• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Manor Motorsport

  Przeczytaj także...
  Seria GP3 - sezon 2010 – pierwszy sezon serii GP3, która jest juniorską serią serii GP2. Wyścigi towarzyszyły wszystkim rundom Serii GP2, z wyjątkiem wyścigu w Monako. 2 października zostały ogłoszone zespoły, które będą rywalizowały w tej serii w sezonach 2010-2012. Mistrzem wśród kierowców został Esteban Gutiérrez, a wśród zespołów ART Grand Prix.Seria GP3, GP3 – seria wyścigów samochodowych, która od 2010 roku towarzyszy wyścigom Formuły 1 oraz serii GP2. Roczny budżet zespołu wynosi 600 000 €.
  Marussia Virgin Racing (Manor Grand Prix w 2009, Virgin Racing w trakcie 2009 do końca 2010) – były rosyjski (w latach 2009-2010 – brytyjski) zespół i konstruktor utworzony w 2009 roku, który zadebiutował w sezonie 2010 mistrzostw świata Formuły 1 podczas Grand Prix Bahrajnu.

  Manor Motorsportbrytyjski zespół wyścigowy utworzony w 1990 r. przez Johna Bootha. Obecnie ekipa startuje w serii GP3, Auto GP World Series, Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0. W przeszłości prezentowała się także w Formule 1, Formule 3 Euroseries, Brytyjskiej Formule Renault i w Brytyjskiej Formule 3. Zespół jest najbardziej utytułowaną ekipą w historii Brytyjskiej Formuły Renault.

  Marussia Virgin Racing (Manor Grand Prix w 2009, Virgin Racing w trakcie 2009 do końca 2010) – były rosyjski (w latach 2009-2010 – brytyjski) zespół i konstruktor utworzony w 2009 roku, który zadebiutował w sezonie 2010 mistrzostw świata Formuły 1 podczas Grand Prix Bahrajnu.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Formuła Renault[ | edytuj kod]

  Na początku istnienia zespołu, John Booth zaangażował swoją ekipę w wyścigi Brytyjskiej Formuły Renault. W latach 1994-1995, a także 1997-2000 i 2010, zespół sięgał po tytuł mistrzowski w klasyfikacji zespołów. W klasyfikacji kierowców ekipa wygrywała czterokrotnie. W latach 1999-2000 triumfowali Brazylijczyk Antônio Pizzonia oraz Fin Kimi Räikkönen, natomiast w sezonach 2003 i 2005 Brytyjczycy – Lewis Hamilton i Oliver Jarvis. W zimowym cyklu najlepsi okazali się Räikkönen (1999r.), a także Francuz Franck Mailleux. Räikkönen i Hamilton to przyszli mistrzowie świata, z lat 2007-2008.

  Esteban Ocon (ur. 17 września 1996 roku) – francuski kierowca wyścigowy. W 2016 roku został kierowcą testowym zespołu Renault w Formule 1.MP Motorsport – holenderski zespół startujący w wyścigach samochodowych, którego założycielem jest Henk de Jong. Startuje w serii GP2 od 2013 roku, Auto GP World Series od 2011 roku, w Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0 od 2008 roku oraz w Północnoeuropejskim Pucharze Formuły Renault 2.0. W przeszłości startował także w Holenderskiej Formule Renault oraz w Holenderskiej Formule Ford, w której święcił największe sukcesy. Siedziba zespołu mieści się w holenderskiej miejscowości Oudenbosch.

  Brytyjska Formuła 3[ | edytuj kod]

  W latach 1999-2000 zespół sięgał po tytuł mistrzowski w Brytyjskiej Formule 3, wraz z Brytyjczykiem Markiem Hynesem oraz Brazylijczykiem Antôniem Pizzonią. Obecnie ekipa Johna Bootha nie angażuje się w serię, zaliczając sporadycznie gościnne występy.

