• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcus Goldman

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Marcus Goldman (ur. 9 grudnia 1821, zm. 20 lipca 1904) – amerykański bankier, biznesmen i finansista pochodzenia żydowskiego. Założyciel Goldman Sachs.

  Urodził się w Trappstadt, w Bawarii, w rodzinie Żydów aszkenazyjskich jako syn Elli i Wolfa Goldmannów.

  W 1848 wyemigrował z Frankfurtu nad Menem do Stanów Zjednoczonych podczas pierwszej wielkiej fali imigracji żydowskiej do Ameryki, wynikającej z rewolucji 1848 w krajach niemieckich. Po przybyciu do Ameryki pracował jako handlarz, a później jako sklepikarz w Filadelfii. W 1869 wraz z żoną i pięciorgiem dzieci przeniósł się do Nowego Jorku, zakładając firmę brokerską Marcus Goldman & Co.

  New York Stock Exchange, NYSE (dosł. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – druga co do wielkości obrotów giełda świata, zdetronizowana w 1996 r. przez giełdę NASDAQ. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.Goldman Sachs Group Incorporated lub w skrócie Goldman Sachs jest jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie. Goldman Sachs został założony w 1869, jego główna kwatera znajduje się w Nowym Jorku na dolnym Manhattanie, 85 Broad Street.

  Najmłodsza córka Goldmana, Louisa, wyszła za mąż za Samuela Sachsa, syna bliskich przyjaciół. Jego najstarszy syn, Juliusz Goldman, ożenił się z Sarah Adler, córką Samuela Adlera.

  W 1882 Goldman przyjął zięcia Samuela do spółki i zmienił nazwę przedsiębiorstwa na M. Goldman i Sachs. Biznes rozkwitł, a nowa firma szybko osiągnęła obroty 30 mln dolarów, a jej kapitał wynosił 100 tys. dolarów (równowartość 2,4 mln USD w 2012). W 1885 Goldman przyjął do spółki swego syna Henry'ego i wnuka, wtedy firma przyjęła obecną nazwę Goldman Sachs & Co. W 1896 firma dołączyła do New York Stock Exchange.

  Trappstadt – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, w powiecie Rhön-Grabfeld, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Bad Königshofen im Grabfeld. Leży około 25 km na wschód od Bad Neustadt an der Saale, przy granicy z Turyngią.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Przechodząc na emeryturę, Goldman pozostawił firmę w rękach syna Henry'ego Goldmana i zięcia Samuela Sachsa. W 1904 dwóch z synów Sachsa, Artur i Paul, dołączyli do firmy zaraz po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Harvarda.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.