• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marco Sturm  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Puchar Świata w hokeju na lodzie – rozgrywany regularnie od 1996 turniej hokeja na lodzie, będący następcą Canada Cup. Puchar rozgrywany jest na zasadach NHL. W dotychczasowych dwóch edycjach wystartowały reprezentacje: Kanady, Stanów Zjednoczonych, Czech, Finlandii, Niemiec, Rosji, Słowacji oraz Szwecji.Deutsche Eishockey Liga (w skrócie DEL, pol. Niemiecka Hokejowa Liga) – najwyższa klasa rozgrywkowa niemieckiego hokeja na lodzie. Poprzedniczką DEL była Bundesliga. Rozgrywki należą do międzynarodowego stowarzyszenia Hockey Europe.

  Marco Johann Sturm (ur. 8 września 1978 w Dingolfing) – były niemiecki hokeista, reprezentant Niemiec, trzykrotny olimpijczyk. Trener hokejowy.

  Spis treści

 • 1 Kariera zawodnicza
 • 2 Kariera klubowa
 • 3 Sukcesy
 • 4 Działalność charytatywna
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Kariera zawodnicza[]

 • Niemcy EV Landshut (1995-1997)
 • Stany Zjednoczone San Jose Sharks (1997-2004)
 • Niemcy ERC Ingolstadt (2004-2005)
 • Stany Zjednoczone San Jose Sharks (2005)
 • Stany Zjednoczone Boston Bruins (2005-2010)
 • Stany Zjednoczone Los Angeles Kings (2010-2011)
 • Stany Zjednoczone Washington Capitals (2011)
 • Kanada Vancouver Canucks (2011)
 • Stany Zjednoczone Florida Panthers (2011-2012)
 • Niemcy Kölner Haie (2013)
 • Wychowanek klubu EV Dingolfing w rodzinnym mieście. Od 1995 przez dwa lata grał w EV Landshut w lidze DEL do 2006. W międzyczasie w drafcie NHL z 1996 został wybrany przez San Jose Sharks. Do USA wyjechał w 1997 i w barwach tej drużyny w NHL grał przez siedem niepełnych sezonów. Następnie przez pięć lat grał w Boston Bruins do 2010, a od 2010 do 2012 w czterech kolejnych zespołach tej ligi. Łącznie rozegrał w NHL 14 sezonów, w których wystąpił w 1006 spotkaniach, a w nich uzyskał 509 punktów za 251 goli i 258 asyst.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Puchar Niemiec w hokeju na lodzie (niem. Deutscher Eishockeypokal) – cykliczne, krajowe pucharowe rozgrywki klubowe w hokeju na lodzie w Niemczech.

  W 2013 powrócił do Niemiec i w lutym 2013 został zawodnikiem Phoenix Coyotes. W kwietniu przedłużył kontrakt z tym klubem. Co ciekawe, jest to drugi po San Jose klub w jego karierze noszący nazwę Rekiny. W połowie 2013 zamierzał ponownie uzyskać angaż w NHL. Ostatecznie w styczniu 2014 zakończył karierę zawodniczą.

  Boston Bruins – amerykański klub hokejowy z siedzibą w Bostonie (stan Massachusetts), występujący w National Hockey League.70. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006 organizowane przez IIHF odbyły się w Rydze w dniach 5 maja - 21 maja. Oto miejsca pozostałych rozgrywek:

  Wielokrotny reprezentant Niemiec. Uczestniczył w turniejach mistrzostw świata w 1997 (Grupa A), 2001 (Elita), 2006 (Dywizja I), 2008 (Elita), Pucharu Świata 2004 oraz na zimowych igrzyskach olimpijskich 1998, 2002 i 2010 (na turniejach MŚ 2008 i ZIO 2010 był kapitanem kadry). W 2016 roku był trenerem kadry Niemiec na mistrzostwach świata w Rosji.

