• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcin Szczygielski  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ewa Kasprzyk, także Ewa Kasprzyk-Bernatowicz (ur. 1 stycznia 1957 w Stargardzie Szczecińskim) – polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.Katarzyna Anzorge (ur. 9 lipca 1981 roku w Legionowie) – polska aktorka. W 2006 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi.
  Beata Pawlikowska oraz Marcin Szczygielski podczas spotkania promocyjnego Wydawnictwa Latarnik.

  Marcin Szczygielski (ur. 28 maja 1972) – polski pisarz, dziennikarz i grafik.

  Dyrektor artystyczny polskiej edycji miesięcznika "Playboy" (1998-2000), dyrektor kreatywny portalu Ahoj.pl (2000-2002) oraz wydawnictwa Gruner+Jahr Polska (projektował m.in. makietę graficzną "Gali") oraz Instytutu Wydawniczego Latarnik. Jego prace publikowało wiele pism, m.in. "Playboy", "Newsweek" oraz "Nowa Fantastyka".

  Olaf Lubaszenko, właśc. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.Filipinki - polski żeński zespół wokalny powstały w listopadzie 1959 roku przy Technikum Handlowym w Szczecinie (przy ul. gen. Sowińskiego 1, gdzie do dziś mieści się Zespół Szkół nr 3) z okazji 15-lecia szkoły. Założony został przez Jana Janikowskiego - nauczyciela ekonomii, towaroznawstwa i muzyki. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu pisma dla dziewcząt "Filipinka".

  Jako dziennikarz publikował we „Wprost” (rubryka Top TV) oraz „Playboyu” (teksty o architekturze wnętrz i wzornictwie). W latach 2007-2008 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Moje Mieszkanie”. Współprowadził także program Pokojowe rewolucje w telewizji TVN.

  Od 2012 roku Marcin Szczygielski jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

  Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego – instytut wydawniczy założony w 2002 roku. Prowadzony przez Tomasza Raczka i Marcina Szczygielskiego.Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.

  Spis treści

 • 1 Twórczość literacka
 • 2 Książki
 • 2.1 Dla dorosłych
 • 2.2 Dla dzieci i młodzieży
 • 3 Sztuki teatralne
 • 4 Nagrody i wyróżnienia
 • 5 Życie prywatne
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Twórczość literacka[]

  Jego debiut literacki to powieść PL-BOY czyli dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji (2003). Tematyka książki – media poprzez pryzmat życia redaktorów czasopisma dla panów – jest kontynuowana w następnej powieści, Wiośnie PL-BOYA.

  W 2003 roku pojawiały się informacje o ekranizacji powieści PL-BOY – reżyserem miał być Jan Sosiński, a w głównej roli miał wystąpić Artur Żmijewski. Plany te jednak nie doszły do skutku.

  Michał Kruk (ur. 30 października 1979 w Łodzi) – polski aktor teatralny i filmowy. W 1999 został wybrany Misterem Polski.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Następna traktująca o mediach powieść Nasturcje i ćwoki opowiada o redakcji miesięcznika dla kobiet, a jej kontynuacją są Farfocle namiętności.

  W 2007 roku ukazała się powieść gejowska Berek, traktująca o zetknięciu dwóch światów: tego, w którym żyje wyzwolony, wielkomiejski gej Paweł oraz tego, który jest światem Anny, przedstawicielki moherowych beretów. Powieść została zaadaptowana przez autora w 2008 roku dla potrzeb teatru. 28 lutego 2009 roku na deskach warszawskiego Teatru Kwadrat miała miejsce premiera sztuki pt. "Berek, czyli upiór w moherze". Ewa Kasprzyk wcieliła się w postać Anny, Paweł Małaszyński zagrał Pawła. Sztukę wyreżyserował Andrzej Rozhin.

  Tomasz Raczek (ur. 15 czerwca 1957 w Warszawie) – polski krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor programów telewizyjnych (TVP1, TVP2, Canal+, Kino Polska, nFilm HD, nFilm HD 2) i radiowych (Polskie Radio, TOK FM, RMF FM, Radio Klasyka). Od września 2012 do czerwca 2013 ostatni redaktor naczelny miesięcznika „Film”.Zbigniew Lesień (ur. 8 lutego 1947 w Oleśnicy) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny; ojciec aktora Michała Lesienia.

