• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcin Firlej

  Przeczytaj także...
  Centralny Rząd Tybetański (tyb. དབུས་བོད་མིའི་སྒྲིག་འཛུགས།, ang. Central Tibetan Administration, pełna nazwa: Centralny Rząd Tybetański Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy) – tybetański rząd na uchodźstwie z siedzibą w Dharamsali w Indiach. Nie jest oficjalnie uznawany przez władze Chin, w których granicach Tybet się obecnie znajduje, ani przez żaden inny rząd na świecie.Dharamsala (lub też Dharamśala, hindi: धर्मशाला) – miasto w północnych Indiach w stanie Himachal Pradesh, w zachodnich Himalajach.
  Reporter wojenny, dawniej korespondent wojenny (ang. War Correspondent) – dziennikarz pracujący dla prasy, radia, telewizji lub kronik filmowych, specjalizujący się w relacjonowaniu przebiegu konfliktów zbrojnych, przewrotów wojskowych lub rewolucji. Zajmuje się zbieraniem materiałów, najczęściej jako naoczny świadek, przeprowadza wywiady z osobami biorącymi udział w wydarzeniach, zbiera opinie wśród świadków wydarzeń. Często też robi fotoreportaż lub nagrywa materiał dla stacji telewizyjnej z terenu konfliktu.
  Marcin Firlej w rozmowie z polską delegacją na Wikimanii 2012 w Waszyngtonie

  Marcin Firlej (ur. w 1975 w Rejowcu Fabrycznym) – stały korespondent Telewizji Polskiej (TVP) w Stanach Zjednoczonych, reporter wojenny, dziennikarz Wiadomości TVP1, dawniej związany z TVN24.

  Biografia[]

  Student dziennikarstwa na Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od maja 2008 pracuje w TVP. Najpierw w redakcji Wiadomości a od kwietnia 2009 jako korespondent w Waszyngtonie. Poprzednio reporter radia RMF FM oraz TVN24, wcześniej współpracownik Gazety Wyborczej oraz dziennika Życie. Współzałożyciel lokalnego radia Bon Ton w Chełmie.

  Dolina Pandższeru (pers. دره پنجشير - Dara-ye Panjšēr) – obszar na terytorium Afganistanu, leżący w północno-wschodniej części kraju. Według danych z 2004 roku zamieszkiwany przez 300 000 ludzi.Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.

  Najbardziej rozpoznawalny stał się dzięki relacjom z konfliktów zbrojnych. Po 11 września 2001 wyjechał do Pakistanu, relacjonował wojny w Afganistanie oraz Iraku. Podczas konfliktu irackiego w kwietniu 2003 wraz z Jackiem Kaczmarkiem (reporterem Polskiego Radia) zostali uwięzieni przez żołnierzy wojsk Saddama Husajna pod miejscowością Al Hilla w południowym Iraku. Po dobie spędzonej w niewoli udało im się uciec podczas amerykańskiego szturmu na miasto. 4 maja 2008 po raz pierwszy wystąpił jako dziennikarz Wiadomości w TVP1 (relacjonował sytuację w Gruzji).

  Chełm (biał., ukr., ros. Холм [Chołm]) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się w odległości 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Chełm jest po Lublinie drugim co do liczby ludności miastem w województwie lubelskim.Ambasada Polski w Waszyngtonie, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie (Polish Embassy in United States of America) – polska misja dyplomatyczna w stolicy Stanów Zjednoczonych.

  Specjalizuje się w problematyce krajów muzułmańskich. W latach 2003-2008 wielokrotnie odwiedził Irak oraz Afganistan, gdzie zrealizował m.in. dwa filmy dokumentalne dla Discovery Historia: Legenda zniszczonych gigantów (o posagach starożytnych Buddy w Bamjan) i Niezdobyta dolina (o Dolinie Pandższeru).

  Discovery Historia (dawniej Discovery TVN Historia) – kanał tematyczny o tematyce historycznej. Powstał przy współpracy programowej Discovery i TVN, do których także należał do 30 maja 2009 roku. Stacją kieruje Barbara Bilińska-Kępa. Ramówkę wypełniają produkcje dokumentalne dotyczące historii Polski i świata.Górski Karabach (oficjalna nazwa w języku ormiańskim Lerrnajin Gharabagh ‒ Լեռնային Ղարաբաղ ; czasem używana jest nazwa Arcach ‒ Արցախ , azer. Dağlıq Qarabağ ‒ górski czarny ogród) ‒ ormiańska enklawa będąca przedmiotem sporu pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. Obecnie obszar kontrolowany jest przez miejscowych Ormian wspieranych przez Republikę Armenii.

