013 r. wyemitowano 77. edycji teleturnieju. Program obecnie nadawany jest od poniedziałku do piątku o 18:50. Jest to najdłużej emitowany teleturniej w polskiej telewizji, którego emisja trwa do dziś.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.8 sek.