• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marc Janssens

  Przeczytaj także...
  Kolarstwo przełajowe – rodzaj kolarstwa uprawianego na rowerach o konstrukcji zbliżonej do rowerów szosowych, a więc na kołach o rozmiarze 28 cali, lecz rozgrywanego na dość trudnych trasach terenowych obfitujących w liczne przeszkody, które zmuszają zawodnika do schodzenia z roweru i przenoszenia go.38. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1987 odbyły się w czechosłowackim mieście Mladá Boleslav, w dniach 24 - 25 stycznia 1987 roku. Rozegrano wyścigi mężczyzn w kategoriach zawodowców, amatorów i juniorów.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Marc Janssens (ur. 13 listopada 1968 w Duffel) – belgijski kolarz przełajowy, torowy i szosowy, mistrz świata juniorów w kolarstwie przełajowym.

  Puchar Świata w kolarstwie przełajowym – cykl wyścigów kolarskich rozgrywanych corocznie na przełomie roku (zazwyczaj od października do stycznia). Mężczyźni rozgrywają zawody z tego cyklu od sezonu 1993/1994, natomiast kobiety rywalizują od sezonu 2005/2006. Pierwszym zwycięzcą został Belg Paul Herijgers, a pierwszą triumfatorką została Holenderka Daphny van den Brand. W latach 2005-2008 nie prowadzono klasyfikacji generalnych dla kobiet i mężczyzn w kategorii elite, jednak zawody rozgrywano normalnie.Danny De Bie (ur. 23 stycznia 1960 w Beerzel) – belgijski kolarz przełajowy i szosowy, dwukrotny medalista przełajowych mistrzostw świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze Marc Janssens osiągnął w 1987 roku, kiedy zdobył złoty medal w kategorii juniorów podczas przełajowych mistrzostw świata w Mladej Boleslav. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. Ponadto w sezonach 1993/1994 i 1996/1997 zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym. W pierwszym przypadku wyprzedzili go jedynie dwaj rodacy: Paul Herijgers i Danny De Bie, a w drugim lepsi okazali się dwaj Holendrzy: Adrie van der Poel i Richard Groenendaal. Trzykrotnie zdobywał mistrzostwo Belgii. Startował też w kolarstwie torowym i szosowym, jednak bez większych sukcesów.

  Richard Marinus Anthonius Groenendaal (ur. 13 lipca 1971 w ’s-Hertogenbosch) – holenderski kolarz przełajowy, mistrz świata w konkurencji elite (2000) i dwukrotny srebrny medalista (1994, 1995), mistrz świata juniorów (1989), trzykrotny zdobywca Pucharu Świata, wielokrotny mistrz Holandii.Paul Herijgers (ur. 22 listopada 1962 w Herentals) – belgijski kolarz przełajowy, górski i szosowy, mistrz świata i zdobywca Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Adrianus Aloysius Jacobus "Adrie" van der Poel (ur. 17 czerwca 1959 w Bergen op Zoom) – holenderski kolarz szosowy i przełajowy, srebrny medalista szosowych mistrzostw świata, wielokrotny medalista przełajowych mistrzostw świata oraz zdobywca Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  13 listopada jest 317. (w latach przestępnych 318.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 48 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.