  Turniej hokeja na lodzie odbył się po raz dziewiętnasty na igrzyskach olimpijskich w 1998 roku podczas igrzysk w Nagano. Turniej odbył się w dniach 7 - 22 lutego 1998 roku. Mecze rozgrywano w dwóch halach: Big Hat oraz Aqua Wing Arena obie w Nagano. W turnieju mężczyzn zwyciężyła reprezentacja Czech, druga była Rosja, a trzecie miejsce zajęli Finowie. Wśród kobiet najlepsze był Amerykanki, przed Kanadyjkami i Finkami. Turniej olimpijski mężczyzn był przełomowy, bowiem pierwszy raz w historii do startu w igrzyskach olimpijskich dopuszczono profesjonalnych zawodników z ligi National Hockey League, przez co liga na czas igrzysk olimpijskich została przerwana. Natomiast pierwszy raz w historii został rozegrany turniej kobiet.National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  NHL Entry Draft – coroczne spotkanie, na którym przedstawiciele zespołów z National Hockey League wybierają nowych zawodników do swoich drużyn w nowym sezonie. Do Entry Draft mogą przystąpić zawodnicy, którzy ukończyli 18 rok życia oraz nigdy nie grali w NHL. Ilość rund zależy od ilości zawodników, którzy wystartowali w drafcie. W każdej rundzie zespół wybiera jednego zawodnika (chociaż czasami może więcej lub w ogóle). Kolejność wyboru zawodników określa skomplikowany system losowań. Kolejność wyboru pierwszych czternastu zawodników mają zespoły, które w zeszłym sezonie nie zakwalifikowały się do play-off. Największe szanse na wybór gracza z numerem 1 ma zespół, który był ostatni w poprzednim sezonie.
  Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie mężczyzn – międzynarodowy turniej hokejowy organizowany przez IIHF. Poprzednikiem były Mistrzostwa Europy, które odbywały się między 1910 a 1932 rokiem. Igrzyska olimpijskie w Antwerpii zalicza się jako pierwsze mistrzostwa świata. Tak też było przez kolejne 11 imprez. Ostatnim razem połączono igrzyska z mistrzostwami w 1968 roku w Grenoble. Dotychczas czempionat rozegrano 76 razy. Najczęściej wygrywali Rosjanie (w tym ZSRR) którzy zdobyli 26 tytułów.
  NHL ALL Star Game (pol. Mecz Gwiazd NHL) − mecz pokazowo-towarzyski rozgrywany w trakcie sezonu rozgrywek hokejowych National Hockey League (NHL).
  Dingolfing (baw. Dinglfing) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Landshut, siedziba powiatu Dingolfing-Landau. Leży około 90 km na północny wschód od Monachium, nad rzeką Izara, przy autostradzie A92 i linii kolejowej Landshut – Deggendorf.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Turniej hokeja na lodzie odbył się po raz dziewiętnasty na igrzyskach olimpijskich w 2002 roku podczas igrzysk w Salt Lake City. Turniej odbył się w dniach 9 - 24 lutego 2002 roku. Mecze rozgrywana w dwóch halach: E Center w West Valley City oraz Peaks Ice Arena w Provo. W turnieju mężczyzn jak i kobiet zwyciężyły reprezentacje Kanady, drugie były dryżyny gospodarzy, a trzecie meisca zajęły reprezentacje: Rosji wśród mężczyzn oraz Szwecji wśród kobiet. Żadna Polska reprezentacja nie uczestniczyła w turnieju.
  Hokejowe turnieje olimpijskie rozgrywane są od 1920 roku. Turniej mężczyzn wprowadzony został do programu igrzysk podczas letnich igrzysk w Antwerpii, zaś cztery lata później pojawiły się podczas pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich w Chamonix. Turniej kobiet po raz pierwszy odbył się w 1998 roku podczas igrzysk w Nagano. Turniej olimpijski pierwotnie przeznaczony był dla sportowców amatorskich. Od 1988 mogli uczestniczyć profesjonalni zawodnicy, zaś od 1998 roku liga National Hockey League (NHL) pozwoliła graczom tej ligi uczestniczyć w tym turnieju. Od 1924 do 1988 roku turniej rozgrywany był systemem kołowym, a po zakończeniu serii gier, odbywała się runda finałowa w której również grano systemem kołowym. Medale zostały przyznawane na podstawie punktów zgromadzonych podczas tej rundy. Mecze podczas turnieju rozgrywane są według zasad międzynarodowych, stosowanych podczas turnieju prowadzonych przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie. Zasady te różnią się od zasad obowiązujących w lidze NHL. Podczas turnieju odbywają się kontrole antydopingowe prowadzone przez Światową Agencję Antydopingową dotyczących dopingu wydolnościowego. Od momentu wprowadzenia tych testów w 1972 roku kilku zawodników uzyskało pozytywny wynik wobec zakazanych substancji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.