• Encyklopedia
  • Marcin Gortat

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
    Przeczytaj także...
    Amar’e Carsares Stoudemire (ur. 16 listopada 1982 w Lake Wales) – amerykański koszykarz, występujący na pozycji silnego skrzydłowego lub środkowego.Washington Wizards – amerykański klub koszykarski, mający swoją siedzibę w Waszyngtonie. Wizards są jednym z zespołów w lidze NBA.

Marcin Janusz Gortat (ur. 17 lutego 1984 w Łodzi) – polski koszykarz, występujący na pozycji środkowego, reprezentant kraju. Jedyny Polak w historii NBA, który awansował do jej finału.

Kariera klubowa[ | edytuj kod]

Draft i pierwsze mecze[ | edytuj kod]

28 czerwca 2005 w nowojorskiej Madison Square Garden wziął udział w drafcie NBA, zostając wybrany w II rundzie z numerem 57. przez Phoenix Suns (z Dallas Mavericks przez New Orleans Hornets). Nowy klub szybko oddał go jednak do Orlando Magic. W rozgrywkach NBA zadebiutował 1 marca 2008 przeciwko New York Knicks (118:92), przebywając na boisku przez 2 minuty i 21 sekund, zdobywając 2 punkty, zaliczając zbiórkę i faul. 5 marca 2008 w meczu z Washington Wizards Gortat zdobył 4 punkty oraz miał dwie zbiórki w ataku. W ostatnim meczu sezonu zasadniczego, 16 kwietnia 2008, zagrał 28 minut, zdobył 12 punktów oraz 11 zbiórek.

Mistrzostwa Europy w Koszykówce Mężczyzn 2013 (oficjalna nazwa z ang. EuroBasket 2013) – 38. finały mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn, które odbywały się w 2013 roku w czterech słoweńskich miastach. W mistrzostwach brały udział reprezentacje 24 krajów.Vincent Lamar Carter, znany także jako Vince Carter (ur. 26 stycznia 1977 w Daytona Beach w stanie Floryda) – amerykański profesjonalny koszykarz, grający na pozycji rzucającego obrońcy, obecnie zawodnik Dallas Mavericks.

W sumie Gortat w sezonie zasadniczym pojawił się na parkiecie w 6 meczach grając średnio ponad 6 minut, podczas których notował na swoim koncie średnio 3 punkty i niecałe 3 zbiórki. Znalazł się w składzie Orlando na decydujące o mistrzostwie rozgrywki play-off.

Play-off 2007/2008[ | edytuj kod]

Pierwszy występ Marcina Gortata w fazie play-off NBA miał miejsce 22 kwietnia 2008. Gortat rozegrał 4 minuty w wygranym jednym punktem meczu z Toronto Raptors. Podczas tych 4 minut nie oddał rzutu, miał jedną ofensywną zbiórkę. W przegranym meczu nr 3 z Toronto Gortat oddał jeden rzut z gry (celny). W meczu nr 4 w ciągu 10 minut Gortat nie oddał rzutu, zaliczając jedną zbiórkę w obronie, a Orlando mecz wyraźnie wygrało. W meczu nr 5 w ciągu 4 minut zanotował jedną zbiórkę, a Orlando Magic pokonało Toronto Raptors, kończąc serię wynikiem 4:1 i awansując do półfinału Konferencji Wschodniej.

Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.Cezary Trybański (ur. 22 września 1979 w Warszawie) – koszykarz, pierwszy polski zawodnik w lidze NBA. W lipcu 2002 roku podpisał trzyletni kontrakt z zespołem Memphis Grizzlies opiewający na kwotę 4,8 mln dolarów. W następnych latach najczęściej jego nazwisko pojawiało się przy okazji kolejnych wymian zawodników między klubami. W latach 2002–2004 rozegrał 22 mecze w barwach Memphis Grizzlies, Phoenix Suns, New York Knicks, przejściowo obecny także w składach Chicago Bulls i Toronto Raptors.

