• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Manuel Pardo

  Przeczytaj także...
  Mariano Ignacio Prado Ochoa (ur. 18 lipca 1826 w Huánuco, zm. 5 maja 1901 w Paryżu) – wojskowy i polityk peruwiański, prezydent Peru w latach 1865-1868 i 1876-1879.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.

  Manuel Pardo y Lavalle (ur. 9 sierpnia 1834 w Limie, zm. 16 listopada 1878 tamże) – peruwiański polityk, prezydent Peru (1872-1876).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Uczył się w Limie, a później na uniwersytetach w Barcelonie i Paryżu, w 1853 wrócił do Peru, po czym zaczął pisać eseje, dzięki którym zyskał reputację czołowego rzecznika peruwiańskiego nacjonalizmu. W 1866 pełnił urząd ministra skarbu, później był prezesem prestiżowego publicznego towarzystwa dobroczynnego w Limie, a 1869-1870 burmistrzem Limy. Założył Partię Obywatelską, z ramienia której w 1872 został wybrany prezydentem. Dążył do uchwalenia programu zmniejszenia wydatków wojskowych, reformy administracji m.in. przez decentralizację rządu, rozwijania edukacji publicznej, ograniczenia udziału duchownych w rządzie i rozwoju ekonomicznego planowanego przez państwo, upaństwowił przemysł saletrzany. Utworzył publiczne szkoły zawodowe, w tym jedną dla rdzennej młodzieży, i założył college'e mające szkolić nauczycieli i nauczycielki, górników i inżynierów. Nakazał utworzyć nowe wydziały nauk politycznych i administracyjnych na Narodowym Uniwersytecie Świętego Marka. Poważnie ograniczył rozmiar rządowej biurokracji i armii i zorganizował cywilną gwardię narodową mającą być przeciwwagą dla zawodowej armii. Podjął też program kolonizacji wewnętrznej kraju. Nie udało mu się jednak przezwyciężyć skutków kryzysu gospodarczego i finansowego, spowodowanego m.in. wojną peruwiańsko-hiszpańską (1866-1871). W 1876 ustąpił na rzecz kandydata wojskowego Mariano Ignacio Prado w celu uspokojenia obaw żołnierzy przed polityczną izolacją kraju. W 1878 został przewodniczącym Senatu. Wkrótce potem został zamordowany przez sierżanta Melchora Montoyę.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nowa encyklopedia powszechna PWN t. 4, Warszawa 1998.
 • Manuel Pardo Biogram na stronie encyclopedia.com (ang.) [dostęp 2018-08-29]
 • Opis zamachu na Manuela Pardo (hiszp.) [dostęp 2018-08-29]
 • Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  16 listopada jest 320. (w latach przestępnych 321.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 45 dni.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.424 sek.