• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marek Kachaniak

  Przeczytaj także...
  XIV Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym - zawody lotnicze Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w lataniu precyzyjnym, zorganizowane w dniach 30 lipca-6 sierpnia 2000 w Västerås w Szwecji. Złoty medal zespołowo oraz brązowy indywidualnie zdobyli w nich zawodnicy polscy.XII Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym – zawody lotnicze, organizowane w dniach 24 czerwca - 1 lipca 2001 w Kordowie w Hiszpanii, w ramach II Światowych Igrzysk Lotniczych (World Air Games) Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI). Pierwsze i drugie miejsce indywidualnie oraz pierwsze zespołowo zajęli w nich zawodnicy polscy.
  Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

  Marek Mieczysław Kachaniak (ur. 8 października 1961 w Warszawie) – polski pilot samolotowy, trzykrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz Polski.

  Należy do Aeroklubu Rzeszowskiego. Zdobył tytuły drużynowego mistrza świata w lataniu precyzyjnym w 2000 i 2009 oraz drużynowego mistrza świata w lataniu rajdowym w 2001. Brązowy medalista mistrzostw świata w lataniu precyzyjnym indywidualnie w 2009. Czterokrotny mistrz Polski (1995, 1997, 2004, 2011).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – urząd administracji rządowej, obsługujący ministra właściwego do spraw działu administracji rządowej - budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, działu - gospodarka morska oraz działu - transport, utworzone 21 listopada 2011, z mocą od 18 listopada 2011.

  21 października 2013 został dyrektorem Departamentu Lotnictwa w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (następnie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa). W 2014 kandydował bez powodzenia do sejmiku województwa podkarpackiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Samolotowe MŚ: złoty medal Krzysztofa Wieczorka. sportowefakty.pl, 24 lipca 2009.
  2. Nowy Dyrektor Departamentu Lotnictwa w MTBiGM. aeroklub.rzeszow.pl, 24 października 2013.
  3. Serwis PKW – Wybory 2014

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Marek Kachaniak na stronie zawodysamolotowe.pl
 • 8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.XIX Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym - zawody lotnicze Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w lataniu precyzyjnym, organizowane w dniach 19-26 lipca 2009 w Toruniu. Organizatorem zawodów był Aeroklub Pomorski. Zwyciężyli w nich indywidualnie i zespołowo zawodnicy polscy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sejmik Województwa Podkarpackiego – organ stanowiący i kontrolny samorządu Województwa Podkarpackiego. Istnieje od 1998 r. i w jego skład wchodzą radni wybierani w województwie podkarpackim, w wyborach bezpośrednich na kadencje trwające 4 lata. Obecna IV Kadencja Sejmiku trwa od 2010 do 2014 roku. Przewodniczącym Sejmiku Województwa Podkarpackiego jest Wojciech Buczak. Marszałkiem Województwa Podkarpackiego jest Władysław Ortyl.
  Mistrzostwa świata w samolotowym lataniu precyzyjnym rozgrywane są od 1975 roku, po raz pierwszy rozegrano je w Szwecji. Mistrzostwa odbywają się na ogół co dwa lata, pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.