• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mannar - zatoka

  Przeczytaj także...
  Rezerwat biosfery (ang. biosphere reserve) jest to wyznaczony obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze. Rezerwaty biosfery na świecie powstały w ramach programu UNESCO MAB (ang. Man and the Biosphere, pol. Człowiek i biosfera).Diugoń przybrzeżny, diugoń, dugoń lub piersiopławka (Dugong dugon) – morski ssak zaliczany do rzędu brzegowców, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny diugoniowatych. Diugonie przybrzeżne są ssakami dużymi, przystosowanymi do życia wodnego i niezdolnymi do poruszania się na lądzie. Dorosłe osobniki osiągają długość rzędu 3 metrów, przy masie ciała około 400 kg. Są roślinożercami, jedzą przez cały dzień i odżywiają się trawą morską. Żyją stadnie w wodach mórz tropikalnych i subtropikalnych − w wodach przybrzeżnych, w lagunach, rzekach i zatokach oraz w szerokiej równi pływowej odsłanianej w czasie odpływu morza. Zamieszkują region indopacyficzny – od wschodnich wybrzeży Afryki i Morza Czerwonego po Australię, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona i Nową Kaledonię.
  Żabiściekowate (Hydrocharitaceae Juss.) – rodzina roślin wodnych należąca do grupy jednoliściennych. Obejmuje trwałe i jednoroczne rośliny wodne (zarówno morskie, jak i słodkowodne). Przedstawiciele tej rodziny spotykani są w wodach na wszystkich kontynentach oraz wzdłuż brzegów morskich w strefie międyzwrotnikowej.

  Mannar (hindi मन्नार की खाड़ी, Mannar ki Khari; syng. මන්නාරමි ‌බොක්ක, Mannaram Bokka; tamil. மன்னார் வளைகுடா, Mannar Wirikuda; ang. Gulf of Mannar) – otwarta zatoka na Oceanie Indyjskim, pomiędzy Półwyspem Indyjskim a wyspą Cejlon. Jej maksymalna głębokość wynosi 1335 m.

  Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.Trawa morska – określenie niektórych roślin lub surowca roślinnego o wyglądzie trawiastym, w istocie bez związku z trawami sensu stricto. Występuje w następującym znaczeniach:

  W obszarze zatoki leży 21 wysepek, utworzonych głównie przez koralowce, położonych mniej więcej równolegle do wybrzeża, o wielkości od kilku hektarów do 4 km². Leżą 0,2-8 km od brzegu. Główne z nich to Manali Island i Hare Island. Długość linii lądowej zatoki wynosi 141 km.

  Język syngaleski (sinhala, සිංහල, ISO 15919: siṃhala, IPA: [ˈsiŋhələ]) – używany na Sri Lance przez ok. 16 milionów ludzi z grupy etnicznej Syngalezów. Należy do indoaryjskiej grupy języków indoirańskich rodziny indoeuropejskiej. Posługuje się odrębnym alfabetem pochodzenia indyjskiego, tzw. pismem syngaleskim.Namorzyny, lasy namorzynowe, mangrowe, mangrowia – wiecznie zielona, pionierska formacja roślinna wybrzeży morskich w niemal całej strefie międzyzwrotnikowej. Jej zasięg w tej strefie ograniczają zimne prądy morskie omywające zachodnie wybrzeża Ameryki Południowej i Afryki. Namorzyny stanowią formację ziemno-wodną powstającą na przybrzeżnych płyciznach morskich, w miejscach osłoniętych (rafami koralowymi, w zatokach, lagunach i ujściach rzek). Niektóre płaskie wyspy pokrywają w całości. Szerokość pasa namorzynów sięgać może kilku kilometrów. Na ogół występują w obszarze pływów morskich i dlatego bywają też określane jako lasy pływowe. Określenie to nie jest jednak ścisłe, bowiem nie zawsze w miejscach występowania namorzynów pływy są wyraźne. Namorzyny zajmują ok. 150 tysięcy km (stan w roku 2010), przy czym między 1980 i 2010 rokiem ubyło ich 35 tysięcy km. Państwa, na których wybrzeżach znajdują się największe zasoby tej formacji to Indonezja (21%), Brazylia (9%) i Australia (7%).