W półfinale Konferencji Wschodniej Orlando Magic spotkało się z Detroit Pistons. W pierwszym, przegranym przez Magic, meczu drugiej rundy Gortat zagrał 13 minut, notując 2 punkty, 2 zbiórki oraz blok na Chaunceyu Billupsie. W drugim meczu z Detroit Gortat nie grał. W meczu numer 3 Marcin Gortat zagrał 4 minuty, podczas których zanotował 2 punkty, zbiórkę w ataku oraz 2 bloki. W meczu numer 4 Gortat zagrał 3 minuty, notując 4 punkty, blok i zbiórkę w obronie. W meczu numer 5 Gortat pojawił się na boisku na 4 minuty, zanotował zbiórkę w obronie oraz faul. Magic przegrało serię 1:4.

Jason Anthoney Richardson (ur. 20 stycznia 1981 w Saginaw) – amerykański profesjonalny koszykarz, grający na pozycji rzucającego obrońcy w zespole ligi NBA, Philadelphia 76ers.Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.

W play-offach wystąpił w ośmiu meczach, średnio po 6 minut, podczas których notował 1,3 punktu oraz 1 zbiórkę na mecz. W ostatnich spotkaniach Magic reprezentant Polski znalazł się w rotacji przed Adonalem Foyle'em, wywalczając sobie pozycję pierwszego zmiennika Dwighta Howarda.

Liga letnia 2008[ | edytuj kod]

Latem 2008 wziął udział w lidze letniej w barwach Orlando Magic. Podczas 2008 Orlando Pro Summer League został wybrany do drugiej piątki turnieju (12,8 punktu, 8,6 zbiórki, 2,4 bloku na mecz).

Al Thornton (ur. 7 grudnia 1983 roku w Perry w stanie Georgia) – amerykański koszykarz, występujący na pozycji niskiego skrzydłowego.New York Knickerbockers, potocznie znany jako Knicks – zawodowy zespół koszykarski, grający w Konferencji Wschodniej, w Atlantic Division, w lidze NBA. Dwukrotny mistrz ligi NBA: (1970 i 1973). Według magazynu Forbes najbardziej wartościowy klub koszykarski.

Sezon zasadniczy 2008/2009[ | edytuj kod]

Sezon 2008/2009 zaczął jako pierwszy zmiennik graczy podkoszowych. Szybko jednak przegrał rywalizację z Tonym Battie i grywał jedynie w końcówkach rozstrzygniętych już spotkań. Przełom nastąpił w meczu z Phoenix Suns – dzięki kontuzji lidera Orlando Magic i czołowego centra ligi Dwighta Howarda – kiedy to zmieniający go Gortat zdobył 8 punktów (3/4 z gry, 2/2 z wolnych), 6 zbiórek oraz blok, a przede wszystkim pracował w obronie utrudniając grę zawodnikowi Phoenix SunsAmar’e Stoudemire.

Mistrzostwa Europy w Koszykówce Mężczyzn 2015 (oficjalna nazwa z ang. EuroBasket 2015) – 39 finały mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn, które odbędą się w 2015 roku na Ukrainie. 19 marca 2014 roku Ukraina zrezygnowała z organizacji Mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn 2015 w związku z trudną sytuacją polityczną.National Basketball Association (skrót ang. NBA) – amerykańsko-kanadyjska liga koszykarska, o charakterze profesjonalnym. Tworzą ją 30 zespołów, w tym: 29 ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Kanady. Liga jest aktywnym członkiem USA Basketball, oddziału Fédération Internationale de Basketball na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jej komisarzem od 1984 roku jest David Stern, który swój urząd zda w 2014 roku. NBA jest jedną z czterech największych północnoamerykańskich zawodowych lig sportowych (oprócz niej NFL, NHL i MLB). Gracze NBA są najlepiej opłacanymi sportowcami świata (w średniej rocznych zarobków).