  Brytyjska Formuła Renault – seria wyścigów samochodów jednomiejscowych, odbywająca się w Wielkiej Brytanii. Rozróżniamy dwie kategorie: Brytyjską Formułę Renault (pod patronatem Renault) oraz Brytyjską Formułę Renault BARC (pod patronatem Brytyjskiego Automobilklubu Wyścigowego).Grand Prix Makau – wyścig samochodowy rozgrywany w Makau, jednym ze specjalnych rejonów administracyjnych Chin. Znany jest z tego, że jest to jedyny na świecie wyścig na torze ulicznym, podczas którego ścigają się zarówno samochody jak i motocykle. Co roku zazwyczaj w trzeci weekend listopada setki pasjonatów sportów motorowych spotykają się na torze Guia Circuit, by rywalizować w różnych kategoriach od bolidów jednomiejscowych, poprzez samochody turystyczne, aż po motocykle.

  Formuła 3 Euroseries[ | edytuj kod]

  W latach 2004-2009 Manor Motorsport brał udział w Formule 3 Euroseries. Największe sukcesy osiągnęli w sezonach 2006-2007, kiedy to sięgnęli po tytuł wicemistrzowski. W latach 2005-2006 Brazylijczyk Lucas di Grassi oraz Japończyk Kōhei Hirate zajęli 3. miejsce w końcowej klasyfikacji. Po sezonie 2009 brytyjska ekipa zaprzestała startów w serialu, na rzecz startów w debiutującej Serii GP3.

  Seria GP3 – sezon 2011 – jest drugim sezonem w historii serii. Rywalizacja została rozpoczęta 7 maja na tureckim Istanbul Park, natomiast zakończy się na włoskiej Monzie. Ubiegłoroczny mistrz serii Meksykanin Esteban Gutiérrez awansował do serii GP2. Żadnych zmian w przepisach i regulacjach technicznych nie przewidziano. Jedyną nowością jest inny dostawca ogumienia, którą w latach 2011-2013 będzie włoska firma Pirelli.Formuła 3 Euro Series (oryg. Formula 3 Euro Series) – seria wyścigowa założona w 2003 roku przez połączenie niemieckiej i francuskiej Formuły 3, jest partnerem serii DTM. Dla młodych kierowców stanowiła przepustkę do serii GP2.

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  12 czerwca 2009 roku zespół złożył wniosek dotyczący angażu w Formułę 1, pod nazwą Manor Grand Prix. Ostatecznie ekipa dostała szansę debiutu w najlepszej serii wyścigowej na świecie, a w związku z podpisaniem kontraktu sponsorskiego z Sir Richardem Bransonem, stajnia widniała pod nazwą Virgin Racing. W 2011 roku ekipa sprzedała większość udziałów rosyjskiemu koncernowi samochodów sportowych, Marussia i zmienił licencję na rosyjską oraz na nazwę na Marussia Virgin Racing. Od sezonu 2012 zespół nazywał się Marussia, związku z niemal całkowitym przejęciem go przez Rosjan.

  Lewis Carl Davidson Hamilton MBE (ur. 7 stycznia 1985 w Stevenage, Hertfordshire) – brytyjski kierowca wyścigowy, mistrz świata Formuły 1 w sezonie 2008, wicemistrz świata Formuły 1 w roku 2007.Hockenheimring – tor wyścigowy położony w pobliżu miasta Hockenheim w Niemczech. Rozgrywane są na nim wyścigi Formuły 1 o Grand Prix Niemiec.

  W czasie kryzysu finansowego ekipy Marussia pod koniec sezonu 2014 na wstępnej liście startowej na sezon 2015 widniał Manor. Było to związane z poszukiwaniem nowego właściciela zespołu, gdyż Rosjanie zrezygnowali z dalszego prowadzenia ekipy.

  W 2016 roku zespół wystąpił jako Manor Racing MRT, kierowcami byli Pascal Wehrlein i Rio Haryanto, który w połowie sezonu został zastąpiony przez Estebana Ocona. W 2017 zespół zrezygnował z dalszych startów w Formule 1 w wyniku nieudanej próby znalezienia inwestora.

  Seria GP3[ | edytuj kod]

  Od sezonu 2010 zespół angażuje się w nowo utworzoną Serię GP3, pod nazwą Marussia Manor Racing. W pierwszym sezonie startów ekipa uplasowała się na 4 pozycji w klasyfikacji końcowej, co zawdzięcza głównie dobrym startom Rio Haryanto (5 w klasyfikacji kierowców) i Jamesa Jakesa (8 w klasyfikacji kierowców).

