• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marek Cebula

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (daw. Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu) – szkoła wyższa w Poznaniu, która powstała jako samodzielna uczelnia w 1951 roku. Prawie cały kampus znajduje się w dzielnicy Sołacz, będącej częścią Jeżyc - jednej z administracyjnych dzielnic Poznania. Siedziba władz uczelni (rektorat i dziekanaty) mieści się w budynku Collegium Maximum przy ul. Wojska Polskiego 28.Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna, założona (początkowo jako stowarzyszenie) 24 stycznia 2001 (jako partia pod nazwą "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej" zarejestrowana 5 marca 2002). Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS i Donald Tusk z Unii Wolności. Skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i konserwatywno-liberalnych, centroprawicowych i centrowych. Należy do Europejskiej Partii Ludowej. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska.
  Wybory samorządowe VI kadencji odbyły się 21 listopada 2010 roku (I tura). II tura (ponowne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) odbyła się 5 grudnia i 19 grudnia 2010 roku. Termin wyborów został ogłoszony przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska 15 września 2010 roku.

  Marek Jerzy Cebula (ur. 30 listopada 1965 w Gubinie) – polski polityk, przedsiębiorca, poseł na Sejm VI kadencji, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

  Życiorys[]

  Ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu (kierunek: gospodarka leśna) z tytułem zawodowym magistra inżyniera leśnictwa. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "SKARPA".

  Przez kilka miesięcy pracował w nadleśnictwie, następnie od 1992 do 2007 prowadził własną działalność gospodarczą. W latach 2002–2006 był radnym Krosna Odrzańskiego (z listy komitetu "Platforma Sprawiedliwości"), następnie przez rok zasiadał w radzie powiatu krośnieńskiego. W 2006 bezskutecznie ubiegał się o stanowisko burmistrza miasta i gminy Krosno Odrzańskie (jako kandydat niezależny) oraz o mandat radnego powiatu (z listy Platformy Obywatelskiej, do której później wstąpił).

  Gmina Krosno Odrzańskie – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.Gubin (niem. Guben, dolnołuż. Gubin) – miasto i gmina w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, nad Lubszą. Gubin leży w polskiej części Dolnych Łużyc, na granicy z Niemcami i do 1945 roku było wschodnią częścią miasta Guben.

  W wyborach parlamentarnych w 2007 z ramienia Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat poselski, otrzymując w okręgu lubuskim 5734 głosy.

  5 grudnia 2010, w drugiej turze wyborów samorządowych, został wybrany na urząd burmistrza Krosna Odrzańskiego. 25 marca 2012 odbyło się referendum odwoławcze burmistrza i rady miejskiej, które z powodu niskiej frekwencji (14,56%) okazało się nieważne. 16 listopada 2014 w pierwszej turze kolejnych wyborów samorządowych z powodzeniem ponownie ubiegał się o urząd burmistrza.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Wybory samorządowe w Polsce w 2014 roku - wybory samorządowe, które odbędą się 16 listopada 2014. Będą to pierwsze wybory samorządowe przeprowadzone na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Strona sejmowa posła VI kadencji
 • Kancelaria Sejmu: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: VI kadencja: przewodnik. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, kwiecień 2008, s. 30. ISBN 978-83-7059-872-3.
 • Okręg wyborczy nr 8 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar województwa lubuskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 12 posłów w systemie proporcjonalnym.Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory do Sejmu i Senatu w 2007 roku zostały przeprowadzone w dniu 21 października 2007 roku (niedziela) w związku z podjęciem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji Uchwały z dnia 7 września 2007 r. w sprawie skrócenia kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 163, poz. 1154) i wydanym w jej następstwie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Postanowieniem z dnia 7 września 2007 r. o zarządzeniu wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 162, poz. 1145).
  Powiat krośnieński (dawn. powiat krosieński) – powiat w Polsce, w województwie lubuskim. Reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Krosno Odrzańskie.
  Krosno Odrzańskie (niem. Crossen an der Oder) – miasto powiatowe w województwie lubuskim, w Dolinie Środkowej Odry, nad Odrą u ujścia Bobru. Znajdują się tu siedziby Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, komend powiatowych straży pożarnej, policji i szpitala powiatowego. W mieście zlokalizowany jest garnizon wojskowy.
  Stowarzyszenie – organizacja społeczna (zrzeszenie) powoływana przez grupę osób mających wspólne cele lub zainteresowania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.