• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Manuel Estrada Cabrera

  Przeczytaj także...
  Puerto Barrios – miasto w północno-wschodniej Gwatemali, położone nad Zatoką Amatique (część Zatoki Honduraskiej). Miasto położone jest 300 km na północny zachód od stolicy kraju Gwatemali. Ośrodek administracyjny departamentu Izabal. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 86 390 mieszkańców.José María Reina Barrios (ur. 24 grudnia 1854 – zm. 8 lutego 1898), prezydent Gwatemali od 15 marca 1892 do chwili śmierci. Z powodu nikłej postury nazywany zdrobniale Reinita
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.

  Manuel José Estrada Cabrera (ur. 21 listopada 1857 w Quetzaltenango, zm. 24 września 1924 w Gwatemali) – gwatemalski polityk i prawnik, prezydent Gwatemali w okresie od 8 lutego 1898 do 15 kwietnia 1920 (do 2 października 1898 jako tymczasowy prezydent).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kształcił się w szkołach kościelnych. Przez pewien czas prowadził praktykę prawniczą w Gwatemali, następnie został powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. W 1885 został wybrany do Kongresu. W 1892 objął tekę ministra spraw wewnętrznych i sprawiedliwości w rządzie prezydenta José Maríi Reiny Barriosa.

  Quetzaltenango – miasto w południowo-zachodniej Gwatemali, położone w Kordylierach na wysokości 2350 m n.p.m. Ludność: 172 tys. (2013) - czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto Gwatemali. Ośrodek administracyjny departamentu Quetzaltenango.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Estrada stanął na czele państwa po zabójstwie Reiny w 1898. Niezwłocznie po wyborze zmienił konstytucję, znosząc ograniczenia liczby kadencji prezydenta, co pozwoliło mu na reelekcje (zdobywał je czterokrotnie w sfałszowanych wyborach). Rządził jako dyktator, eliminując wywalczone w poprzednich latach swobody polityczne, korzystając z usług tajnej policji i wykorzystując wojsko do tłumienia protestów społecznych. Okres rządów Estrady cechował się z jednej strony korupcją i wyzyskiem ludności indiańskiej, pozbawionej ziemi i poddanej systemowi peonażu, a z drugiej stabilizacją wewnętrzną i umiarkowanym rozwojem gospodarczym kraju, budową szkół i poprawą zdrowotności mieszkańców. Śladem swych poprzedników, Estrada dążył do stworzenia oligarchii opartej na produkcji kawy, w której prym wiedli Niemcy. W 1901 Estrada powierzył amerykańskiej spółce United Fruit Company pieczę nad gwatemalską pocztą, a trzy lata później udzielił tej spółce koncesji na budowę linii kolejowej z Puerto Barrios do Gwatemali. Indyferentna postawa rządu wobec trzęsień ziemi, które nawiedziły stolicę na przełomie lat 1917 i 1918, doprowadziła do wzrostu niezadowolenia w społeczeństwie. Klasa średnia i liderzy Kościoła powołały Partię Unionistyczną, która domagała się dymisji Estrady. W 1920, po zabójstwie opozycyjnego parlamentarzysty, wybuchła rewolta, która uzyskała szerokie poparcie. W rezultacie Kongres uznał, że prezydent nie jest w pełni władz umysłowych i zmusił go do rezygnacji. Obalony dyktator został pozbawiony zdefraudowanego majątku i wtrącony go więzienia, gdzie zmarł.

  21 listopada jest 325. (w latach przestępnych 326.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 40 dni. 15 kwietnia jest 105. (w latach przestępnych 106.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 260 dni.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Manuel Estrada Cabrera (ang.). Britannica.com. [dostęp 2019-11-10].
  2. Countries Go-Gu: Guatemala (ang.). rulers.org. [dostęp 2019-11-10].
  3. Index E: Estrada Cabrera, Manuel (José) (ang.). rulers.org. [dostęp 2019-11-10].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  United Fruit Company (1899-1970) – amerykańska korporacja działająca na rynku handlu owocami tropikalnymi (głównie bananami i ananasami). Wywodzi się z niej działająca do dziś firma Chiquita Brands International.
  2 października jest 275. (w latach przestępnych 276.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 90 dni.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Gwatemala (pełna nazwa La Nueva Guatemala de la Asunción, lokalnie znana jako Guatemala lub Ciudad de Guatemala) - stolica i największe miasto Gwatemali. Największa metropolia Ameryki Środkowej. Według spisu ludności z 2002 ludność miasta wynosiła 942,3 tys. osób. Mimo ogromnych zniszczeń, spowodowanych trzęsieniami ziemi w 1917 i 1918 r., oraz powstaniu w dużej mierze nowej zabudowy uznaje się ją za najpiękniejsze miasto tej części kontynentu. Miasto słynie z obchodów Wielkiego Tygodnia, czyli Santa Semana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.