  Marussia F1 Team – rosyjski konstruktor i zespół Formuły 1, założony w 2011 roku na podstawach Virgin Racing. Drugi rosyjski konstruktor w historii Formuły 1.Kōhei Hirate (jap. 平手晃平, Hirate Kōhei, ur. 24 marca 1986 w Komaki, w prefekturze Aichi) – japoński kierowca wyścigowy.

  W sezonie 2011 zespół zdołał już stanąć na najniższym stopniu podium w klasyfikacji zespołów. 7 w klasyfikacji kierowców Rio Haryanto zwyciężył w dwóch wyścigach, zaś Adrian Quaife-Hobbs zdołał wypunktować na piątą lokatę. Jedynie Matias Laine nie spisał się na równi z kolegami zespołowymi kończąc sezon bez punktów.

  Formuła 3 Euro Series 2009 – siódmy sezon Formuły 3 Euro Series. Sezon rozpoczął się 16 maja 2009 roku wyścigiem w Hockenheim, a zakończył po 20 wyścigach 25 października tego samego roku na tym samym torze. Tytuł w klasyfikacji kierowców zdobył Francuz Jules Bianchi, a wśród zespołów - francuska ekipa ART Grand PrixRio Haryanto (ur. 22 stycznia 1993 roku w Surakarta, Jawa Środkowa) – indonezyjski kierowca wyścigowy. W 2016 roku został kierowcą zespołu Manor w Formule 1.

  Na następny sezon ekipa zatrudniła Dmitrija Siranowicza, Fabiano Machado i Tio Ellinasa. Tylko ten ostatni zdołał zdobyć punkty. Dzięki 1 zwycięstwu i dobrym występom w innych wyścigach uplasował się na 8 pozycji w klasyfikacji kierowców i dał swemu zespołowi piątą lokatę w klasyfikacji zespołów.

  Lucas di Grassi (ur. 11 sierpnia 1984 w São Paulo) – brazylijski kierowca wyścigowy. Obecnie pełni funkcję kierowcy testowego dostawcy opon do formuły 1, firmy Pirelli.John Alfred Booth (ur. 18 grudnia 1954 w Rotherham) – szef zespołu zespołu Marussia F1 w Formule 1. Początkowo był dyrektorem sportowym zespołu, ale przejął rolę szefa zespołu od Aleksa Taia.

  W sezonie 2013 liderem zespołu okazał się Cypryjczyk Tio Ellinas, który przez długą część sezon prowadził w klasyfikacji generalnej. Ostateczni został sklasyfikowany na czwartym miejscu w klasyfikacji końcowej. Dino Zamparelli i Ryan Cullen spisali się już znacznie gorzej. Ekipa ukończyła sezon na piątym miejscy w klasyfikacji zespołów.

  Marussia Motors – rosyjska firma produkująca samochody. W 2011 była zaangażowana w Virgin Racing w Formule 1, od 2012 startuje z własnym zespołem Marussia F1 Team.Auto GP World Series – seria wyścigowa która w 2010 roku zastąpiła Formułę Euroseries 3000. Zawody Auto GP World Series były rozgrywane tylko w Europie, lecz w 2012 roku, włodarze serii potwierdzili rundy wyścigowe poza starym kontynentem.

  W 2014 roku brytyjskie zespół zatrudnił Deana Stonemana. Wygrał on trzy wyścigi i zdobył dla zespołu 95 punktów. Drugi kierowca ekipy uzbierał łącznie 22 punkty. Tym razem zespół uplasował się na szóstym miejscu. Problemy finansowe zespołu Formuły 1 Marussia F1 przeniosły się na ekipę GP3. Zespół nie pojawił się na starcie w Rosji i nie wystartował już do końca sezonu.

  Brytyjska Formuła 3 (ang. British F3) – narodowa seria wyścigowa Wielkiej Brytanii o otwartym nadwoziu. Jest najdłużej istniejącym serialem F3, zainaugurowanym w 1951 roku. Triumfowało w niej najwięcej mistrzów Formuły 1, mianowicie: Nelson Piquet, Mika Häkkinen, Ayrton Senna, Emerson Fittipaldi, Jim Clark oraz Sir Jackie Stewart.Seria GP3 – sezon 2014 – będzie piątym sezonem w historii serii GP3. Sezon rozpocznie się 10 maja na hiszpańskim torze Circuit de Barcelona-Catalunya, a zakończy 23 listopada na Yas Marina Circuit w Abu Zabi. Tytuł w klasyfikacji zespołów będzie broniła francuska ekipa ART Grand Prix.