  Kontynuacją cyklu Kroniki Nierówności, zapoczątkowanego przez Berka, są opublikowane wiosną 2010 roku Bierki.

  Premiera kolejnej sztuki autora pt. Wydmuszka miała miejsce 26 lutego 2010 roku na deskach warszawskiego Teatru Komedia. W głównych rolach wystąpiły Anna Guzik, jako bibliotekarka Halina, i Joanna Liszowska, jako Roksana, żona biznesmena z niewielkiego miasteczka. Sztukę wyreżyserował Tomasz Dutkiewicz. Wydmuszkę wystawił także Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Premiera spektaklu wyreżyserowanego przez Zbigniewa Lesienia odbyła się 7 stycznia 2011 roku, a w rolach głównych wystąpiły Hanna Zientara i Katarzyna Anzorge. Obie aktorki za „różnorodność postaci i kreacje w spektaklu Wydmuszka” otrzymały w marcu 2011 roku Srebrne Maski – nagrody przyznawane przez Płockie Towarzystwo Miłośników Teatru z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Trzecią inscenizację sztuki Wydmuszka przygotował łódzki Teatr Mały w Manufakturze. Premiera spektaklu wyreżyserowanego przez Mariusza Pilawskiego z Lorettą Cichowicz i Malwiną Irek odbyła się 16 kwietnia 2011 roku.

  Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.„Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.

  Premiera Furii, trzeciej sztuki Szczygielskiego, odbyła się 5 listopada 2011 roku na scenie Teatru Komedia. Spektakl, w którym zagrali Teresa Lipowska (Teresa), Ewa Szykulska (Emilia), Barbara Bursztynowicz (Barbara), Dorota Naruszewicz (Magda) i Michał Kruk (Kacper), wyreżyserował Tomasz Dutkiewicz.

  Powieść Omega (ilustrowana przez Bartka Arobala) została wyróżniona w II Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej w 2010 roku i trafiła na "Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej". Została także wyróżniona w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2009 organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Jury konkursu literackiego organizowanego przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych – uznało Omegę za najlepszą polską powieść dla młodzieży 2010 roku, przyznając autorowi I nagrodę konkursu, a Omedze tytuł „Książki Roku 2010”.

  Gala - skierowany do kobiet dwutygodnik wydawany przez Gruner+Jahr Polska od 2001. Skupia się głównie na plotkach z życia gwiazd, wywiadach oraz poradnikach dla kobiet. Oprócz tego stałym punktem magazynu są strony z rozrywką. Redaktor naczelną magazynu jest Agnieszka Jastrzębska.Powieść gejowska – pojawiający się w krytyce literackiej podgatunek narracyjnych utworów literackich o fikcyjnej fabule i z więcej niż jednym wątkiem tematycznym, których najważniejszym lub jednym z najważniejszych wątków jest temat homoseksualizmu przedstawionych postaci. Podgatunek literacki szerszego zakresu badań zajmującego się literaturą LGBT.

  Kolejną powieść dla młodzieży zatytułowaną Czarny młyn, opowiadającą o dzieciach z popegeerowskiej wioski, zmuszonych do starcia z bezosobowym złem, które opanowało ruiny pobliskiego kombinatu, Szczygielski napisał na Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren organizowany w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom przez Fundację ABCXXI. Jury uznało Czarny młyn za najlepszą spośród wszystkich 580 nadesłanych książek, przyznając mu Grand Prix konkursu i statuetkę Pippi Langstrump, a także I nagrodę w kategorii powieści dla dzieci w wieku od dziesięciu do czternastu lat.

