• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Manfred

  Przeczytaj także...
  Felix, Net i Nika – cykl książek science fiction dla dzieci i młodzieży, autorstwa Rafała Kosika. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół – Felixa Polona, Neta Bieleckiego oraz Niki Mickiewicz – chodzących do warszawskiego gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego.Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), w wersji angielskiej International Court of Justice (ICJ), w wersji francuskiej Cour Internationale de Justice (CIJ) – główny organ sądowy ONZ. Został ustanowiony w 1945 do rozstrzygania sporów między państwami. Trybunał działa według swego Statutu, który opiera się na Statucie Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej i stanowi integralną część Karty Narodów Zjednoczonych. Wszyscy członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych są ipso facto stronami Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Państwo nienależące do Organizacji Narodów Zjednoczonych może przystąpić do Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości na warunkach, które w każdym przypadku ustali Zgromadzenie Ogólne na zalecenie Rady Bezpieczeństwa.
  Manfred, wł. Manfredo (ur. 1232, zm. Venosa 26 lutego 1266 koło Benewentu) – król Sycylii 1258-1266, książę Benewentu i Neapolu. Syn cesarza i króla Sycylii Fryderyka II Hohenstaufa z jego pozamałżeńskiego związku z Bianką Lancią (zm. 1233/1234), córką Manfreda II, margrabiego di Busca.

  Manfredimię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów z języka staro-wysoko-niemieckiego man – człowiek i frid – opieka, pokój. Zatem Manfred to osoba „zapewniająca pokój i ochronę”.

  Żeńska forma: Manfreda

  Zdrobnienia: Fred, Fredek, Fredzio, Fredzia, Fredka, Maniek

  Manfred imieniny obchodzi:

  Manfred Weber (ur. 14 lipca 1972 w Rottenburg an der Laaber) – niemiecki polityk i przedsiębiorca, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego.Maniek (Manny, Manfred) – imię mamuta, fikcyjnej postaci z pełnometrażowych filmów animowanych Epoka lodowcowa, Epoka lodowcowa 2: Odwilż oraz Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów. W oryginalnej wersji filmu głosu postaci użyczył Ray Romano, a w polskiej Wojciech Malajkat.
 • 28 stycznia, jako wspomnienie św. Manfreda Settali,
 • 27 października, jako wspomnienie św. Manfreda z Eberbachuu.
 • Znane osoby noszące imię Manfred:

 • Manfred – król Sycylii z dynastii Hohenstaufów
 • Manfred Bretschneider (ur. 1934) – wschodnioniemiecki kierowca wyścigowy i rajdowy
 • Manfred Eigen – niemiecki biofizyk, noblista
 • Manfred von Richthofen – „Czerwony Baron”
 • Manfred Lachs – polski prawnik, sędzia i prezes Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze
 • Manfred Weber – niemiecki polityk i przedsiębiorca
 • Postacie fikcyjne o imieniu Manfred:

  Manfred Eigen (ur. 9 maja 1927 w Bochum) – niemiecki biofizyk, były dyrektor Instytutu Maxa Plancka Chemii Biofizycznej w Getyndze.Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen (ur. 2 maja 1892 w Borku, obecnie części Wrocławia, zm. 21 kwietnia 1918 w Morlancourt) – niemiecki lotnik, największy as myśliwski okresu I wojny światowej, nazywany Czerwonym Baronem.
 • Manfred 'Maniek' – fikcyjna postać z filmu „Epoka lodowcowa"
 • Manfred - Sztuczna inteligencja, chatterbot występujący w serii książek pt. „Felix, Net i Nika
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  27 października jest 300. (w latach przestępnych 301.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 65 dni.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Hohenstaufowie − dynastia niemieckich władców, w większości również cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego i książąt Szwabii. Niemiecka nazwa dynastii pochodzi od nazwy zamku Staufen w Szwabii. Dynastia panowała w okresie 1079–1254.
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Manfred Lachs (ur. 21 kwietnia 1914 w Stanisławowie, zm. 14 stycznia 1993 w Hadze) – polski prawnik i dyplomata światowej sławy, sędzia i przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Eberbach – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, w powiecie Rhein-Neckar, siedziba wspólnoty administracyjnej Eberbach. Leży w Parku Natury Neckartal-Odenwald, nad ujściem Itter do Neckar, ok. 25 km na północny wschód od Heidelberga, przy drogach krajowych B37, B45 i linii kolejowej Heilbronn-Heidelberg.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.635 sek.