  Inne[ | edytuj kod]

  Zespół triumfował także w kilku prestiżowych wyścigach. W 1999 roku za sprawą Marca Hynesa ekipa zwyciężyła w Masters of Formuła 3. W sezonie 2004 Lewis Hamilton okazał się najlepszy w Bahrain Super Prix, natomiast rok później Lucas di Grassi wygrał Grand Prix Makau.

  Formuła Renault – klasa wyścigów samochodowych, została utworzona w 1971. Składa się z kilku serii krajowych i międzynarodowych.Sezon 2007 Formuły 1 był 58 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Sezon rozpoczął się 18 marca w Australii, a zakończył 21 października w Brazylii. Tytuł mistrza kierowców zdobył Kimi Räikkönen, zaś mistrzostwo konstruktorów zdobyła ekipa Ferrari.

  Statystyki[ | edytuj kod]

  Seria GP3[ | edytuj kod]

  Od sezonu 2011, po nawiązaniu współpracy z Marussią, Manor startuje jako Marussia Manor Racing.

  Auto GP World Series[ | edytuj kod]

  W 2012 roku Manor Motorsport nawiązał współpracę z MP Motorsport i od sezonu 2012 startuje jako Manor MP Motorsport.

  Europejski Puchar Formuły Renault 2.0[ | edytuj kod]

  W sezonie 2010 Manor wystartował gościnnie jako Manor Competition.
  W 2012 roku Manor Motorsport nawiązał współpracę z MP Motorsport i od sezonu 2012 startuje z licencją brytyjską jako Manor MP Motorsport.

  Sir Richard Charles Nicholas Branson (ur. 18 lipca 1950) – brytyjski przedsiębiorca, miliarder, twórca obejmującej ponad 400 firm Virgin Group. Branson jest czwarty na liście najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z listą miliarderów magazynu Forbes z roku 2011, jego majątek wyceniany jest na 4,2 miliarda dolarów. W 1998 roku Branson wydał autobiografię, zatytułowaną Losing My Virginity, stała się ona światowym bestsellerem.Sezon 2008 Formuły 1 był 59 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Lewis Hamilton pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Fernando Alonso z 2005 roku, natomiast mistrzostwo konstruktorów zdobyła ekipa Ferrari.

  – zawodnik/Zespół nie był liczony do klasyfikacji końcowej.

  Formuła 3 Euro Series[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pascal Wehrlein (ur. 18 października 1994 roku w Sigmaringen) – niemiecki kierowca wyścigowy. W 2016 roku został kierowcą zespołu Manor w Formule 1.
  RTL GP Masters of Formuła 3 – coroczny wyścig Formuły 3, odbywający się zazwyczaj na Circuit Park Zandvoort w Holandii. W latach 1991-2005 nosił nazwę Marlboro Masters of Formuła 3 oraz BP Ultimate Masters of Formuła 3 (2006-2007).
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
  Kimi Matias Räikkönen (ur. 17 października 1979 w Espoo) – fiński kierowca wyścigowy i rajdowy; mistrz świata Formuły 1 z sezonu 2007 oraz dwukrotny wicemistrz z sezonu 2003 i 2005. Od 2012 roku reprezentuje zespół Lotus F1 Team w Formule 1. Od 2014 roku będzie znów reprezentował barwy zespołu Ferrari.
  Dino Zamparelli (ur. 5 października 1992 w Bristolu, Anglia) – brytyjski kierowca wyścigowy. Syn Mike’a, byłego kierowcy motorowodnej Formuły 1 – F1 Powerboat Racing.
  Europejski Puchar Formuły Renault 2.0 (dawniej Europejski Puchar Formuły Renault, Europejska Formuła Renault (ang. Eurocup Formula Renault 2.0) – europejskie mistrzostwa (puchar) organizowane w ramach programu Formuły Renault. Uznawane za przedsionek Formuły Renault 3.5 oraz Europejskiej Formuły 3.
  James Jakes (ur. 4 sierpnia 1987 roku w Leeds) – brytyjski kierowca wyścigowy, aktualnie ściga się w IndyCar Series w zespole Rahal Letterman Lanigan Racing.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.