• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marek Gajewski  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  W labiryncie – pierwsza polska opera mydlana w reżyserii Pawła Karpińskiego emitowana w Programie 2 TVP (ówczesnym TP2) od 30 grudnia 1988 do 26 czerwca 1991. Łącznie powstało 120 odcinków w dwóch seriach.Jarmark – rozrywkowy program telewizyjny tworzony w latach osiemdziesiątych w Telewizji Polskiej przez Wojciecha Pijanowskiego, Krzysztofa Szewczyka i Włodzimierza Zientarskiego.

  Marek Gajewski (ur. 29 czerwca 1945, zm. 11 sierpnia 1995 w Warszawie) – polski lektor, spiker telewizyjny, prezenter i dziennikarz TVP oraz aktor.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Przez wiele lat czytał teksty felietonów do telewizyjnych programów popularnonaukowych (m.in. Sondy). Był lektorem filmów i seriali animowanych – m.in. Batman: The Animated Series (1992–1995) i Wojownicze Żółwie Ninja (1987) oraz filmów dokumentalnych i fabularnych. Był konferansjerem na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Występował także w magazynie Jarmark. W programie dla dzieci Teleranek prowadził cykl zatytułowany „Gazetka Rodzinna”. Sporadycznie pojawiał się na ekranie także jako aktor – w filmie Album polski (1970) oraz w serialu W labiryncie (1988–1990). Na początku lat 90. współpracował m.in. z Radiem Gdańsk i Prywatną Telewizją Elgaz. Był pierwszym lektorem teleturnieju Familiada w latach 1994–1995. Zapowiadał program, a prywatnie był kolegą ze studiów Karola Strasburgera. Zmarł w 1995 roku w Warszawie po ciężkiej chorobie.

  Zdobywca Kosmosu (kor. 로보트킹, Roboteu King, ang. The Cosmos Conqueror) – koreański film animowany z 1981 roku. W Ameryce film ten został wydany w języku angielskim przez Adda Audio Visual Ltd. – przez hongkońskiego producenta Josepha Lai pod nazwą The Cosmos Conqueror, wersja ta trafiła do Europy i na niej oparte były późniejsze tłumaczenia na inne języki m.in. francuski (Les Conquérants du Cosmos) i hiszpański (Super Robot King). W Polsce wersja amerykańska została wydana na kasetach VHS z lektorem i angielskim dubbingiem pod tytułem Zdobywca Kosmosu. Kacze opowieści (ang. DuckTales) – serial animowany wytwórni The Walt Disney Company, emitowany od 18 września 1987 do 28 listopada 1990 roku. W Polsce wyświetlany był po raz pierwszy od 17 września 1989 do 19 czerwca 1993 w TVP1 (początkowo pod tytułem Siostrzeńcy Kaczora Donalda).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Konferansjer (fr. conférencier) – osoba prowadząca przedstawienie, zapowiadająca poszczególne punkty programu, nadająca kształt widowiskom artystycznym o charakterze estradowym. Zadaniem konferansjera jest przedstawianie artystów, przygotowanie publiczności na ich występ, urozmaicanie przedstawień anegdotami i dowcipami.
  Krystyna Grażyna Czubówna (ur. 2 sierpnia 1954 w Nowym Sączu) – polska dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Z wykształcenia prawnik.
  Niekończąca się opowieść (ang. The NeverEnding Story, niem. Die unendliche Geschichte) – anglojęzyczny film fantasy produkcji niemieckiej z 1984 r. w reżyserii Wolfganga Petersena, na podstawie powieści fantasy Michaela Ende Niekończąca się historia (1979). W dniu premiery film był najdroższą produkcją filmową spoza USA i Związku Radzieckiego. Przewodnim motywem muzycznym filmu jest piosenka Limahla Never Ending Story. W 1990 roku powstała kolejna część filmu pt.: "Niekończąca się opowieść II: Następny rozdział", a w 1994 roku część trzecia pt.: "Niekończąca się opowieść III: Ucieczka z krainy Fantazji"
  Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.
  Szukając sprawiedliwości (ang. Out for Justice) – amerykański film sensacyjny z 1991 roku w reżyserii Johna Flynna. Wyprodukowany przez Warner Bros.
  Skallor: Planeta Robotów- amerykański / kanadyjski film animowany oparty na marce zabawek firmy Hasbro, stworzony wspólnie przez wytwórnie Sunbow i Marvel. Film kompiluje 12 6-ciominutowych odcinków serii animowanej o tej samej nazwie wyemitowanych w telewizji dwa lata wcześniej.
  11 sierpnia jest 223. (w latach przestępnych 224.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 142 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.