• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Manilaid

  Przeczytaj także...
  Prowincja Parnawa (est. Pärnu maakond) – jedna z 15 prowincji w Estonii, znajdująca się w południowo-zachodniej części kraju.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Kihnu - niewielka wyspa w Zatoce Ryskiej należąca do Estonii. Jest siódmą co do wielkości wyspą Estonii. Ma powierzchnię 16,4 km² i liczy około 500 mieszkańców.

  Manilaid (Manija) – estońska wyspa o powierzchni 1,9 km², położona w gminie Tõstamaa w prowincji Pärnu, około kilometr od stałego lądu. Zamieszkuje ją ok. 40 mieszkańców.

  Do roku 1933 wyspa była niezamieszkana. Wykorzystywano ją wówczas jako łąkę właścicieli majątku Pootsi. Od lat 30. XX w. stopniowo zasiedlana, przeważnie przez wyspiarską ludność z Kihnu, tak że pokrótce jej populacja osiągnęła 150 osób. Jej mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem (poławiali głównie węgorze i okonie) oraz rolnictwem (siano, hodowla bydła).

  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Podczas silnych sztormów Manilaid był często zalewany, co się przyczyniło do stopniowego wyludnienia wyspy. Zjawisko to nasiliło się podczas okupacji sowieckiej.

  Do dziś mieszkańcy wyspy zachowali zwyczaje (ubiór, gwara) ich przodków z Kihnu. Na wyspę latem można dostać się łodzią z portu Munalaid, a zimą pieszo po lodzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.