• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marco Schönbächler

  Przeczytaj także...
  Grasshoppers Zurych – klub sportowy ze Szwajcarii mieszczący się w Zurychu. Najstarszą i najbardziej znaną sekcją klubu jest drużyna piłkarska. W skład klubu wchodzą również sekcje działające w następujących dyscyplinach sportu: wioślarstwo, hokej na lodzie, piłka ręczna, tenis ziemny, hokej na trawie, curling, squash, unihokej.Francileudo Silva dos Santos (ur. 20 marca 1979 w Zé Doca) – tunezyjski piłkarz pochodzenia brazylijskiego występujący na pozycji napastnika. Obecnie jest zawodnikiem klubu Étoile du Sahel.
  Mistrzostwa Europy U-19 w piłce nożnej 2009 odbyły się w dniach 21 lipca – 2 sierpnia 2009 roku na Ukrainie. W turnieju mogli zagrać zawodnicy, którzy urodzili się po 1 stycznia 1990 roku.

  Marco Schönbächler (ur. 11 stycznia 1990 w Urdorfie) – szwajcarski piłkarz grający na pozycji prawego pomocnika. Jest zawodnikiem klubu FC Zürich.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Swoją karierę piłkarską Schönbächler rozpoczął w klubie FC Urdorf. Następnie podjął treningi w juniorach FC Zürich. W 2006 roku awansował do pierwszego zespołu FC Zürich. 10 lutego 2007 zadebiutował w szwajcarskiej Super League w zremisowanym 0:0 wyjazdowym meczu z Grasshoppers Zurych, gdy w 73. minucie zmienił Francileudo dos Santosa. 9 maja 2007 roku w wygranym 3:0 wyjazdowym meczu z FC Aarau strzelił swojego premierowego gola w Super League. W sezonie 2006/2007 wywalczył z FC Zürich swój pierwszy w karierze tytuł mistrza Szwajcarii. W sezonie 2008/2009 ponownie został mistrzem kraju. W sezonie 2010/2011 wywalczył wicemistrzostwo. W kwietniu 2014 zdobył Puchar Szwajcarii (nie wystąpił w wygranym 2:0 po dogrywce finale z FC Basel).

  Haris Seferović (ur. 22 lutego 1992 w Sursee) – piłkarz szwajcarski pochodzenia bośniackiego grający na pozycji napastnika. Mierzy 182 cm wzrostu, waży 69 kg.Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  Schönbächler grał w młodzieżowych reprezentacjach Szwajcarii. W 2009 roku wystąpił z reprezentacją U-19 na Mistrzostwach Europy U-19. W dorosłej reprezentacji Szwajcarii zadebiutował 15 listopada 2014 w wygranym 4:0 meczu eliminacji do Euro 2016 z Litwą, rozegranym w Sankt Gallen. W 83. minucie tego meczu zmienił Harisa Seferovicia.

  Axpo Super League - najwyższa klasa rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Szwajcarii i Liechtensteinu po raz pierwszy zorganizowana w 1897 roku (jako Serie A). W rozgrywkach bierze udział 10 drużyn. W przeciwieństwie do innych lig piłkarskich, w tej lidze każda drużyna gra z każdą inną w sezonie po 4 mecze - 10 drużyn, 36 kolejek.Sankt Gallen (niem. Sankt Gallen lub St. Gallen, nieoficjalnie: fr. Saint-Gall, ret. Son Gagl, wł. San Gallo) – miasto w Szwajcarii, stolica kantonu o tej samej nazwie. 70,3 tys. mieszkańców (2005).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil w bazie National Football Teams (ang.)
 • Profil na soccerway.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Szwajcarii niem. Schweizer Cup, fr. Coupe de Suisse, wł. Coppa Svizzera, rm. Cuppa Svizra) to turniej piłkarski, organizowany od 1926 przez Szwajcarski Związek Piłki Nożnej (SFV-ASF). Zdobywca bierze udział w kwalifikacja do Ligi Europejskiej. Pomiędzy 2003 i 2008 do nazwy dołączono nazwę sponsora - Swisscom Cup.
  Fussballclub Zürich – szwajcarski klub piłkarski z Zurychu, założony w 1896 przez Hansa Gampera. W 2016 roku klub zajął ostatnie, 10. miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi (Challenge League).
  W eliminacjach do piłkarskich Mistrzostw Europy 2016 (skrót eME) wezmą udział reprezentacje narodowe z 53 europejskich federacji krajowych, które będą walczyły o 23 miejsca dających prawo występu w turnieju głównym (finałach ME) – pozostałe miejsce jest zarezerwowane dla drużyny gospodarza imprezy: Francji
  Reprezentacja Szwajcarii w piłce nożnej była pionierem piłki nożnej – pierwsze lokalne kluby powstawały tam już od lat 60. XIX wieku. W roku 1899 szwajcarski emigrant Hans Gamper założył w stolicy Katalonii klub FC Barcelona. W 1958 ówczesny selekcjoner reprezentacji Szwajcarii Karl Rappan wymyślił system gry oparty na twardej obronie (verrou, tzw. "szwajcarski rygiel"). Pochodną od tej właśnie koncepcji jest włoskie catenaccio.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.