13 grudnia 2008, jako pierwszy Polak w historii, rozpoczął mecz w pierwszej piątce zespołu NBA. Orlando wygrało z Utah Jazz 103:94. Gortat w ciągu 30 minut zdobył 4 punkty, 4 zbiórki, 4 bloki oraz przechwyt i udanie powstrzymywał centra Jazz Turka Mehmeta Okura (2/12 z gry).

15 grudnia 2008 ponownie pojawił się w pierwszej piątce Orlando Magic w meczu z Golden State Warriors. Podczas 28 minut spędzonych na parkiecie zanotował 16 punktów (7/13 z gry, 2/2 z wolnych) oraz 13 zbiórek, 3 bloki i asystę, a Orlando pokonało Golden State Warriors 109:98.

Finały NBA - finałowa faza rozgrywek NBA, wyłaniająca mistrza NBA, rozgrywana w systemie best-of-seven playoff (najlepszy w siedmiu finałowych meczach). Występuje w niej najlepszy zespół z Konferencji Wschodniej (Eastern Conference) i Konferencji Zachodniej (Western Conference).Reprezentacja Polski w piłce siatkowej kobiet (zwyczajowo zwana również: reprezentacją narodową, kadrą narodową, drużyną narodową) – najważniejszy żeński zespół siatkarski w kraju, powoływany przez selekcjonera, w którym występować mogą wszystkie zawodniczki posiadające obywatelstwo polskie, niezależnie od wieku, narodowości czy wyznania. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS).

Osiągnięcia Marcina Gortata na koniec sezonu: 63 rozegrane mecze, w tym 3 w pierwszej piątce (12,6 minuty na mecz), 239 zdobytych punktów (3,8 na mecz), 286 zbiórek (4,5 na mecz), 53 bloki (0,8 na mecz).

Sezon zasadniczy 2009/2010[ | edytuj kod]

Z końcem fazy play-off wygasł dotychczasowy kontrakt z Orlando Magic. Już na samym początku okna transferowego w NBA do agenta Gortata zgłosił się prezes klubu Houston Rockets oferując zarobki na poziomie 5 milionów dolarów. Wstępny kontrakt Gortat podpisał jednak z zespołem Dallas Mavericks. Po tygodniu Orlando Magic wyrównało złożoną przez Mavericks ofertę opiewającą na 34 mln dolarów za pięć lat, doprowadzając do przedłużenia kontraktu z Gortatem.

Mistrzostwa Europy w Koszykówce Mężczyzn 2009 (oficjalna nazwa z ang. EuroBasket 2009) – 36. finały mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn, które odbyły się w dniach od 7 września do 20 września 2009 w 7 miastach Polski. Wzięło w nich udział 16 czołowych krajowych reprezentacji. Turniej został rozegrany pod patronatem FIBA, a jego głównym organizatorem był Polski Związek Koszykówki.Hidayet "Hedo" Türkoğlu (ur. 19 marca 1979 w Gaziosmanpaşa, przedmieście Stambułu) – turecki koszykarz zawodowy, grający w lidze NBA, w drużynie Orlando Magic na pozycji niskiego skrzydłowego.

W trakcie sezonu pełnił rolę etatowego zmiennika Dwighta Howarda, ani razu nie wychodząc w pierwszej piątce, ale zaliczając aż 81 meczów. Statystyki na koniec sezonu: 81 rozegranych meczów (13,4 minuty na mecz), 293 zdobytych punktów (3,6 na mecz), 341 zbiórek (4,2 na mecz), 70 bloków (0,9 na mecz).

2010/2011 – transfer do Phoenix Suns[ | edytuj kod]

Marcin Gortat (w środku) w barwach Phoenix Suns w meczu z Washington Wizards 21 stycznia 2011. Obok Al Thornton i Kevin Séraphin

18 grudnia 2010 roku Gortat uczestniczył w wymianie między Magic a Suns. Do klubu z Arizony razem z Gortatem przeszli Vince Carter i Mickael Pietrus, natomiast w odwrotną stronę Jason Richardson, Hedo Türkoğlu oraz Earl Clark.

