• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcin Kamieniecki - syn Klemensa z Moskarzewa

  Przeczytaj także...
  Bukownik – maszyna rolnicza przeznaczona do wyłuskiwania ziaren koniczyny, prosa i lucerny. Ma cylindryczny kształt. Klepisko wykonane jest ze stalowej siatki. Cepy mają kształt spiralnej listwy.Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.
  Władysław II Jagiełło (ur. ok. 1362 lub ok. 1352, zm. 1 czerwca 1434 w Gródku) – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, król Polski 1386-1434 i najwyższy książę litewski 1401–1434. Syn Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Założyciel dynastii Jagiellonów.

  Marcin Kamieniecki z Wielopola, (syn Klemensa Moskarzewskiego), herbu Pilawa (zm. 1439 r.) – właściciel i obrońca Zamku kamienieckiego, Zamku w Dobczycach i 16 wsi, polski rycerz i polski szlachcic.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ożenił się z Katarzyną, córką Piotra Szafrańca, wojewody sandomierskiego i krakowskiego, herbu Stary Koń. Miał sześciu synów: Piotra, Mikołaja, Marcina, Jana, Henryka i Klemensa, oraz trzy córki: Katarzynę, Dorotę i Małgorzatę.

  W 1408 po ojcu Klemensie odziedziczył jako jego syn, cały majątek.

  Dobczyce – miasto w woj. małopolskim, w powiecie myślenickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobczyce, położone w dolinie rzeki Raby, między Pogórzem Wiśnickim a Pogórzem Wielickim. Jest zaliczana do ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.Klemens z Moskorzewa, Klemens Moskarzewski (również Kamieniecki), herbu Pilawa, (zm. 1408 w Moskorzewie) – podkanclerzy koronny w (1399)., kasztelan sanocki, starosta sanocki (1399-1400), starosta krakowski w 1405 r., podkanclerzy i kasztelan; kamieniecki i wiślicki (od 29 czerwca 1408), właściciel dóbr Kamieniec i Zamku w Odrzykoniu

  W 1410 prowadził spory z mieszczanami z Krosna aż król Władysław Jagiełło musiał rozgraniczać jego dobra od przedmieścia krośnieńskiego na rzece Głębokiej do ujścia do Wisłoka. Jan Długosz pisał o nim, że za gwałty i występki Król odebrał mu Dobczyce i inne dobra w rejonie krośnieńskim. Jednak komisja królewska oddała mu Zamek kamieniecki w 1427 roku. W 1423 roku nabył Wielopole, natomiast w 1428 Komorniki, Niezdów, Bukownik i Wolicę sprzedał Piotrowi Kotkowi.

  Jan Długosz herbu Wieniawa (łac. Ioannes Dlugossius, Longinus; ur. 1 grudnia 1415 w Brzeźnicy, zm. 19 maja 1480 w Krakowie) – kronikarz, polski historyk, twórca jednego z najwybitniejszych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej, duchowny, geograf, dyplomata; wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka.Korczyna – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Korczyna, ok. 5 km na północny wschód od Krosna. Miejscowość jest siedzibą gminy Korczyna.

  W 1448 po śmierci Marcina, trzej jego synowie, bracia: Mikołaj, Marcin i Henryk przeprowadzili między sobą dobrowolny podział dóbr Korczyna wraz z zamkiem „Kamieńcem”, oraz wsiami: Węglówką, Szklarami, Kombornią, Jabłonicą i Zawadą, która dostała się Henrykowi Kamienieckiemu.

  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.Wielopole Skrzyńskie – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie ropczycko-sędziszowskim, w gminie Wielopole Skrzyńskie; siedziba gminy Wielopole Skrzyńskie. Leży nad rzeką Wielopolką dopływem Wisłoki.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stanisław Gawęda; Rozwój Latyfundium Kamienieckich... s. 58-60 w: Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. III, red. Stanisław Cynarski, Kraków 1995.
 • Polski Słownik Biograficzny t. 11, z 1 s. 512
 • Jerzy Sperka; Szafrańcowie, Koniecpolscy, Koziegłowscy, Chrząstowscy. Nieznane koligacje i ich wpływ na funkcjonowanie sceny politycznej w okresie panowania Władysława Jagiełły w: Średniowiecze polskie i powszechne T. I, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 1999.
 • Zamek kamieniecki – obecnie ruiny gotyckiej XIV-wiecznej, rozbudowanej w stylu renesansowym w XVI wieku budowli na pograniczu Korczyny i Odrzykonia.Henryk Andreas Kamieniecki, herbu Pilawa, (ur. 1430 w Odrzykoniu, zm. 1488) – kasztelan sanocki (1474-1488), senator, asesor sanocki, właściciel Zamku Kamienieckiego w Odrzykoniu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wolica (s-c-s. Волиця) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Bukowsko. Leży nad potokiem Sanoczek.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.