• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcel Grandjany

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.MusicBrainz - projekt stworzenia otwartej encyklopedii muzycznej. Jest to internetowa baza danych o muzyce, która podobnie jak Freedb została stworzona w odpowiedzi na ostre restrykcje w CDDB. W obecnej formie nie jest już tylko katalogiem informacji o płytach CD, ale największą, semantyczną bazą meta-danych muzycznych.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Marcel Georges Lucien Grandjany (ur. 3 września 1891 w Paryżu, zm. 24 lutego 1975 w Nowym Jorku) – amerykański harfista, kompozytor i pedagog pochodzenia francuskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Od ósmego roku życia uczył się gry na harfie u Henriette Renié, następnie kontynuował naukę u Alphonse’a Hasselmansa w Konserwatorium Paryskim, które ukończył w 1905 z pierwszą nagrodą. W wieku 17 lat dał swój pierwszy recital z Orkiestrą Concerts Lamoureux w paryskiej Salle Erard. W 1913 występował z Maurice'em Ravelem. Podczas I wojny światowej był organistą w Bazylice Sacré-Cœur na Montmartre. Po wojnie kontynuował karierę harfisty.

  Francuzi – naród romański zamieszkujący głównie Francję (ok. 64 mln), Wielką Brytanię (ok. 100 tys.), Katalonię (ok. 4 tys.) oraz nieliczni w Belgii, Andorze, Luksemburgu, Monako i Szwajcarii. Poza tym Francuzi żyją głównie w swoich byłych koloniach w Afryce oraz w własnych terytoriach zamorskich w Oceanii i na innych kontynentach. Około 10 milionów osób francuskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 5 milionów w Kanadzie. Ich ojczystym językiem jest francuski. Większość Francuzów to katolicy (chrystianizacja w II – IV wieku). Dzisiaj wielu potomków byłych imigrantów uważa się za część narodu francuskiego, są to przeważnie osoby pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Pozostają oni obywatelami państwa francuskiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 1922 zadebiutował w Londynie, a w 1924 w Nowym Jorku. Występował jako solista z czołowymi orkiestrami pod dyrekcją m.in. Gabriela Piernégo, Alfreda Cortota, Waltera Damroscha, Siergieja Kusewickiego, George’a Szella, Fritza Reinera i Vladimira Golschmanna.

  W 1936 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiedlił się w Nowym Jorku, w 1945 uzyskał amerykańskie obywatelstwo. Od 1938 do śmierci prowadził klasę gry na harfie w Juilliard School; równocześnie wykładał w konserwatorium w Montrealu (1943–1963) i w Manhattan School of Music (1956–1967).

  Walter Johannes Damrosch (ur. 30 stycznia 1862 we Wrocławiu, zm. 22 grudnia 1950 w Nowym Jorku), amerykański dyrygent i kompozytor.Georg Friedrich Händel (ang. George Frideric Handel; pol. Jerzy Fryderyk Haendel, ur. 23 lutego 1685 w Halle, zm. 14 kwietnia 1759 w Londynie) – niemiecki kompozytor późnego baroku. W 1727 roku stał się poddanym Wielkiej Brytanii. Jest narodowym kompozytorem tego kraju. Komponował liczne gatunki muzyki baroku, między innymi opery i oratoria. Händel zaliczany jest do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku.

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Komponował utwory orkiestrowe i na harfę solo. Dokonał też kilkunastu transkrypcji na harfę z utworów należących do klasycznego repertuaru, m.in. Bacha, Händla, de Falli, Schuberta.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. wg American Harp Society wyemigrował w 1926

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ann Griffiths, Grandjany, Marcel (Georges Lucien), Oxford Music Online. Grove Music Online, 20 stycznia 2001, DOI10.1093/gmo/9781561592630.article.11617, via Oxford University Press [dostęp 2020-11-04] (ang.).
  2. Marcel Grandjany Centennial Fund, American Harp Society [dostęp 2020-11-04] [zarchiwizowane z adresu 2007-09-23] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Marcel Grandjany w AllMusic (ang.)
 • Dyskografia Marcela Grandjany’ego w MusicBrainz (ang.)
 • Marcel Grandjany w Discogs.com (ang.)
 • Marcel Grandjany – nuty tego kompozytora dostępne w bibliotece cyfrowej International Music Score Library Project
 • Siergiej Aleksandrowicz Kusewicki, Serge Koussevitzky (ur. 26 lipca 1874 w Wisznij Wołoczok, gubernia Twer, zm. 4 czerwca 1951 w Bostonie), dyrygent pochodzenia rosyjskiego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Manhattan School of Music (MSM) - konserwatorium zlokalizowane w USA w Nowym Jorku na Upper East Side. Szkoła posiada uprawnienia do nadawania tytułów naukowych w zakresie od muzyki poważnej do jazzu w zakresie wykonania i kompozycji. Szkoła założona w 1917 roku przez Janet D. Schenck jako Neighborhood Music School, po przeniesieniu w obecne miejsce otrzymała nazwę Manhattan School of Music.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Harfa − instrument strunowy szarpany (chordofon) w kształcie stylizowanego trójkąta, jeden z najstarszych instrumentów muzycznych, wywodzący sie z łuku muzycznego. W starożytności spotykana była również w kształcie łuku. Harfa była znana już w Azji Mniejszej około 5000 lat temu. Znana była również w kulturze w starożytnej Mezopotamii (tzw. harfa z Ur). Mówi się, że biblijny król Dawid śpiewał psalmy akompaniując sobie na harfie kinnor, która w rzeczywistości jednak nazywana jest harfą błędnie, będąc odmianą liry. Instrumenty przypominające harfę znaleźć można w wielu kulturach. Harfę przypomina np. chiński instrument strunowy o nazwie konghou.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.