Mickaël Piétrus (ur. 7 lutego 1982 w Les Abymes na Gwadelupie) – francuski koszykarz grający na pozycji obrońcy lub skrzydłowego. Obecnie występuje w zawodowej lidze koszykówki NBA w drużynie Boston Celtics.Wybory prezydenckie w Polsce w 2015 roku - zgodnie z art 128. Konstytucji RP odbędą się w dzień wolny przypadający 75-100 dni do końca kadencji urzędującego Prezydenta. 5-letnia kadencja prezydenta Bronisława Komorowskiego kończy się 6 sierpnia 2015 r., więc I tura odbędzie się między 3 a 17 maja. II tura - w wypadku gdy żaden kandydat nie uzyska minimalnej większości głosów - będzie miała miejsce między 17 a 31 maja 2015 r. Będą to pierwsze wybory prezydenckie przeprowadzone na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego.

Polak zadebiutował w drużynie Suns 23 grudnia 2010 w meczu przeciwko Miami Heat, przebywając na parkiecie przez 18 minut; w tym czasie rzucił cztery punkty (dwa z pięciu rzutów z gry), zaliczył cztery zbiórki oraz dwa faule. Drugi występ w drużynie „Słońc” rozegrał 26 grudnia w przegranym 103:108 meczu przeciwko Los Angeles Clippers; spędził na boisku 27 minut, zdobył jedenaście punktów i miał pięć zbiórek i blok. 19 stycznia 2011, w meczu z Cleveland Cavaliers zdobył swoje pierwsze double-double w barwach klubu z Phoenix, notując 16 punktów i 12 zbiórek. Gortat 30 stycznia w meczu z New Orleans Hornets pobił swój rekord sezonu oraz występów w NBA ustanowiony zaledwie 2 dni wcześniej z Boston Celtics (19 punktów oraz 17 zbiórek) zdobywając 25 punktów będąc zarazem rezerwowym w tym meczu. Ponadto Gortat zebrał 11 piłek i zaliczył kolejne double-double.

Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.Basketball Bundesliga (BBL)- najwyższa klasa rozgrywek koszykówki w Niemczech. W latach 2001 - 2003 jako s.Oliver BBL. Najwięcej mistrzostw Niemiec ma na koncie (14) Bayer Leverkusen.

6 marca 2013 podczas meczu z Toronto Raptors doznał kontuzji prawej stopy, która wyeliminowała go z gry na resztę sezonu.

2013/14 – transfer do Washington Wizards[ | edytuj kod]

25 października 2013 Gortat razem z Shannonem Brownem, Malcolmem Lee i Kendallem Marshallem zostali wymienieni do Washington Wizards za Emekę Okafora i chroniony wybór w pierwszej rundzie draftu 2014. W sezonie 2013/14 Marcin wystąpił w 81 meczach, jedynie w pierwszym z nich wystąpił w roli rezerwowego. Znalazł się na 9. miejscu zarówno wśród zbierających jak i blokujących całego sezonu. Uzyskał 37 double-double.

Konferencja Wschodnia – element systemu organizacji National Basketball Association, amerykańskiej zawodowej ligi koszykówki. Konferencje Wschodnia i Zachodnia grupują drużyny według orientacyjnego położenia geograficznego.Medal Św. Brata Alberta – wyróżnienie ustanowione w 1997 roku. Corocznie przyznaje go Kapituła ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym.

Wizards z Gortatem w składzie zajęli 5. miejsce w konferencji wschodniej i zakwalifikowali się do Playoffs po raz pierwszy od 6 lat. W pierwszej rundzie zmierzyli się z Chicago Bulls, rywalizację wygrali 4:1. W drugiej rundzie play-offów naprzeciw nim stanęli gracze Indiany Pacers. 14 maja 2014 w piątym meczu rywalizacji Gortat ustanowił rekord kariery play-offów pod względem punktów, zdobywając ich 31, miał ponadto 16 zbiórek. Washington przegrali z Indianą 2:4.

