• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcin Koszałka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Uwikłanie – polski film kryminalny z 2011 roku w reżyserii Jacka Bromskiego, zrealizowany na motywach powieści o tym samym tytule. Zdjęcia do obrazu powstawały w Krakowie. Film był dedykowany Jackowi Moczydłowskiemu, zmarłemu w 2010 roku, wieloletniemu szefowi produkcji Studia Filmowego Zebra.Kochankowie z Marony – polski film psychologiczny z 2005 r. w reż. Izabelli Cywińskiej na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza.

  Marcin Koszałka (ur. 30 grudnia 1970 w Krakowie) – polski operator i reżyser filmowy.

  W 1995 roku rozpoczął naukę na kierunku Realizacja Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który ukończył w 2001 roku. W 2014 pracą zatytułowaną „Obsesja śmierci w obrazach mojego kina dokumentalnego” obronił stopień doktora sztuki filmowej i dziś jest wykładowcą tej uczelni. Autor zdjęć filmowych do wielu znaczących dzieł współczesnej polskiej kinematografii, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Jest też reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, do których sam pisze scenariusze oraz zajmuje się ich montażem. Autorskie filmy Marcina Koszałki mają niepowtarzalny charakter i często dotykają spraw bardzo mu bliskich. Zdjęcia do filmów kolegów i koleżanek wyróżnia dojrzałość i elegancja w operowaniu kadrami oraz artystyczna dbałość o szczegóły. Nieprzypadkowo jest autorem zdjęć, o współpracę z którym zabiegają najwybitniejsi autorzy polskiego kina.

  3sat - kanał telewizyjny poświęcony sprawom kultury, utrzymywany wspólnie przez telewizje publiczne z trzech (stąd nazwa) europejskich krajów niemieckojęzycznych: Niemiec (ARD), początkowo RFN), Austrii (ÖRF) i Szwajcarii (SRG SSR). Przez ostatnie dwa lata przed zjednoczeniem Niemiec, czwartym partnerem była NRD. Kanał ruszył w 1984. W Polsce dostępny jest za pośrednictwem satelity Astra, gdzie można go spotkać również w sieciach kablowych,a na terenach przygranicznych jest dostępny również z naziemnej telewizji cyfrowej.Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Życie prywatne
 • 3 Nagrody i wyróżnienia
 • 4 Wybrana filmografia
 • 4.1 Reżyseria
 • 4.2 Zdjęcia
 • 5 Przypisy
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Dom (tytuł oryg. House) – amerykański film fabularny z pogranicza surrealistycznego horroru i thrillera. Film był kręcony w Polsce (w Łodzi), dlatego skromne role zagrali w nim polscy aktorzy, m.in. Weronika Rosati oraz Paweł Deląg. Scenariusz filmu bazował na powieści Teda Dekkera i Franka Perettiego Dom. Oglądanie tego filmu jest dozwolone od 18 lat (wg KRRiT).
  Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.
  Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w 3 aktach – komedia obyczajowa autorstwa Gabrieli Zapolskiej napisana w roku 1907, w tym samym roku wystawiona po raz pierwszy we Lwowie, wydana w Warszawie w 1912. Do roku 1970 doczekała się ok. 70 inscenizacji.
  Deklaracja nieśmiertelności (ang. Declaration of Immortality) – krótkometrażowy, dokumentalny film górski w reżyserii i według scenariusza Marcina Koszałki z 2010 roku. Jego premiera kinowa miała miejsce 3 czerwca 2010 w Kinie Kijów w Krakowie w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Premiera telewizyjna miała miejsce 31 października 2011. Obraz został wyemitowany w TVP1 w cyklu Czas na dokument. Był on drugim wśród polskich filmów dokumentalnych pod względem liczby nagród otrzymanych na międzynarodowych konkursach w 2011 roku. Tytuł filmu wykorzystuje nazwę drogi wspinaczkowej, jednej z najtrudniejszych jakie poprowadził bohater filmu Piotra Korczaka w Jaskini Mamutowej pod Krakowem.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Karlowe Wary (czes. Karlovy Vary, niem. Karlsbad) – miasto statutarne w zachodnich Czechach, stolica kraju karlowarskiego. Leży w Zagłębiu Sokołowskim, u podnóża szczytów Lasu Sławkowskiego, u zbiegu rzek Ochrzy i Ciepłej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.08 sek.