• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marek Król

  Przeczytaj także...
  Adam Michnik (ur. 17 października 1946 w Warszawie) – polski publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny. Od 1989 redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KC PZPR) – organ kierowniczy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) w latach 1948–90; najwyższa władza PZPR między zjazdami, kierująca całokształtem pracy partii.
  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.

  Marek Król (ur. 24 lutego 1953 w Poznaniu) – polski dziennikarz, działacz PZPR, były redaktor naczelny „Wprost”, poseł na Sejm X kadencji.

  Życiorys[]

  Absolwent Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz studiów z zakresu filologii klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

  W okresie PRL należał do Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, a od 1979 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od lipca 1989 do stycznia 1990 pełnił funkcję sekretarza Komitetu Centralnego PZPR. W latach 1989–1991 sprawował mandat posła na tzw. Sejm kontraktowy, wybranego w okręgu Poznań-Grunwald z puli PZPR. Był rzecznikiem klubu poselskiego tej partii, a po jej rozwiązaniu, do 1991, należał do Polskiej Unii Socjaldemokratycznej.

  Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost” (AWR „Wprost”) – polskie wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1990 jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Powstało jako przedsiębiorstwo rodzinne, prezesem był Marek Król (60% udziałów), dyrektorem marketingu Paulina (żona Marka – 10% udziałów), wiceprezesem i dyrektorem generalnym Amadeusz (syn Marka i Pauliny – 10% udziałów), zaś ich córka Celestyna była kierowniczką projektu WiK. Wartość spółki wyceniana była w 2005 roku na 204 mln zł (według Listy 100 najbogatszych Polaków „Wprost” 2005).Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.

  Od 1984 pozostawał związany z tygodnikiemWprost”. W lutym 1989 został redaktorem naczelnym tego pisma, ustąpił ze stanowiska w maju 2006. W tym czasie był członkiem Kapituły Nagrody Kisiela. Pozostał prezesem zarządu spółki wydawniczej AWR „Wprost” do 2009, kiedy to sprzedał większość udziałów w tym przedsiębiorstwie. Po odejściu z wydawnictwa w dalszym ciągu publikował w tygodniku swoje felietony. W kwietniu 2010, po opublikowaniu na łamach „Wprost” tekstu krytykującego m.in. Adama Michnika, „Gazetę Wyborczą” i Andrzeja Wajdę, nowy wydawca tygodnika oświadczył, że zaprzestanie drukowania jego tekstów. W lipcu 2012 po dwuletnim procesie sąd okręgowy prawomocnie uznał za bezprawne zwolnienie Marka Króla i nakazał wydawcy wypłatę odszkodowania. W lipcu 2010 Marek Król został felietonistą „Super Expressu”.

  Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W 1996 tygodnik „NIE” napisał, jakoby Marek Król był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Rycerz”. Marek Król wystąpił przeciw Jerzemu Urbanowi, redaktorowi naczelnemu „Nie”, z pozwem o ochronę dóbr osobistych. W wyniku kwerendy archiwalnej przeprowadzonej na wniosek Marka Króla przez IPN odnaleziono zapis w kartotece odtworzeniowej biura „C” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL, według którego Marek Król został zarejestrowany jako tajny współpracownik pod pseudonimem „Adam”. W czerwcu 2013 Sąd Okręgowy w Warszawie w tzw. procesie autolustracyjnym uznał, iż Marek Król nie był tajnym współpracownikiem służb specjalnych PRL.

