• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcel Kint

  Przeczytaj także...
  18. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1938 odbyły się w holenderskiej miejscowości Valkenburg aan de Geul, 5 września 1938 roku. Wyścig zawodowców ukończyło tylko ośmiu zawodników. Były to ostatnie mistrzostwa przed II wojną światową.Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Marcel Kint (ur. 20 września 1914 w Zwevegem, zm. 23 marca 2002 w Kortrijk) – belgijski kolarz szosowy i torowy, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

  Baloise Belgium Tour (pol. Dookoła Belgii, nid. Ronde van België, fr. Tour de Belgique) – pięciodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Belgii.Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze Marcel Kint osiągnął w 1938 roku, kiedy zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas szosowych mistrzostw świata w Valkenburgu. W zawodach tych wyprzedził bezpośrednio dwóch Szwajcarów: Paula Egli oraz Léo Amberga. Na rozgrywanych osiem lat później mistrzostwach świata w Zurychu był drugi w tej samej konkurencji. uległ tam jedynie Hansowi Knechtowi ze Szwajcarii, a trzecie miejsce zajął kolejny Belg, Rik Van Steenbergen. Został tym samym jednym z dwóch kolarzy w historii (obok Theofiela Middelkampa z Holandii), którzy zdobywali medale mistrzostw świata zarówno przed, jak i po II wojnie światowej. Ponadto wygrał też Ronde van Vlaanderen i Ronde van België w kategorii amatorów w 1935 roku, Paryż-Bruksela w 1938 roku, Grote Prijs Stad Zottegem w 1939 roku, Paryż-Roubaix w 1943 roku, La Flèche Wallonne w latach 1943-1945, Driedaagse van West-Vlaanderen w 1945 roku, a cztery lata później był najlepszy w wyścigu Gandawa-Wevelgem. Kilkakrotnie startował w Tour de France, wygrywając łącznie sześć etapów. W klasyfikacji generalnej najlepsze wyniki osiągał w latach 1936 i 1938, kiedy był dziewiąty. W 1951 roku wziął udział w Giro d’Italia, ale nie ukończył rywalizacji. Startował także na torze, jednak bez większych sukcesów. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W 1951 roku zakończył karierę.

  Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Najważniejsze zwycięstwa[ | edytuj kod]

 • 1936 - etap w Tour de France
 • 1938 - mistrzostwo świata ze startu wspólnego, trzy etapy w Tour de France, Paryż-Bruksela
 • 1939 - dwa etapy w Tour de France, mistrzostwo Belgii
 • 1943 - La Flèche Wallonne, Paryż-Roubaix
 • 1944 - La Flèche Wallonne
 • 1945 - La Flèche Wallonne
 • 1946 - wicemistrzostwo świata ze startu wspólnego
 • 1949 - Gandawa-Wevelgem
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na memoire-du-cyclisme.eu (fr.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.)
 • Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.
  La Flèche Wallonne (po polsku: Strzała Walońska) – jednodniowy wyścig kolarski, tzw. klasyk, organizowany przez organizację Société du Tour de France rokrocznie od 1936 (poza 1940) w walońskiej części Belgii. Wyścig ten należy do stworzonego w 2005 roku cyklu ProTour, serii najważniejszych w sezonie kolarskim wyścigów.
  Theofiel Middelkamp (ur. 23 lutego 1914 w Nieuwnamen, Holandia, zm. 2 maja 2005 w Kieldrecht, Belgia), holenderski kolarz szosowy.
  19. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1946 odbyły się w szwajcarskim mieście Zurych, 1 września 1946 roku. Były to pierwsze mistrzostwa świata od czasu zakończenia II wojny światowej.
  Hans Knecht (ur. 29 czerwca 1913 w Albisrieden - zm. 8 marca 1986 w Zurychu) - szwajcarski kolarz szosowy, torowy i przełajowy, dwukrotny szosowy mistrz świata.
  Kortrijk (fr. Courtrai) – miasto w Belgii w prowincji Flandria Zachodnia, nad rzeką Leie. Leży przy ujściu rzeki Leie (fr. Lys), przez kanał Kortrijk-Bossuit ma dostęp do Morza Północnego. Gminy tworzące Kortrijk to: Kortrijk-Centrum, Marke, Bissegem, Aalbeke, Kooigem, Bellegem, Rollegem i Heule.
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.