• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Manmohan Singh

  Przeczytaj także...
  Sonia Gandhi (hindi:सोनिया गांधी), z domu Maino (ur. 9 grudnia 1946 w Lusianie, we Włoszech) – indyjska działaczka polityczna, wdowa po Rajivie Gandhim, kontynuująca tradycje polityczne rodziny Nehru i Gandhi.Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.
  Dilma Vana Rousseff (wym. [ˈdʒiwmɐ χuˈsɛf]; ur. 14 grudnia 1947 w Belo Horizonte) – brazylijska ekonomistka i polityk, Minister Górnictwa i Energii w latach 2003–2005, szefowa gabinetu prezydenta Luiza Inácio Luli da Silvy w latach 2005–2010, prezydent Brazylii od 1 stycznia 2011 do 31 sierpnia 2016 (od 12 maja 2016 zawieszona w pełnieniu obowiązków przez parlament), odwołana w wyniku impeachmentu.
  Manmohan Singh i Dilma Rousseff. (2012)

  Manmohan Singh (pendżabski: ਮਨਮੋਹਨ ਸਿੰਘ; hindi: मनमोहन सिंह; ur. 26 września 1932 w Gah, Pendżab) – indyjski ekonomista i polityk, premier Indii od 22 maja 2004 do 26 maja 2014.

  Kształcił się na Uniwersytecie Pendżabskim w Czandigarh oraz na prestiżowych uczelniach angielskich – St John’s College na Uniwersytecie Cambridge, gdzie w 1957 uzyskał licencjat w dziedzinie ekonomii oraz Uniwersytet Oksfordzki, gdzie obronił doktorat z ekonomii. W latach 1982–1985 kierował Bankiem Rezerw Indii a od 1982 do 1987 był wiceszefem Komisji Planowania, w 1991 został ministrem finansów w rządzie P.V. Narasimha Rao. Po przejściu Indyjskiego Kongresu Narodowego do opozycji (1996) został przywódcą frakcji tej partii w izbie wyższej parlamentu (Rajya Sabha).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  W maju 2004 r. został czternastym premierem niepodległych Indii; objął stanowisko po rezygnacji przywódczyni Partii Kongresowej, Sonii Gandhi, z misji sformowania rządu.

  Religia[ | edytuj kod]

  Manmohan Singh jest pierwszym premierem Indii wyznającym sikhizm.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dr Manmohan Singh Scholarships (ang.). St John’s College, Cambridge. [dostęp 2016-12-10].
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Rajya Sabha (hindi राज्यसभा , trl. rājyasabhā, trb. radźjasabha, ang. Council of States, pol. Izba Stanów, Izba Reprezentantów) – izba wyższa indyjskiego parlamentu federalnego.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  P.V. Narasimha Rao, właśc. Pamulaparti Venkata Narasimha Rao (ur. 28 czerwca 1921 w obwodzie Karim Nagar, prowincja Andhra Pradesh, zm. 23 grudnia 2004 w Nowym Delhi) – indyjski polityk, premier Indii w latach 1991–1996.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Język pendżabski (ਪੰਜਾਬੀ pańdźabi), język wchodniopendżabski – język z centralnej grupy języków indoaryjskich indoeuropejskiej rodziny językowej, którym posługuje się ponad 28 mln osób, zamieszkujących historyczną krainę Pendżab na pograniczu indyjsko-pakistańskim. W indyjskim stanie Pendżab ma on status języka urzędowego, nie jest natomiast urzędowym w pakistańskiej prowincji Pendżab.
  Indyjski Kongres Narodowy (znany też jako Partia Kongresowa, ang. Indian National Congress ,hindi भारतीय राष्ट्रीय कांग्रेस) – największa partia polityczna Indii.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.