• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mardin

  Przeczytaj także...
  Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.Linia kolejowa Şenyurt – Mardin – odgałęzienie kolei bagdadzkiej, mające obsługiwać transport do i ze starożytnego miasta Mardin w tureckiej prowincji Mardin. Linia ma długość 24,3 km. Rozpoczyna się w Şenyurt, gdzie odłącza się od linii z Karkamış do Nusaybin. Kończy się stacją Mardin, która jednak znajduje się kilka kilometrów na południe od miasta, we wsi İstasyon (tur. stacja). Powodem tego był zbyt wysoki koszt poprowadzenia linii do samego Mardin, ze względu na gwałtowny wzrost wysokości terenu.
  Język ormiański lub armeński (Հայերեն) – język należący do rodziny języków indoeuropejskich z grupy satem, stanowi jednak w niej samodzielną gałąź. Obecnie używany jest w Republice Armenii i Republice Górskiego Karabachu (De iure: Azerbejdżan), gdzie jest językiem urzędowym, a także w Gruzji, Iranie, Syrii, Rosji w Libanie i 24 innych państwach przez około 6 milionów ludzi.
  Współczesna turecka prowincja Mardin
  Stare miasto

  Mardin (kurd. Mêrdîn, syr.: ܡܶܪܕܺܝܢ, arab. ماردين (Mārdīn), orm. Մարդին) – miasto w Turcji oraz stolica prowincji Mardin. Znane jest z artukidzkiej architektury starej części zabudowy.

  Według danych na rok 2000 miasto zamieszkiwało 65 072 osób, a według danych na rok 2004 całą prowincję ok. 760 000 osób. Gęstość zaludnienia w prowincji wynosiła ok. 85 osób na km².

  Język syryjski (syriacki, ܣܘܪܝܝܐ suryāyā) – dialekt wschodnioaramejski z okolic Edessy (obecnie Şanlıurfa w Turcji). Chociaż przestał być używany w mowie w VIII wieku po najeździe Arabów na Syrię, stał się głównym językiem literackim i liturgicznym chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie. Używany jest do dziś m.in. przez kościoły jakobicki, asyryjski, maronicki i malabarski.Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).

  Położenie[ | edytuj kod]

  Mardin położone jest w górzystym regionie Tur Abdin w południowo-wschodniej części Turcji, przy granicy z Syrią. Miasto położone jest na zboczu i szczycie góry o wysokości 1083 m n.p.m. Wzniesienie to należy do pasma wyznaczającego północną granicę Mezopotamii. Różnica wysokości pomiędzy północnymi a południowymi krańcami miasta wynosi od 50 do 150 metrów.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Transport[ | edytuj kod]

  Mardin leży na skrzyżowaniu trzech dróg krajowych:

 • D380 – z Mardin do Cizre
 • D950 – z Hopa do Şenyurt, łączy Mardin m.in. z pobliskimi miastami Kızıltepe i Diyarbakır
 • D955 – od granicy z Armenią w pobliżu Posof do Alakuş. Łączy miasto z pobliskim Midyat
 • Kilka kilometrów na południe od miasta, we wsi İstasyon, stacją Mardin kończy się linia kolejowa Şenyurt – Mardin, będąca odgałęzieniem linii z Karkamış do Nusaybin. Położenie stacji w tak dużej odległości od miasta wiąże się z gwałtownym wzrostem wysokości, który sprawił, że przedłużenie linii do samego Mardin było nieopłacalne.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Port lotniczy Mardin znajduje się w okolicach Kızıltepe i obsługuje połączenia krajowe z Ankarą i Stambułem.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Guide, s. 206
  2. Guide, s. 210
  3. Şenyurt to Mardin
  4. (MQM) Mardin Airport Departures, www.flightstats.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • City population
 • A Guide to Southeastern Anatolia: Mardin [Guide]
 • Język kurdyjski należy do rodziny języków indoeuropejskich. Językiem tym posługują się Kurdowie na obszarach wschodniej Turcji, północnego i północno-wschodniego Iraku i Syrii, a także w Iranie na Kaukazie i Armenii (zob. też Kurdystan). Ocenia się, że jest on językiem ojczystym ok. 22 mln osób.Ankara (wcześniej Angora, a w czasach starożytnych Ancyra, gr. Ἄγκυρα co znaczy kotwica) – miasto w środkowej Turcji, będące jej stolicą od 1923 roku. Jest drugim co do wielkości miastem w Turcji, po Stambule. Miasto wznosi się 938 m n.p.m. i zamieszkuje je 3 848 440 mieszkańców (2010).
  Warto wiedzieć że... beta

  Diyarbakır, staroż. Amida (arab. Diarbekir lub Diyarbakir, tur. Amid, Kara-Amid, aram. Amidu, asyr. Amedu) – miasto nad rzeką Tygrys w południowo-wschodniej Turcji, stolica prowincji o tej samej nazwie.
  Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.
  Gęstość zaludnienia – miara przyporządkowująca populację do powierzchni. W przypadku zaludnienia poszczególnych regionów świata najczęściej stosuje się liczbę osób w przeliczeniu na km².
  Artukidzi, tur. Artuklu – dynastia pochodzenia turkmeńskiego panująca w Diyarbakirze od początku XII wieku do roku 1409.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.948 sek.