• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Manycz - rzeka

  Przeczytaj także...
  Nowoczerkask – miasto w południowej Rosji, w obwodzie rostowskim, nad Aksajem (dopływ Donu). Około 180,8 tys. mieszkańców (2005).Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Granica Europa – Azja – linia podziału Eurazji na Europę i Azję. Granica ta jest i zawsze była umowna, w dużym przybliżeniu łączy ona Morze Czarne i Morze Karskie.

  Manycz (ros. Маныч, Западный Маныч - Zapadnyj Manycz) – rzeka w południowej Rosji, lewy dopływ Donu w zlewisku Morza Azowskiego. Manycz stanowi granicę między Europą a Azją. Długość - 219 km (według innych danych 420 km), powierzchnia zlewni - 35,4 tys. km², z czego 2060 km² zajmują jeziora. Reżim śniegowy.

  Morze Azowskie (ros. Азовское море; ukr. Азовське море tatarski Azaq deñizi) – część Morza Czarnego, znajdująca się u wybrzeży Ukrainy oraz Rosji. Od Morza Czarnego oddzielone jest przez Półwysep Kerczeński (część Krymu) i Tamański, łączy się z nim przez Cieśninę Kerczeńską. Powierzchnia morza wynosi blisko 38 tys. km², średnia głębokość 7 m, a maksymalna dochodzi do 13,5 m. Temperatura wód powierzchniowych wynosi ok. 1°C w zimie i 25-27°C w lecie, a zasolenie waha się pomiędzy 12 a 14‰.Zlewisko – obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza, oceanu bądź też innego zbiornika wodnego. Inaczej: zbiór dorzeczy.

  Manycz wypływa z jeziora Manycz-Gudiło. Płynie na północny zachód Obniżeniem Kumsko-Manyckim, zasilając po drodze kilka sztucznych zbiorników wodnych (Proletarski, Wesełowski i Ust-Manycki). Uchodzi do Donu na południe od Nowoczerkaska, niedługo przed jego ujściem do Morza Azowskiego.

  Manycz-Gudiło (t. Gudiło, Wielki Manycz; ros. Маныч-Гудило, Большой Маныч, Гудило) - słone jezioro w południowej Rosji europejskiej, na granicy Kałmucji, Kraju Stawropolskiego i obwodu rostowskiego, w zlewisku Morza Azowskiego. Przeciętna powierzchnia - 344 km², średnia głębokość - 0,6 m, wysokość lustra wody - 10 m n.p.m.Don (ros. Дон, starożytny Tanais) – rzeka w południowej Rosji. Długość – 1950 km, powierzchnia zlewni – 422 000 km², średni przepływ – 935 m³/s.

  Bibliografia, linki[ | edytuj kod]

 • Ма́ныч (За́падный Ма́ныч)
 • Manycz przed i po regulacji (.doc, ros.)
 • Obniżenie Kumsko-Manyckie (ros. Кумо-Манычская впадина – Kumo-Manyczskaja wpadina) – długa kotlina w południowej Rosji przedkaukaskiej, tworzy granicę Europy i Azji. Zawiera rzeki Zachodni Manycz i Wschodni Manycz z dopływami, rzeka Kuma oraz sztuczny Kanał Kumsko-Manycki i słone jeziora Manycz-Gudiło, Mały Manycz, Manycz.Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.