NBA Draft w 2005 roku odbył się 28 czerwca, w Madison Square Garden, w Nowym Jorku. Po raz pierwszy w historii draftu NBA numerem pierwszym został Australijczyk, a mianowicie Andrew Bogut. Z numerem 57 został wybrany Polak Marcin Gortat. W drafcie wziął także udział mierzący 236 cm wzrostu Chińczyk – Sun Mingming. Nie został on jednak wybrany przez żadną drużynę. Gdyby któraś z drużyn wybrała chińskiego koszykarza byłby to historyczny wybór, bowiem zostałby najwyższym w historii zawodnikiem NBA.Draft NBA (ang. zaciąg, nabór) – coroczny proces mający na celu pozyskanie przez kluby ligi NBA praw do nowych zawodników. Najczęściej są to zawodnicy kończący szkoły wyższe w USA. Coraz więcej jest jednak obcokrajowców.

10 lipca 2014 podpisał nowy 5-letni kontrakt z Wizards wart 60 milionów dolarów.

26 czerwca 2018 trafił do Los Angeles Clippers w zamian za Austina Riversa. 7 lutego 2019 ogłoszono jego zwolnienie z drużyny poprzez wykupienie kontraktu przez klub. Po roku nieobecności na amerykańskich boiskach, na początku 2020 zawodnik ogłosił zakończenie kariery.

Kendall Dewan Marshall (ur. 19 sierpnia 1991) - amerykański koszykarz, występujący na pozycji rozgrywającego. Od lipca 2012 roku zawodnik Phoenix Suns.Maciej Lampe (ur. 5 lutego 1985 w Łodzi) – polski koszykarz, występujący obecnie w hiszpańskiej lidze ACB, w klubie FC Barcelona. Mierzy 211 cm wzrostu i waży 125 kg.

Warto wiedzieć że... beta

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
    Mehmet Okur (ur. 25 maja 1979 r. w Yalova) - turecki koszykarz, center Utah Jazz, pierwszy koszykarz z Turcji który zagrał w meczu gwiazd NBA.
    Utah Jazz - amerykańska drużyna koszykarska występująca w zawodowej lidze NBA. Założona została w 1974 pod nazwą New Orleans Jazz. W 1979 jej siedziba została przeniesiona do Salt Lake City w stanie Utah i od tej pory drużyna występuje do dnia dzisiejszego pod nazwą Utah Jazz.
    Detroit Pistons – klub zawodowej koszykarskiej ligi NBA z siedzibą w Detroit w stanie Michigan grający w Dywizji Centralnej wchodzącej w skład Konferencji Wschodniej. Założony w 1941 roku. Pistons siedmiokrotnie grali w Finale NBA, trzy razy zdobywając mistrzostwo (1989, 1990, 2004). Nazwa "Tłoki" nawiązuje do największej branży w Detroit – przemysłu samochodowego.
    Kevin Séraphin (ur. 7 grudnia 1989 w Kajennie) – francuski koszykarz, skrzydłowy, aktualnie zawodnik Washington Wizards.
    Mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn 2005 odbyły się w Belgradzie. Zwyciężyła drużyna Grecji, pokonując w finale reprezentację Niemiec. Na trzecim miejscu uplasowała się Francja zwyciężając Hiszpanię. Turniej odbył się w dniach 16 - 25 września.
    Koszykówka – dyscyplina sportu drużynowego, w której dwie pięcioosobowe drużyny grają przeciwko sobie próbując zdobyć punkty umieszczając piłkę w koszu. Jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych dyscyplin na świecie. Za datę powstania koszykówki uznaje się 21 grudnia 1891 roku, a za jej twórcę - Jamesa Naismitha.

Czas generowania strony: 0.144 sek.