• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcin Babko

  Przeczytaj także...
  Węgiel aktywny (aktywowany) – substancja składająca się głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej (sadza), częściowo w postaci drobnokrystalicznego grafitu (poza węglem zawiera zwykle popiół, głównie tlenki metali alkalicznych i krzemionkę). Charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy (500÷2500 m²/g - dla porównania powierzchnia kortu tenisowego wynosi około 260 m²), dzięki czemu jest doskonałym adsorbentem wielu związków chemicznych.Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.
  Rawa Blues Festival – największy i najstarszy w Polsce, jeden z największych na świecie, festiwal muzyki bluesowej. Od początku organizowany w Katowicach w hali widowiskowo-sportowej – Spodek. Nazwa festiwalu pochodzi od katowickiej rzeki Rawy. Twórcą i organizatorem festiwalu jest Ireneusz Dudek – polski muzyk bluesowy.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Marcin Babko (ur. 5 stycznia 1975 w Sosnowcu, zm. 27 listopada 2016) – polski dziennikarz muzyczny, publicysta, wokalista oraz animator kultury.

  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.Literatura czeska to literatura, która powstawała i powstaje na terenie historycznych Czech i jest pisana przez osoby, które tradycyjnie związane są z kulturą Czech. Literatura ta jest pisana nie tylko w języku czeskim, ale też w innych językach: po łacinie (np. Kronika Kosmasa Kosmasa z Pragi), niemiecku (np. Proces Franza Kafki), grecku, hebrajsku lub rosyjsku. Od kiedy w XIX wieku Czesi zdefiniowali swoją narodowość jako związaną z językiem czeskim za przedstawicieli literatury uważa się przede wszystkim osoby piszące w tym języku. Do literatury czeskiej zaliczane są również dzieła tworzone poza terytorium Czech przez osoby posługujące się językiem czeskim.

  Ukończył bohemistykę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jako dziennikarz muzyczny, publikując w "Gazecie Wyborczej", "Jazz Forum", "Prime" oraz na portalach internetowych. Był autorem książek biograficznych o Ireneuszu Dudku (Ziuta Blues, 2008) oraz zespole Coldplay (Otwórz oczy, 2006), tłumaczył również literaturę czeską i słowacką (m.in. teksty Jáchyma Topola, Michala Hvoreckego czy Petra Šuleja). Występował jako wokalista i generator szumów w zespołach Muariolanza, hipiersoniK, Babie Lato czy Frank Babko i Kamienie. Zagrał również na harmonijce na płycie "Pogodno gra Fochmanna - Hajle Silesia" zespołu Pogodno. Od 2003 roku był członkiem Rady Artystycznej Rawa Blues Festival w Katowicach.

  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).Bohemistyka – interdyscyplinarna nauka humanistyczna, poświęcona studiom nad literaturą, językiem, kulturą, sztuką, historią, cechami narodowymi, obyczajami i tradycjami Czechów. Zaczęła rozwijać się pod koniec XVIII wieku.

  Jako animator kultury związany był z Sosnowcem, gdzie w latach 2011-2013 pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwali: World Fusion Music Festival, Sealesia Festival i Falami May Day. Współpracował z również Chorzowskim Centrum Kultury, gdzie od 2009 roku współorganizował i był dyrektorem artystycznym festiwalu Inne Granie, promującego młode polskie zespoły, grające muzykę alternatywną. Był także organizatorem Targów Sztuki Silos Falami Fest w Katowicach i Zabrzu (2010 i 2012) i targów designu dla dzieci Mały Silos w Katowicach (2013). Ponadto był założycielem wytwórni płytowej Falami oraz wytworni mydła Sadza Soap, produkującej mydło z dodatkiem węgla aktywnego.

  Jazz Forum – polskie czasopismo poświęcone głównie jazzowi, założone w roku 1965 przez Jana Byrczka. Obecnie wydawane jest przez spółkę FOR JAZZ, w której znaczny udział ma Polskie Stowarzyszenie Jazzowe.Muariolanza – polski zespół ambient-jazzowy, założony przez Mariusza Orzełowskiego, absolwenta Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Zespół gra ambient jazz z elementami reggae, funk i noise.

  W 2013 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca za Upowszechnianie Kultury.

  Bibliografia[]

 • Zmarł Marcin Babko - współorganizator i dyrektor artystyczny festiwalu "Inne Granie" (pol.). www.tubachorzowa.pl, 2016-11-29. [dostęp 2016-11-30].
 • Tomasz Klyta: Nie żyje Marcin Babko, dziennikarz, muzyk, krytyk, producent Sadza Soap, mydła jak węgiel (pol.). www.dziennikzachodni.pl, 2016-11-29. [dostęp 2016-11-30].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.Coldplay – brytyjska grupa muzyczna, grająca rock alternatywny. Członkowie zespołu są zaangażowani także w działalność społeczno-polityczną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.
  Mydła – sole metali alkalicznych, głównie sodu, magnezu, litu, potasu i wyższych kwasów tłuszczowych o 12-18 atomach węgla (palmitynowy, stearynowy, oleinowy). Są związkami powierzchniowoczynnymi, zmniejszają napięcie powierzchniowe na granicy faz.
  Zabrze (niem. Hindenburg, śl. Zobrze) – miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej nad rzekami Kłodnicą i Bytomką. Leży na Górnym Śląsku w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.
  Michal Hvorecký (ur. 29 grudnia 1976 w Bratysławie), słowacki pisarz, autor opowiadań, powieściopisarz i publicysta.
  Jáchym Topol (ur. 4 sierpnia 1962 w Pradze) – czeski prozaik, poeta i publicysta. Syn dramaturga i poety Josefa Topola, brat kompozytora, muzyka rockowego i pisarza Filipa Topola.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.