Marcela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marcela – żeński odpowiednik imienia Marceli. Istnieją dwie święte katolickie o tym imieniu.

{{Święty infobox}} Nieznane pola: "opis faksymile". Marcela Rzymianka (ur. 325–335 w Rzymie, zm. 410) – wdowa, święta Kościoła katolickiego. Marcela Starsza (Claudia Marcella Maior) – córka Gajusza Klaudiusza Marcellusa (Gaius Claudius Marcellus) i Oktawii Młodszej, siostry cesarza Augusta. Urodzona ok. 44 p.n.e. W 28 p.n.e. poślubiła Marka Agrypę, z którym miała dwie córki. Był to dowód zaufania ze strony Augusta, który oddawał swojemu wiernemu generałowi rękę siostrzenicy. W 21 roku August, który po śmierci Marka Klaudiusza Marcellusa upatrywał w Agrypie swojego następcę, kazał mu się rozwieść z Marcelą i poślubić swoją córkę Julię. Marcela wyszła potem za mąż za Jullusa Antoniusza, syna Marka Antoniusza i miała z nim syna Lucjusza.

Marcela imieniny obchodzi 31 stycznia i 28 lipca.

Znane osoby noszące imię Marcela:

 • św. Marcela Rzymianka
 • św. Marcela z Chauria
 • Marcela Starsza
 • Marcela Młodsza
 • Wipsania Marcela Agrypina
 • Vipsania Marcella Agrippina (ur. 27 p.n.e. - zm. ?) - jedna z córek Marka Agrypy z jego drugiego małżeństwa z Marcelą Młodszą. Jako wnuczka siostry cesarza Augusta ściśle związana z dynastią julijsko-klaudyjską.Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Warto wiedzieć że... beta

  Marceli – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy jednej z gałęzi rzymskiego rodu Klaudiuszów, Marcelli. Imię to bywa nadawane także w formie Marcel.

  Reklama