• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcus Krüger

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.
  34. Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2010 rozegrane zostały w dniach 26 grudnia 2009 - 5 stycznia 2010 w dwóch największych miastach kanadyjskiej prowincji Saskatchewan. Mecze rozgrywane zostały w dwóch halach: Credit Union Centre oraz Brandt Centre. Były to drugie w historii mistrzostwa w tym miastach. Poprzednio oba miasta organizowały mistrzostwa w 1991 roku.

  Marcus Krüger (ur. 27 maja 1990 w Sztokholmie) – szwedzki hokeista, reprezentant Szwecji, olimpijczyk.

  Jego ojciec Peter (ur. 1965), a brat Måns (ur. 1992) nadal jest hokeistą.

  Kariera[]

 • Szwecja Hammarby IF U16 (2004-2005)
 • Szwecja Stockholm 1 (2005-2006)
 • Szwecja Djurgården J18 (2006-2008)
 • Szwecja Djurgården J20 (2006-2009)
 • Szwecja Djurgården (2009-2011)
 • Stany Zjednoczone Chicago Blackhawks (2011-)
 • Stany Zjednoczone Rockford IceHogs (2012-2013)
 • Wychowanek klubu Huddinge IK. W drafcie NHL z 2009 został wybrany przez Chicago Blackhawks. Od 2010 formalnie zawodnik klubu. W marcu 2011 trafił tam na stałe. Następnie kilkakrotnie przekazywany do klubu farmerskiego, Rockford IceHogs. W lipcu 2012 przedłużył kontrakt z Chicago Blackhawks o dwa lata, a we wrześniu 2015 o rok.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Turniej hokeja na lodzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 odbędzie się praktycznie przez cały czas trwania imprezy (mecze kobiet rozegrano w dniach 8-20 lutego, a mężczyzn – 12-23 lutego). Mecz finałowy turnieju mężczyzn był jednocześnie ostatnim sportowym wydarzeniem przed ceremonią zamknięcia. Spotkania rozgrywano w halach Ledowaja ariena Szajba oraz Ledowyj dworiec Bolszoj. O złote medale wśród mężczyzn weźmie udział 12 reprezentacji, wśród kobiet 8 reprezentacji.

  Uczestniczył w turniejach mistrzostw świata w 2011, 2012 oraz zimowych igrzysk olimpijskich 2014.

  Sukcesy[]

