• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcela

  Przeczytaj także...
  Marcela Młodsza (Claudia Marcella Minor) – córka Gajusza Klaudiusza Marcellusa (Gaius Claudius Marcellus) i Oktawii Młodszej, siostry cesarza Augusta. Urodzona w 40 p.n.e. już po śmierci ojca. Siostra Marka Klaudiusza Marcellusa i Marceli Starszej. Blisko spokrewniona z przedstawicielami dynastii julijsko-klaudyjskiej. Około 25 p.n.e. poślubiła Appiusza Klaudiusza Pulchra, który później został adoptowany do rodu Waleriuszów Messalów. Ich dziećmi byli Klaudia Pulchra i Marek Waleriusz Messala Barbatus. Około 12 p.n.e. po śmierci pierwszego męża poślubiła Lucjusza Emiliusza Lepidusa Paullusa.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Marcela Starsza (Claudia Marcella Maior) – córka Gajusza Klaudiusza Marcellusa (Gaius Claudius Marcellus) i Oktawii Młodszej, siostry cesarza Augusta. Urodzona ok. 44 p.n.e. W 28 p.n.e. poślubiła Marka Agrypę, z którym miała dwie córki. Był to dowód zaufania ze strony Augusta, który oddawał swojemu wiernemu generałowi rękę siostrzenicy. W 21 roku August, który po śmierci Marka Klaudiusza Marcellusa upatrywał w Agrypie swojego następcę, kazał mu się rozwieść z Marcelą i poślubić swoją córkę Julię. Marcela wyszła potem za mąż za Jullusa Antoniusza, syna Marka Antoniusza i miała z nim syna Lucjusza.

  Marcela – żeński odpowiednik imienia Marceli. Istnieją dwie święte katolickie o tym imieniu.

  Marcela imieniny obchodzi 31 stycznia i 28 lipca.

  Znane osoby noszące imię Marcela:

 • św. Marcela Rzymianka
 • św. Marcela z Chauria
 • Marcela Starsza
 • Marcela Młodsza
 • Wipsania Marcela Agrypina
 • Warto wiedzieć że... beta

  Vipsania Marcella Agrippina (ur. 27 p.n.e. - zm. ?) - jedna z córek Marka Agrypy z jego drugiego małżeństwa z Marcelą Młodszą. Jako wnuczka siostry cesarza Augusta ściśle związana z dynastią julijsko-klaudyjską.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Marceli – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy jednej z gałęzi rzymskiego rodu Klaudiuszów, Marcelli. Imię to bywa nadawane także w formie Marcel.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.609 sek.