  Od kwietnia 2008 reporter Wiadomości TVP1; w tej pracy odwiedził rHaiti, Górski Karabach, relacjonował atak terrorystyczny na hotel Taj Mahal w Bombaju oraz zamieszki w Grecji w grudniu 2008. W styczniu 2009 przez trzy tygodnie z Izraela przekazywał informacje o wojnie w Strefie Gazy. Od 1 kwietnia 2009 stały korespondent TVP w Waszyngtonie.

  Diaspora – słowo pochodzenia greckiego, oznaczające rozproszenie członków danego narodu wśród innych narodów lub też wyznawców danej religii wśród wyznawców innej. Nazywa się tak również społeczność rozproszonych osób. Semantycznie diaspora oznacza po grecku rozrzucone ziarna.Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.

  Związany z ruchem o wyzwolenie Tybetu. Kilkakrotnie odwiedził tybetańską diasporę w Dharamsali w Indiach, relacjonując między innymi problemy uchodźców, antychińskie wystąpienia przed olimpiadą w Pekinie oraz działalność XIV Dalajlamy i Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie.

  RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym ACAfganistan, Islamska Republika Afganistanu (dari افغانستان, trl. Afghānestān, trb. Afghanestan; جمهوری اسلامی افغانستان, trl. Jomhūrī-ye Eslāmī-ye Afghānestān, trb. Dżomhuri-je Eslami-je Afghanestan; paszto افغانستان, trl. Afghānistān, trb. Afghanistan; د افغانستان اسلامي جمهوریت, trl. Də Afghānistān Islāmī Jumhūriyat, trb. Dy Afghanestan Eslami Dżumhurijat) – śródlądowe państwo położone w Azji Środkowej.

  Autor książki o wojnie w Iraku zatytułowanej Szum skrzydeł Azraela.

  Życie prywatne[]

  Jego żoną jest Anna Maria Firlej, od 2013 zatrudniona w Ambasada RP w USA.


  Przypisy

  1. Marcin Firlej korespondentem TVP w Waszyngtonie. wirtualnemedia.pl, 2009-03-04. [dostęp 2013-12-30].
  2. Uciekli Irakijczykom!. zw.com.pl, 9 kwietnia 2003. [dostęp 2 lutego 2014].
  3. Marcin Firlej korespondentem TVP w Waszyngtonie. wirtualnemedia.pl, 2 lutego 2014. [dostęp 2 lutego 2014].
  4. Lista polskich korespondentów w USA. waszyngton.msz.gov.pl. [dostęp 2 lutego 2014].
  5. UJAWNIAMY nepotyzm w ambasadach: żony dziennikarzy, córka szefa Kancelarii Prezydenta. niezalezna.pl, 19 listopada 2013. [dostęp 2 lutego 2014].
  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.Tenzin Gjaco, XIV Dalajlama (tyb. ལྷ་མོ་དོན་འགྲུབ་, wylie: bstan ’dzin rgya mtsho, ZWPY: Dainzin Gyaco; ur. 6 lipca 1935) – duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego, laureat pokojowej nagrody Nobla (1989).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Husajn, Husejn (arab. حسین) to popularne na Bliskim Wschodzie imię pochodzenia arabskiego. Imię to jest popularne szczególnie wśród szyitów, ze względu na Husajna ibn Alego, wnuka Mahometa, trzeciego imama szyitów.
  Haiti, Republika Haiti (fr. Haïti, République d’Haïti; haitański Ayiti, Repiblik Ayiti) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli i graniczące z Republiką Dominikany.
  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.
  Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (WDiNP UW) – największy pod względem liczby studentów wydział Uniwersytetu Warszawskiego, kształcący około siedem tysięcy studentów w trybach dziennym, zaocznym i wieczorowym na sześciu kierunkach. Jest również organizatorem olimpiad wiedzy o Polsce i świecie współczesnym.
  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.
  Posągi Buddy w Bamianie – nieistniejące posągi, które znajdowały się w środkowym Afganistanie, w prowincji Bamian, niedaleko jezior Band-e Amir.
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.