  Zatoka od 2001 roku chroniona jest rezerwatem biosfery, także o nazwie Gulf of Mannar. Włączona jest także w Park Narodowy Gulf of Mannar. U wybrzeży zatoki, jako rezerwatu biosfery, leży koło 125 wiosek. W wodach zatoki odnotowano 147 gatunków wodorostów, występują również liczne trawy morskie, głównie z rodzin żabiściekowate (Hydrocharitaceae) i rdestnicowate (Potamogetonaceae). Namorzyny wokół zatoki zawierają wszystkie indyjskie namorzynowe gatunki drzew oraz roślinę Pemphis acidula (krwawnicowate). W wodach zatoki występują diugonie przybrzeżne (Dugong dugong), zaś jej obszar został uznany za ostoję ptaków IBA ze względu na pelikana indyjskiego (Pelecanus philippensis).

  Rdestnicowate (Potamogetonaceae Dumort.) – rodzina roślin wodnych, należąca do rzędu żabieńcowców, obejmująca 6 rodzajów.Krwawnicowate (Lythraceae J. St.-Hill.) – rodzina roślin z rzędu mirtowców licząca około 600 gatunków skupionych w około 32 rodzajów. Najwięcej przedstawicieli występuje w strefie równikowej, ale zasięg rodziny obejmuje też strefę umiarkowaną z wyjątkiem północnej części Eurazji i Ameryki Północnej oraz południowej części Ameryki Południowej i Australii. We florze Polski jedynym przedstawicielem jest rodzaj krwawnica Lythrum z 2 gatunkami rodzimymi. Najpospolitszym z nich jest krwawnica pospolita Lythrum salicaria.

  Przypisy

  1. Манарский залив. http://slovari.yandex.ru.+[dostęp 30 marca 2014].
  2. IN264 Gulf of Mannar Marine National Park. BirdLife Data Zone. [dostęp 30 marca 2014].
  3. Biosphere Reserve Information. India. GULF OF MANNAR. UNESCO. [dostęp 30 marca 2014].
  4. Gulf of Mannar Marine National Park. Tamil Nadu Forest Department, 23 sierpnia 2007.
  Cejlon (syng. Śrī Lankā, tamil. Ilankai, ang. Ceylon) – druga co do wielkości wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim, na południowy wschód od wybrzeży Indii, od których oddzielona jest cieśniną Palk. Wyspa ma powierzchnię 65,6 tys. km² i stanowi jednocześnie państwo Sri Lankę.Pelikan indyjski, pelikan siwy, pelikan ciemnoskrzydły (Pelecanus philippensis) – gatunek ptaka wodnego z rodziny pelikanów (Pelecanidae). Do tego gatunku należą najmniejsze osobniki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Półwysep Indyjski – trójkątny półwysep w Azji Południowej, wcinający się w Ocean Indyjski - od zachodu oblewa go Morze Arabskie, a od wschodu - Zatoka Bengalska. Od północy ograniczony jest nizinami Indusu i Gangesu, na południu łączy się, częściowo podwodnym, Mostem Adama z Cejlonem. Zajmuje powierzchnię blisko 2,1 mln km, czyli około 2/3 terytorium Indii.
  Ocean Indyjski (Indyk) – trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Indyjski.
  Język tamilski (tamil), tamilski: தமிழ் (tamizh) – język z rodziny drawidyjskiej, jej grupy południowej. Drugi, obok języka telugu, pod względem liczby użytkowników język tej rodziny – posługuje się nim około 65 mln Tamilów. Zamieszkują oni głównie południowoindyjski stan Tamil Nadu (60 mln) oraz wyspę Cejlon (4 mln). Językiem tym posługuje się także ponad milion emigrantów tamilskich w Malezji i Singapurze. Język urzędowy Singapuru, Sri Lanki i stanu Tamil Nadu.
  Wodorosty – potoczna nazwa roślin (i wielokomórkowych roślinopodobnych protistów) wodnych o miękkich ciałach. Nazwa bliskoznaczna to trawa morska.
  Park Narodowy Gulf of Mannar – indyjski park narodowy, a zarazem park morski, położony w obszarze zatoki Mannar. Utworzony został w roku 1986. Liczy 623 ha powierzchni. Włączony jest do Rezerwatu biosfery Gulf of Mannar, a od roku 2004 uznawany za ostoję ptaków IBA.
  Ostoje ptaków IBA – obszar rozpoznany przez BirdLife International jako ważny dla ochrony populacji ptaków. Na rok 2009 wyróżniono około 11 000 Important Bird Areas w ok. 200 państwach. Tereny te są chronione zarówno prawnie jak i przez lokalne organizacje. W Stanach Zjednoczonych program monitorowany jest przez National Audobon Society.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.