Manhattan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manhattan – najmniejszy, a zarazem najgęściej zaludniony okręg (ang. borough) Nowego Jorku, położony na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

Cieśnina Harlemska - znana jako Harlem River o długości 13 km łączy rzekę Hudson z cieśniną East River jednocześnie oddzielając wyspę Manhattan od kontynentu północnoamerykańskiego. Do połowy XX w. jeden z istotnych szlaków żeglugowych obsługujących miasto Nowy Jork i okolicę. Obecnie służy raczej jako trasa rekreacyjna. Ponad cieśniną jest przerzuconych kilka mostów drogowych, kolejowych, metra (subway) i jeden olbrzymi akwedukt, a pod nią wykopano szereg tunelów metra - łączących dzielnice Manhattan z Bronxem oraz miasto Nowy Jork jako taki z wnętrzem Stanów Zjednoczonych - oraz podziemne akwedukty zaopatrujące cały Nowy Jork w świeżą wodę spływająca z rezerwuarów w Croton oraz w górach Catskills.TriBeCa - część Dolnego Manhattanu w Nowym Jorku. Jest to obszar ograniczony ulicami: Canal Street, West Street, Courtlandt Alley, Broadway, Chambers Street. Nazwa TriBeCa pochodzi od pierwszych liter Triangle Below Canal Street.

Znajdują się w niej zarówno liczne atrakcje turystyczne, jak i centrum finansowe (Wall Street). Manhattan jest najdroższą dzielnicą Nowego Jorku, w 2019 r. zamieszkiwało ją 1 628 706 osób. Są wśród nich zarówno bogaci biznesmeni, bankierzy, maklerzy giełdowi (na Upper East Side), jak i część nowojorskiej bohemy artystycznej (SoHo, TriBeCa). W szczytowym okresie napływu imigrantów (1910) wyspę zamieszkiwało 2,8 mln osób. Manhattan sprawia wrażenie bardzo zatłoczonego, ze względu na codzienny napływ milionów ludzi dojeżdżających do pracy z innych dzielnic oraz z obszarów podmiejskich, a także kilkusettysięczną rzeszę turystów skupiającą się w newralgicznych punktach miasta. Manhattan jest uważany za jedno z najważniejszych centrów handlowych, finansowych i kulturalnych na świecie.

Cieśnina – zwężenie obszaru wodnego, łączące dwa akweny (oceany, morza lub jeziora), a rozdzielające dwa obszary lądowe. Szeroką cieśninę morską, zwłaszcza oddzielającą wyspę od kontynentu określa się mianem kanału morskiego. Obce statki mogą przekraczać wody cieśnin należące do państwa nadbrzeżnego w oparciu o prawo niezakłóconego tranzytu.Williamsburg Bridge – most wiszący nad cieśniną East River w Nowym Jorku, łączący Manhattan (na zachodzie) z Brooklynem (na wschodzie). Jego zarządcą jest New York City Department of Transportation.

Manhattan umownie dzieli się na trzy części: Lower Manhattan (tzw. Dolny Manhattan), Midtown (Środkowy) i Upper (Górny) z Piątą Aleją stanowiącą granicę pomiędzy częścią wschodnią (East Side) a zachodnią (West Side). Upper (nazywany także „Uptown”) nie obejmuje sąsiadującego na północy Harlemu oraz jeszcze dalej usytuowanych Washington Heights.

Roosevelt Island znana dawniej jako Welfare Island (między 1921 a 1973), a jeszcze wcześniej Blackwell’s Island – wąska wyspa (3,2 km długości na 240 m szerokości) w Nowym Jorku, położona na rzece East River, pomiędzy Manhattanem od zachodu, a dzielnicą Queens od wschodu. Holland Tunnel – podwójny tunel drogowy przebiegający pod rzeką Hudson, łączący nowojorski okręg Manhattan z Jersey City w stanie New Jersey. Przez tunel przebiega autostrada międzystanowa nr 78.

W dniu 11 września 2001 roku Manhattan był miejscem ataku terrorystycznego na World Trade Center.

Geografia[ | edytuj kod]

Manhattan jest wyspą o długości 21,6 km i szerokości (w najszerszym miejscu) 3,7 km. Jego powierzchnia wynosi ok. 58,8 km². Od zachodniej strony opływa go rzeka Hudson, od wschodniej cieśnina zwana East River. Na północy inna cieśnina zwana Harlem River dzieli częściowo Manhattan od dzielnicy Bronx (jedynej dzielnicy Nowego Jorku całkowicie leżącej na kontynencie). Na południe od Manhattanu położona jest Zatoka Nowojorska (New York Bay). Drobna cząstka (0,3 km²) dzielnicy Manhattan o nazwie Marble Hill znajduje się po północnej stronie harlemskiej cieśniny, czyli poza wyspą i już na kontynencie. Jest to wynik przekopania żeglownego kanału (1895), który odciął przyczółek Marble Hill od właściwego Manhattanu i późniejszego zasypania części starego koryta cieśniny (1914), co spowodowało połączenie tego rejonu z kontynentem.

Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.Piąta Aleja (ang. Fifth Avenue) – główna ulica centrum nowojorskiego Manhattanu, jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ulic handlowych świata.

W skład dzielnicy wchodzi też kilka małych wysp, m.in.: Randall’s Island, Ward’s Island i Roosevelt Island na rzece East River oraz Governors Island i Liberty Island w zatoce.

Z graniczącym od zachodu stanem New Jersey łączą Manhattan tunele Holland Tunnel i Lincoln Tunnel oraz most George Washington Bridge. Z Bronksem zaś kilka mniejszych mostów oraz Triborough Bridge: składający się z trzech części most łączący Bronx, Manhattan i Queens. Z dzielnicami Queens i Brooklyn Manhattan łączą mosty: Queensboro, Williamsburg, Manhattan i Brooklyn Bridge oraz tunele Queens Midtown Tunnel i Brooklyn Battery Tunnel. Pod rzeką East River jest też kilka tuneli, którymi przebiegają linie metra. Z piątą dzielnicą Nowego Jorku, Staten Island, Manhattan łączy bezpłatna linia promowa Staten Island Ferry.

Upper West Side – jedna z dzielnic (neighborhood) nowojorskiego okręgu Manhattan, zlokalizowana pomiędzy Central Park i Hudson River. Według niektórych handlowców nieruchomości obejmująca również Morningside HeightsBohema, cyganeria artystyczna (nie mylić z Bohemią) – nazwa środowiska artystycznego, którego członkowie spędzają czas na wspólnych zabawach i tworzeniu, demonstrując pogardę dla konwenansów, norm społecznych i materializmu. Działalność cyganerii artystycznej wzbudza kontrowersje ze względów obyczajowych i ze względu na awangardowe podejście do sztuki.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Peter Minuit (ur. ok. 1589 w Wesel, Księstwo Kleve (ob. Nadrenia Północna-Westfalia), zm. 5 sierpnia 1638 na wyspie Saint Christopher) – Walon, dyrektor generalny Nowych Niderlandów (kolonii holenderskiej w półn.-wsch. części Ameryki Północnej) w latach 1626-1633. Założyciel szwedzkiej kolonii Nowa Szwecja w 1638. W 1626 roku Minuit wykupił wyspę Manhattan od indiańskiego plemienia Delawarów za dobra o wartości 60 guldenów holenderskich (w 2006 roku była to równowartość tysiąca dolarów). Jedna z obalonych legend mówi, że Delawarowie odsprzedali wyspę za szklane paciorki, których wartość szacowano na 24 dolary.
Hudson - rzeka w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej długość wynosi 492 km, a powierzchnia dorzecza 35 tys km. Rzeka Hudson wypływa z obszaru wyżynno-górskiego Adirondack, w pobliżu szczytu Marcy, następnie płynie głębokim obniżeniem przez północne pasma Appalachów, po czym uchodzi do zatoki Upper New York Bay, (Ocean Atlantycki). Rzeka Hudson posiada połączenia kanałowe z systemem Wielkich Jezior (New York State Barge Canal) i Rzeką Świętego Wawrzyńca (Champlain Canal)
Belmont Island, znana jako U Thant Island – sztuczna wysepka o rozmiarach 30 × 60 metrów w nowojorskiej cieśninie East River, usytuowana na południe od Roosevelt Island. Znajduje się naprzeciwko siedziby ONZ na wysokości 42 Ulicy. Prawnie należy do dzielnicy Manhattan. Ma status ptasiego (ptaki migrujące) sanktuarium przyrodniczego w celu ochrony m.in. małej kolonii kormoranów i nie jest dostępna dla publiczności.
NoLita, Nolita ("NOrth of Little ITAly") - dzielnica Nowego Jorku, część Manhattanu, której granice wyznaczają od północy Houston Street, na wschodzie Bowery, od strony południowej Broome Street, od zachodniej natomiast Lafayette Street. NoLita otoczona jest przez inne dzielnice, takie jak: SoHo, NoHo, Little Italy, Chinatown i Lower East Side.
Carnegie Hill – jeden z obszarów Upper East Side, położony w nowojorskiej dzielnicy Manhattan. Jego granice wyznacza na południu 86. ulica, a na północy ulica 96., następnie Carnegie Hill przebiega pomiędzy Piątą Aleją a Trzecią Aleją, docierając do 98. ulicy. Okolica ta stanowi część Manhattan Community Board 8. Carnegie Hill jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych sekcji mieszkalnych w Upper East Side.
Staten Island – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Richmond. Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898, gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta (m.in. włączono wtedy Brooklyn w granice metropolii). Do 1975 okręg znany był jako Richmond.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama