• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marcel Desailly

  Przeczytaj także...
  Stadio Giuseppe Meazza "San Siro" – stadion piłkarski w Mediolanie. Jest on jednym z największych stadionów na świecie i może pomieścić ok. 85 tysięcy kibiców. Tradycyjny sektor kibiców Milanu to Curva Sud (Zakole Południowe), a kibiców Interu – Curva Nord (Zakole Północne).Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.
  Puchar Anglii (F.A. Cup) – najstarsze klubowe rozgrywki piłkarskie na świecie. Organizatorem jest Angielska Federacja Piłkarska (The Football Association). W rozgrywkach biorą udział wszystkie angielskie kluby piłkarskie zrzeszone w związku.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Marcel Desailly (wym. [maʁsɛl dəsaji]; ur. 7 września 1968 w Akrze jako Odonkey Abbey) – francuski piłkarz występujący na pozycji obrońcy lub pomocnika, reprezentant Francji, zdobywca Mistrzostwa Świata 1998, Mistrzostwa Europy 2000 oraz dwóch Klubowych Pucharów Europy (1993, 1994), w 2005 roku zakończył karierę w katarskim klubie Qatar Sports Club.

  XVI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1998 odbyły się po raz drugi w historii we Francji, w dniach od 10 czerwca do 12 lipca.National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Desailly urodził się w Ghanie, jednak w wieku 4 lat został adoptowany przez rodzinę francuskiego dyplomaty i wychował się we Francji. W 1986 roku rozpoczął profesjonalną karierę piłkarską w zespole FC Nantes Atlantique (Ligue 1). W 1992 przeniósł się do Olympique Marsylia, z którym wygrał Ligue 1 w 1993 roku, jednak tytułu nie zdobył, gdyż klub pozbawiono go z powodu skandalu korupcyjnego. W tym samym roku sięgnął z zespołem po Klubowy Puchar Europy, wygrywając pierwszą edycję Ligi Mistrzów. Był to pierwszy w historii triumf klubu francuskiego w tych rozgrywkach. W 1994 został zakupiony przez największego giganta europejskiego futbolu wczesnych lat 90. A.C. Milan. Tam powtórzył wyczyn zdobycia Klubowego Pucharu Europy w 1994. Z zespołem z San Siro dwa razy sięgał także po mistrzostwo Włoch, w 1994 i 1996 oraz Superpuchar Europy w 1994 roku. W 1998 roku Desailly, już jako zdobywca Mistrzostwa Świata, został zakupiony za 4,6 mln funtów przez Chelsea F.C., trenowanej przez Ruuda Gullita. Piłkarz szybko zaadaptował się do warunków gry w Premier League. W drużynie Chelsea grał na środku obrony lub na pozycji defensywnego pomocnika. W swoim pierwszym sezonie zajął z klubem 3. miejsce w Premier League. W sezonie 1999/2000 występował w meczach Ligi Mistrzów i zdobył z drużyną Puchar Anglii. Po odejściu Dennisa Wise’a Desailly został kapitanem Chelsea. W 2003 roku zdobył w meczu ligowym z Liverpool decydującą o zajęciu 4. miejsca bramkę, która otworzyła Chelsea drogę do Ligi Mistrzów. W 2004 roku doszedł wraz z drużyną do półfinału, w którym, w pierwszym meczu z AS Monaco został wyrzucony z boiska. Desailly szykował się do odejścia z drużyny Romana Abramowicza i José Mourinho, jednak zostawił godnego następcę, Johna Terry’ego. W 2004 roku przeniósł się do Kataru, gdzie kończył swoją piłkarską karierę. Tam grał w zespole Al-Gharafa, gdzie był nawet najlepszym strzelcem. 2005 rok spędził w Qatar Sports Club, który był jego ostatnim klubem w karierze.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Puchar Konfederacji jest międzynarodowym turniejem piłkarskim organizowanym przez FIFA. W rozgrywkach bierze udział osiem drużyn – zwycięzców mistrzostw kontynentalnych (organizowanych przez: UEFA, CONCACAF, CAF, AFC, CONMEBOL, OFC) oraz gospodarz i Mistrz Świata. W przypadku, gdy gospodarz lub Mistrz Świata jest równocześnie zwycięzcą rozgrywek kontynentalnych, wówczas zaproszony zostaje Wicemistrz danego kontynentu.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  Desailly zadebiutował w reprezentacji Francji w 1993 roku, jednak dopiero w 1996 wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie. Był jednym z filarów drużyny, która zdobyła Mistrzostwo Świata 1998 oraz Mistrzostwo Europy 2000. Po odejściu Didiera Deschampsa został kapitanem drużyny. Zdobył również dwa razy Puchar Konfederacji (2001 i 2003), występował na Mistrzostwach Świata 2002 oraz Mistrzostwach Europy 2004, po których zakończył reprezentacyjną karierę. Desailly był liderem, jeżeli chodzi o liczbę rozegranych w reprezentacji Francji meczów, których ma na swoim koncie 116 (3 bramki), ale został wyprzedzony przez Thurama.

  XI Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, nazywane także w skrócie EURO 2000, odbyły się pod patronatem UEFA w roku 2000 na stadionach Holandii i Belgii. Mecz inauguracyjny odbył się 10 czerwca 2000 roku na Stadionie Króla Baudouina I w Brukseli, a mecz finałowy na Stadionie Feyenoordu Rotterdam 2 lipca 2000 roku. Eliminacje do turnieju rozpoczęły się 2 września 1998 roku. W ośmiu grupach znalazło się 49 zespołów, które rywalizowały o 14 miejsc w finale. Belgia i Holandia, jako gospodarze, automatycznie miały zapewnione miejsca w turnieju głównym. Zespoły, które w grupach zajęły drugie miejsca, uczestniczyły w barażach.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Marcela Desailly’ego
 • M. Desailly, [w:] baza Soccerway (zawodnicy) [online] [dostęp 2021-01-02].
 • Marcel Desailly w bazie National Football Teams (ang.)
 • Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Serie A – najwyższa liga piłkarska we Włoszech. Oficjalna nazwa rozgrywek to Serie A TIM – od nazwy głównego sponsora ligi Telecom Italia Mobile. Od sezonu 2004/2005 w Serie A gra 20 zespołów, które rozgrywają łącznie po 38 spotkań.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  XVII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2002 roku zostały rozegrane w dniach 31 maja–30 czerwca w Korei Południowej i Japonii, którym przyznano organizację imprezy w maju 1996 roku. Pierwszy raz w historii mistrzostwa zorganizowane zostały przez dwa kraje i po raz pierwszy poza Europą i Ameryką.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  AS Monaco (oficjalna nazwa Association Sportive de Monaco Football Club) – monakijski klub piłkarski. Z powodu braku rodzimej ligi występujący w lidze francuskiej. Z siedzibą w Monako (dystrykt Fontvieille).
  Premier League (nazywana także Barclays Premier League od nazwy sponsora) – zawodowa liga piłkarska znajdująca się na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Anglii. Gra w niej 20 klubów. W lidze tej obowiązuje reguła awansu i spadku. Premier League jest korporacją, której 20 zespołów w niej grających są akcjonariuszami. Sezon rozgrywek rozpoczyna się w sierpniu, a kończy się w maju. Każdy klub rozgrywa 38 meczów w tym czasie ze wszystkich 380 spotkań ligowych. Premier League jest sponsorowana przez Barclays Bank i z tego powodu jest oficjalnie nazywana Barclays Premier League.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Akra (ang. Accra) - stolica, największe miasto i główny port Ghany, siedziba dystryktu stołecznego, położona nad Zatoką Gwinejską.
  Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.914 sek.