  Super Express – wydawany w Warszawie od 1991 roku dziennik o charakterze sensacyjno-rozrywkowym. Jego pierwszy zespół dziennikarski stanowiła w przeważającej większości dotychczasowa obsada "Expressu Wieczornego". Format tabloidowy. Zasłynął publikacjami dotyczącymi afer politycznych i obyczajowych. Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych. Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka. Pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu był Grzegorz Lindenberg. Obecnie gazetą kieruje Sławomir Jastrzębowski.Polska Unia Socjaldemokratyczna – ugrupowanie polityczne powstałe na początku 1990 roku w efekcie likwidacji i podziału Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jednym z powstałych wówczas ugrupowań (oprócz Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej) była Polska Unia Socjaldemokratyczna z Tadeuszem Fiszbachem na czele. PUS w założeniach miała być tą lewicą powstałą z PZPR, która mogła być zaakceptowana przez środowiska solidarnościowe. W sejmie X kadencji PUS było reprezentowane przez 39 posłów Poselskiego Klubu Pracy. Lech Wałęsa, ówczesny przywódca NSZZ „Solidarność”, mówił o konieczności istnienia "lewej nogi" na formującej się scenie politycznej. Jednak PUS nie utrzymała się na scenie politycznej. Duża grupa jej działaczy przeszła w końcu do Unii Pracy.

  Przypisy

  1. Zamieszanie wokół nagrody Kisiela. tvn24.pl, 11 listopada 2007. [dostęp 11 grudnia 2013].
  2. Nie polezie orzeł w GWna. wprost.pl, 19 kwietnia 2010. [dostęp 27 kwietnia 2010].
  3. „Wprost” rezygnuje z felietonów Marka Króla i przeprasza za nie. press.pl, 26 kwietnia 2010. [dostęp 27 kwietnia 2010].
  4. 120 tys. zł odszkodowania dla Marka Króla za bezprawne zwolnienie z Wprost. wirtualnemedia.pl, 14 sierpnia 2012.
  5. Szef "Wprost" był zarejestrowany jako TW "Adam". money.pl, 12 grudnia 2007. [dostęp 27 kwietnia 2010].
  6. Marek Król ujawnia materiały IPN na swój temat. wprost.pl, 12 grudnia 2007. [dostęp 27 marca 2012].
  7. Marek Król nie współpracował z SB. wp.pl, 13 czerwca 2013. [dostęp 13 czerwca 2013].

  Bibliografia[]

 • Marek Król w serwisie "Ludzie Wprost". [dostęp 27 kwietnia 2010].
 • Strona sejmowa posła X kadencji. [dostęp 27 kwietnia 2010].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – struktura administracji państwowej Polski Ludowej, która w latach 1954-1990 nadzorowała organy administracyjno-porządkowe oraz kontrolowała działalność organów bezpieczeństwa państwa (od 1956).
  Służba Bezpieczeństwa (SB) – organ bezpieczeństwa państwa działający w strukturach resortu spraw wewnętrznych, działający w PRL w latach 1956–1990, powołany m.in. do zapewniania porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnątrz kraju, zdobywania informacji i kreowania pozytywnych dla interesu państwa zdarzeń na zewnątrz. W końcowej fazie swojego istnienia, w sierpniu 1989, SB zatrudniała 24,3 tys. funkcjonariuszy, którzy kontrolowali 90 tys. tajnych współpracowników. Oznacza to, że na jednego funkcjonariusza przypadało statystycznie 1564 obywateli, a TW stanowili 0,2 % ogółu ludności.
  Posłowie X kadencji (od 18 czerwca 1989 do 25 listopada 1991) – posłowie na Sejm kontraktowy, wybrani 4 i 18 czerwca 1989.
  I Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum Dwujęzyczne im. Karola Marcinkowskiego – najstarsze państwowe liceum w Poznaniu, nazywane również Marcinkiem.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Sejm X kadencji 1989-1991 (Sejm kontraktowy) – Sejm PRL wybrany 4 i 18 czerwca 1989 pod rządami Konstytucji PRL z 1952 w wyniku porozumień politycznych tzw. Okrągłego Stołu, rozwiązany wraz z Senatem z dniem 26 października 1991.
  Jerzy Urban, pseudonimy: Wanda Borkowicz Jerzy Kibic, Jan Rem, Klakson (ur. 3 sierpnia 1933 w Łodzi) – polski dziennikarz, publicysta, satyryk, pisarz i polityk, w latach 1981–1989 rzecznik prasowy Rady Ministrów, od 1990 redaktor naczelny tygodnika „NIE” i właściciel wydającej go spółki Urma.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.