  Beata Pawlikowska (ur. 11 czerwca 1965 w Koszalinie) – polska pisarka, podróżniczka, dziennikarka, tłumaczka, fotografka, ilustratorka książek.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Trzecia młodzieżowa powieść Szczygielskiego zatytułowana Za niebieskimi drzwiami ukazała się w październiku 2010 roku pod patronatem Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. W kwietniu 2011 roku została nominowana do Nagrody Donga (wcześniej „Dziecięcy Bestseller Roku”) przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Książka Za niebieskimi drzwiami została nominowana do tej nagrody zarówno przez Jury Profesjonalne, jak i przez Jury Dziecięce, otrzymując ostatecznie główną nagrodę Dużego Donga od Jury Profesjonalnego oraz wyróżnienie od Jury Dziecięcego. Powieść za Niebieskimi drzwiami została uhonorowana także w III Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, organizowanym przez Muzeum Książki Dziecięcej, otrzymując II nagrodę. Podobnie jak Omega została także wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

  Andrzej Rozhin (ur. 4 maja 1940 we Lwowie) – polski reżyser teatralny, aktor, scenarzysta, dyrektor teatrów i festiwali teatralnych, magister filologii polskiej.Cała Polska czyta dzieciom – kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” (do roku 2005 działającą jako: Fundacja „ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego”), mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez nadawanie spotów reklamowych w mediach i inne działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

  W listopadzie 2011 roku ukazała się powieść Szczygielskiego Poczet Królowych Polskich – rozbudowana, wielopokoleniowa saga rodzinna, inspirowana częściowo życiorysem polskiej gwiazdy filmowej lat trzydziestych XX w., Iny Benity. W styczniu 2012 r. Poczet Królowych Polskich został nominowany do Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz przyznawanej przez Fundację im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

  "Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).Tamara Arciuch (ur. 24 marca 1975 w Skierniewicach) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Jej mężem był Bernard Szyc, z którym ma syna Krzysztofa (ur. 1999). Obecnie związana z aktorem Bartłomiejem Kasprzykowskim, mają syna Michała (ur. 15.czerwca 2009).

  W 2012 r. odbyły się pierwsze spektakle sztuki Szczygielskiego zatytułowanej KalLas. W przedstawieniu główne role grają Ewa Kasprzyk, Joanna Kurowska i Beata Kafka. 14 października tego samego roku w warszawskim teatrze Capitol premierę miała kolejna farsa Szczygielskiego – Single i remiksy. W spektaklu wyreżyserowanym przez Olafa Lubaszenkę występują Weronika Książkiewicz, Anna Mucha, Lesław Żurek i Wojciech Medyński.

  Joanna Kurowska, właśc. Katarzyna Kurowska (ur. 25 listopada 1964 w Gdyni) – polska aktorka, znana z roli Jagody w serialu telewizyjnym Czterdziestolatek 20 lat później (1993) i Jadzi Graczyk z komediowego serialu Graczykowie (1999-2002).Die Welt (pol. Świat) – wysokonakładowy niemiecki dziennik założony w 1946 w Hamburgu przez stacjonujących tam brytyjskich aliantów. Obecnie redakcja główna znajduje się w Berlinie, a właścicielem praw do gazety jest Axel Springer AG.

  W marcu 2013 r. nakładem Wydawnictwa Bajka ukazała się czwarta powieść Szczygielskiego skierowana do młodszego odbiorcy – Czarownica piętro niżej. Piątą, zatytułowaną Arka czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od wtedy przez kiedyś do teraz i wstecz, Szczygielski napisał znowu na Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren organizowany w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom przez Fundację ABCXXI. Podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu i tym razem autor otrzymał zarówno Grand Prix oraz I nagrodę w kategorii wiekowej powieści przeznaczonych dla dzieci w wieku od 10 do 14 lat. Arka czasu została przetłumaczona na język niemiecki i nakładem S. Fischer Verlage ukazała się w lutym 2015 r. w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii pod tytułem Flügel aus Papier .

  Newsweek – amerykański tygodnik społeczno-polityczny, który przedstawia wydarzenia z kraju i całego świata, z różnych dziedzin życia.Moherowe berety – pejoratywne określenie osób starszych lub w średnim wieku, identyfikujących się z poglądami społeczno-politycznymi głoszonymi przez konserwatywno-narodowy nurt polskiego katolicyzmu, którego reprezentantem są m.in. media związane z redemptorystą o. Tadeuszem Rydzykiem. Określenie to powstało od charakterystycznego nakrycia głowy, jakie noszą stereotypowe przedstawicielki części tej społeczności.

