Marcelina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marcelina – żeński odpowiednik imienia Marcelin. Pochodzenie i znaczenie: z łaciny: Marcellus, liczba mnoga Marcelli – plebejski, później patrycjuszowski ród rzymski, jedna z gałęzi rodu Klaudiuszów.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Marcelina Zawadzka (ur. 25 styczniu 1989 w Malborku) – zdobywczyni tytułu Miss Polonia w roku 2011. Kandydatka województwa pomorskiego, w finale wystąpiła z numerem 16. W 2003 roku zdobyła tytuł Miss Malborka Nastolatek. Reprezentowała Polskę w konkursie Miss Universe 2012, kwalifikując się do czołowej szesnastki jako pierwsza Polka od 1989 roku.

Sławne osoby o tym imieniu:

 • Marcelina Czartoryska
 • Marcelina Sembrich-Kochańska
 • Marcelina Grabowska
 • Marcelina Kiala
 • Marcelina Kulikowska
 • Marcelina Stoszek
 • Marcelina Zawadzka
 • Marcelina Zawisza
 • W Kościele katolickim patronkami tego imienia są:

 • św. Marcelina z Trewiru – dziewica, siostra św. Ambrożego,
 • bł. Marcelina Darowska – polska zakonnica.
 • Marcelina imieniny obchodzi 5 stycznia, 9 stycznia, 31 stycznia, 20 kwietnia, 26 kwietnia, 2 czerwca i 17 lipca.

  26 kwietnia jest 116. (w latach przestępnych 117.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 249 dni. Marcelina Monika Zawisza (ur. 3 maja 1989 w Katowicach) – polska działaczka społeczna i polityczna, członkini Zarządu Krajowego Lewicy Razem, posłanka na Sejm IX kadencji, pierwsza wiceprzewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy. W 2018 umieszczona na liście 30 Under 30 magazynu „Forbes”.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  Marcelina Sembrich-Kochańska, właśc. Prakseda Marcelina Kochańska, znana też jako Marcella Sembrich (ur. 18 lutego 1858 w Wiśniowczyku koło Podhajec - zm. 11 stycznia 1935 w Nowym Jorku) - polska śpiewaczka (sopran). Absolwentka Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie.
  Księżna Marcelina Czartoryska z Radziwiłłów (ur. 18 maja 1817 w Podłużnem na Polesiu, zm. 5 czerwca 1894 w Krakowie) – polska pianistka, działaczka społeczna i mecenas muzyki.
  Święta Marcelina z Trewiru, również: Marcelina z Mediolanu (ur. 332, zm. 398) – dziewica, święta Kościoła katolickiego, siostra świętych: Ambrożego i Satyra.
  Marcelina Darowska, z domu Kotowicz (ur. 16 stycznia 1827 w Szulakach na Podolu (dawne województwo bracławskie), zm. 5 stycznia 1911 w Jazłowcu) – polska mistyczka, zakonnica, współzałożycielka i druga przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP (niepokalanki) i błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.
  Marcelina Kiala (ur. 9 listopada 1979 roku) - angolska piłkarka ręczna, kapitan i zawodniczka reprezentacji Angoli. Gra na pozycji rozgrywającej. Obecnie występuje w angolskim Petro Atletico Luanda. Jej siostrą jest inna reprezentantka kraju Luisa Kiala. Reprezentowała swój kraj na igrzyskach w Sydney.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Reklama