  Reprezentacyjne
 • Silver medal with cup.svg Srebrny medal mistrzostw świata juniorów do lat 20: 2010
 • Silver medal with cup.svg Srebrny medal mistrzostw świata: 2011
 • Silver medal olympic.svg Srebrny medal zimowych igrzysk olimpijskich: 2014
 • Klubowe
 • Silver medal with cup.svg Srebrny medal mistrzostw Szwecji: 2010 z Djurgården
 • Mistrzostwo dywizji NHL: 2013 z Chicago Blackhawks
 • Mistrzostwo konferencji NHL: 2013 z Chicago Blackhawks
 • Simple gold cup.svg Presidents' Trophy: 2013 z Chicago Blackhawks
 • Simple gold cup.svg Clarence S. Campbell Bowl: 2013, 2015 z Chicago Blackhawks
 • Simple gold cup.svg Puchar Stanleya: 2013, 2015 z Chicago Blackhawks
 • Indywidualne
 • Sezon Elitserien 2009/2010:
 • Pierwsze miejsce w klasyfikacji kanadyjskiej wśród juniorów: 31 punktów
 • Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2012/Elita:
 • Pierwsze miejsce w klasyfikacji zwycięskich goli: 2 gole (ex aequo)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Marcus Krüger – statystyki na Eliteprospects.com
 • Marcus Krüger – statystyki na Eurohockey.com
 • Marcus Krüger – statystyki na The Internet Hockey Database
 • Marcus Krüger – profil na stronie NHL
 • Puchar Stanleya (ang. Stanley Cup, fr. Coupe Stanley) – puchar będący przechodnim trofeum w National Hockey League, amerykańsko-kanadyjskiej lidze hokejowej. Ufundowany został w 1893 r. przez lorda Stanleya. Do tej pory najczęściej zdobywała go drużyna Canadiens de Montréal. Ostatnim zwycięzcą w roku 2013 została drużyna Chicago Blackhawks, która w finale pokonała Boston Bruins 4:2.Mistrzostwa świata U-20 w hokeju na lodzie jest to turniej hokeja na lodzie organizowany przez IIHF na przełomie roku tj. w grudniu i w styczniu, która ma na celu wyłonić najlepszą drużynę świata w kategorii do lat dwudziestu. Inną nazwą tych rozgrywek jest Mistrzostwa świata Juniorów w hokeju na lodzie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  NHL Entry Draft – coroczne spotkanie, na którym przedstawiciele zespołów z National Hockey League wybierają nowych zawodników do swoich drużyn w nowym sezonie. Do Entry Draft mogą przystąpić zawodnicy, którzy ukończyli 18 rok życia oraz nigdy nie grali w NHL. Ilość rund zależy od ilości zawodników, którzy wystartowali w drafcie. W każdej rundzie zespół wybiera jednego zawodnika (chociaż czasami może więcej lub w ogóle). Kolejność wyboru zawodników określa skomplikowany system losowań. Kolejność wyboru pierwszych czternastu zawodników mają zespoły, które w zeszłym sezonie nie zakwalifikowały się do play-off. Największe szanse na wybór gracza z numerem 1 ma zespół, który był ostatni w poprzednim sezonie.
  NHL Entry Draft 2009 był 47. draftem w historii. Odbył się w dniach 26 - 27 czerwca w Centre Bell w stolicy kanadyjskiej prowincji Quebec w mieście Montreal. Wydarzenie to było częścią uroczystości stulecia Montréal Canadiens, najstarszego klubu występującego w National Hockey League. Drużyny z NHL mogły wybrać zawodników. New York Islanders, którzy zakończyli poprzedni sezon na ostatnim miejscu jako pierwsi wybierali zawodnika do swojego zespołu.
  Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie mężczyzn – międzynarodowy turniej hokejowy organizowany przez IIHF. Poprzednikiem były Mistrzostwa Europy, które odbywały się między 1910 a 1932 rokiem. Igrzyska olimpijskie w Antwerpii zalicza się jako pierwsze mistrzostwa świata. Tak też było przez kolejne 11 imprez. Ostatnim razem połączono igrzyska z mistrzostwami w 1968 roku w Grenoble. Dotychczas czempionat rozegrano 76 razy. Najczęściej wygrywali Rosjanie (w tym ZSRR) którzy zdobyli 26 tytułów.
  Chicago Blackhawks – klub hokejowy z siedzibą w Chicago w stanie Illinois, występujący w lidze NHL. Drużyna należy do Dywizji Centralnej w Konferencji Zachodniej. Są pięciokrotnymi zdobywcami Pucharu Stanleya. Ostatni mistrzowski tytuł został zdobyty w sezonie 2012/2013. Chicago Blackhawks jest jedną z sześciu drużyny, które należą do tzw. Oryginalnej Szóstki (Original Six). Od 1994 roku drużyna z "Wietrznego Miasta" rozgrywa swoje mecze United Center.
  Clarence S. Campbell Bowl lub Campbell Trophy – nagroda przyznawana każdego sezonu NHL zespołowi, który w fazie play-off okazał się najlepszy w rozgrywce pucharowej w Konferencji Zachodniej, po czym awansuje do finału o Puchar Stanleya, gdzie jego rywalem jest mistrz Konferencji Wschodniej. Nagroda została nazwana od Clarenca Campbella prezydenta NHL. Nagrodę przyznano po raz pierwszy w sezonie 1967/1968 jednak do sezonu 1973/1974 przyznawano ją zespołowi, który zajął pierwsze miejsce w dywizji zachodniej w sezonie zasadniczym. Do sezonu 1980/1981 zespołowi, który okazał się najlepszy w konferencji Campbella w sezonie zasadniczym. Do 1992/1993 przyznawano ją zespołowi który wygrał konferencje Campbella w playoffs.
  Hokejowe turnieje olimpijskie rozgrywane są od 1920 roku. Turniej mężczyzn wprowadzony został do programu igrzysk podczas letnich igrzysk w Antwerpii, zaś cztery lata później pojawiły się podczas pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich w Chamonix. Turniej kobiet po raz pierwszy odbył się w 1998 roku podczas igrzysk w Nagano. Turniej olimpijski pierwotnie przeznaczony był dla sportowców amatorskich. Od 1988 mogli uczestniczyć profesjonalni zawodnicy, zaś od 1998 roku liga National Hockey League (NHL) pozwoliła graczom tej ligi uczestniczyć w tym turnieju. Od 1924 do 1988 roku turniej rozgrywany był systemem kołowym, a po zakończeniu serii gier, odbywała się runda finałowa w której również grano systemem kołowym. Medale zostały przyznawane na podstawie punktów zgromadzonych podczas tej rundy. Mecze podczas turnieju rozgrywane są według zasad międzynarodowych, stosowanych podczas turnieju prowadzonych przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie. Zasady te różnią się od zasad obowiązujących w lidze NHL. Podczas turnieju odbywają się kontrole antydopingowe prowadzone przez Światową Agencję Antydopingową dotyczących dopingu wydolnościowego. Od momentu wprowadzenia tych testów w 1972 roku kilku zawodników uzyskało pozytywny wynik wobec zakazanych substancji.
  Svenska hockeyligan (ang. Swedish Hockey League, pol. Szwedzka Hokejowa Liga) – najwyższa klasa ligowych rozgrywek hokeja na lodzie w Szwecji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.137 sek.