  W październiku 2013 r. nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik, Agora S.A. oraz Oficyny Wydawniczej AS ukazała się albumowa monografia zespołu wokalnego Filipinki napisana przez Szczygielskiego, którego matka była jedną z wokalistek zespołu. Na płycie dołączonej do książki zgromadzono 24 nigdy wcześniej nie publikowane nagrania zespołu z lat 1962-1971.

  Filip Andrzej Bobek (ur. 9 października 1980 w Gdańsku) – polski aktor, znany z ról w serialach telewizyjnych BrzydUla, Prosto w serce, Przyjaciółki oraz Singielka.Bartłomiej Kasprzykowski (ur. 19 maja 1977 w Szczecinie) – polski aktor filmowy i teatralny, również lektor telewizyjny.

  23 listopada 2013 r. w londyńskim The Mermaid Theatre odbyła się natomiast premiera najnowszej sztuki Szczygielskiego Kochanie na kredyt. W spektaklu wyreżyserowanym przez Olafa Lubaszenkę występują Agnieszka Sienkiewicz, Tamara Arciuch, Filip Bobek, Bartłomiej Kasprzykowski i Piotr Zelt.

  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Agnieszka Sienkiewicz (ur. 26 lipca 1984 w Mrągowie) – polska aktorka. Absolwentka Policealnego Studium Teatralnego przy Teatrze im. St. Jaracza w Olsztynie. Od roku 2007 związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie, współpracuje również z teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu. Występowała m.in. w serialach: Faceci do wzięcia, Na dobre i na złe, Twarzą w twarz, Plebania i Samo życie. W serialu Agentki grała pierwszoplanową rolę Magdy Jaroszek. W latach 2010-2011 grała Wiki w serialu Prosto w serce emitowanym przez telewizję TVN. Od 2011 gra Kasię w serialu M jak miłość emitowanym przez telewizję TVP2.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Teatr w Płocku rozopoczął swoją działalność 20 sierpnia 1812 roku dzięki staraniom ówczesnego prefekta departamentu płockiego Rajmunda Rembielińskiego. Siedzibą teatru stał się budynek kościoła św. Trójcy. W 1940 roku Niemcy rozebrali budynek, a tym samym zakończyli działalność teatru. Dzięki staraniom społeczeństwa został powołany Teatr Płocki, który swoją działalność rozpoczął 12 stycznia 1975 roku. Pięć lat później otrzymał imię Jerzego Szaniawskiego. W grudniu 2005 r. rozpoczął się genaralny remont budynku, a 1 lutego 2008 r. teatr został ponownie otwarty. Koszt inwestycji to 25 mln złotych.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  IBBY (International Board on Books for Youngsters) – międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się literaturą dziecięcą.
  Mariusz Pilawski (ur. 30 kwietnia 1957 roku w Szczecinie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, poeta i felietonista. Absolwent wydziału aktorskiego PWST w Warszawie. Debiutował w 1982 roku na deskach Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie w sztuce Na dnie M. Gorkiego. Ma na swoim koncie około czterdziestu ról teatralnych i ponad pięćdziesiąt ról i epizodów w filmach. Jest reżyserem spektaklu według własnego pomysłu pt. Mąż od biedy albo 100 lat temu w teatrze. Wielokrotnie współpracował z młodzieżą jako animator amatorskiego ruchu teatralnego. Jest także reżyserem dubbingu. Jest aktorem Teatru Nowego w Łodzi. Obecnie dyrektor teatru Małego w Łodzi (na terenie Manufaktury).
  Ewa Błaszczyk (ur. 15 października 1955 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i pieśniarka.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Północne Centrum Sztuki - Teatr Komedia - warszawski teatr, działający od 1954 roku, wystawiający głównie lekkie komedie, farsy i spektakle muzyczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.095 sek.