• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcus Loew

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.
  Samuel Goldwyn (ur. 17 sierpnia 1879 w Warszawie jako Szmuel Gelbfisz, zm. 31 stycznia 1974 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, współzałożyciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer.

  Marcus Loew (ur. 7 maja 1870 w Nowym Jorku, zm. 5 września 1927 w Glen Cove, Long Island, Stany Zjednoczone) - amerykański magnat finansowy i pionier przemysłu filmowego, twórca Loews Theatres i Metro-Goldwyn-Mayer.

  Urodzony w biednej żydowskiej rodzinie w Nowym Jorku został zmuszony przez okoliczności do pracy w bardzo młodym wieku i przez to miał kiepską formalną edukację. Zaczął od niewielkich inwestycji, co uchroniło go od podejmowania podrzędnych prac. Wkrótce, w spółce z innymi (jednym z nich był Adolph Zukor), Loew nabył nickelodeon i po pewnym czasie przekształcił Loews Theatres w największą sieć filmową w USA.

  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Od 1905 Marcus Loew usamodzielnił się, a odniesiony sukces w końcu wymagał zapewnienia strumienia produktów dla jego teatrów. W 1904 założył People's Vaudeville Company - sieć teatrów, w których lansował pokazy filmowe jak również pokazy variete. W 1910 przedsiębiorstwo znacznie rozrosło się i zostało nazwane Loew's Consolidated Enterprises. Jego wspólnikami byli Adolph Zukor, Joseph Schenck i Nicholas Schenck. W 1919 Loew zreorganizował przedsiębiorstwo pod nazwą Loew, Inc.. Na początku lat dwudziestych Loew nabył Metro Pictures Corporation. Kilka lat później przejął kontrolę nad przeżywającym kłopoty finansowe Goldwyn Picture Corporation, które było kierowane przez teatralnego impresario Lee Shuberta. Goldwyn Picture posiadał znak towarowy lwa. Bez Samuela Goldwyna studiu Goldwyn brakowało skutecznego kierownika. Ze swym asystentem Nicholasem Schenckiem, potrzebnym w Nowym Jorku by wesprzeć zarządzanie na Wschodnim Wybrzeżu, Loew musiał znaleźć wykwalifikowanego kierownika, który mógłby zaopiekować się tą nową jednostką w Los Angeles.

  Louis Burt Mayer, właściwie Eliezer Meir (ur. 4 lipca 1882 w Mińsku, zm. 29 października 1957) – amerykański przedsiębiorca, dystrybutor i producent filmowy, współzałożyciel i do 1951 r. wiceprezes do spraw produkcji wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer. Właściciel jednej z najlepszych stadnin koni w USA.Adolph Zukor (ur. 7 stycznia 1873, zm. 10 czerwca 1976) - amerykański producent filmowy, założyciel Paramount Pictures.

  W kwietniu 1924 Loew rozwiązał ten problem kupując przedsiębiorstwa produkcji filmów Louisa B. Mayera. Nowa konglomeracja stała się znana jako Metro-Goldwyn-Mayer. Zgodnie z umową Mayer został szefem trzech połączonych studiów Hollywood, a asystent Mayera Irving Thalberg zajął się produkcją filmów. Przyniosło to też kontrakty Mayer Pictures z kluczowymi reżyserami takimi jak Fred Niblo, John M. Stahl i z aktorką Normą Shearer.

  Edith Norma Shearer (ur. 10 sierpnia 1902 w Montrealu, zm. 12 czerwca 1983 w Woodland Hills) − amerykańska aktorka kanadyjskiego pochodzenia. Zdobywczyni jednego Oscara za Rozwódkę, łącznie nominowana do tej nagrody sześciokrotnie, w tym w 1930 roku uzyskała dwie nominacje w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa".Nickelodeon (z ang. nickel – pięć centów) – typ stałego kina, który narodził się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa nickel, oznaczającego pięciocentową monetę – tyle właśnie kosztowało wejście do nickelodeonu i starogreckiego odeion oznaczającego przykryty dachem teatr.

  Marcus Loew nie doczekał świetności MGM. Zmarł trzy lata później na atak serca w wieku pięćdziesięciu siedmiu lat w Glen Cove na Long Island. Został pochowany na Cmentarzu Maimonides na Brooklynie.

  Ze względu na znaczący wkład w rozwój przemysłu filmowego Marcus Loew ma gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław. Do dziś nazwa Loew jest synonimem kina.

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Joseph Schenck (ur. 25 grudnia 1876 w Rybińsku, zm. 22 października 1961 w Beverly Hills) – amerykański założyciel Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej i producent filmowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Long Island - wyspa u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, częściowo położona w obrębie miasta Nowy Jork (dzielnice Brooklyn i Queens).
  Metro-Goldwyn-Mayer (lub MGM) – amerykańska wytwórnia filmowa z siedzibą w Beverly Hills w stanie Kalifornia, działająca od 1924. Każdy film i odcinek serialu produkcji MGM poprzedza kilkusekundowe ujęcie głowy prawdziwego ryczącego dwukrotnie lwa, otoczonego złotymi taśmami filmowymi, prezentowane tuż przed czołówką. Obecnie prawa autorskie obejmujące produkcje przedsiębiorstwa należą do grupy MGM Holdings, kontrolowanej m.in. przez Sony Corporation i Comcast.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.097 sek.