• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mandriva

  Przeczytaj także...
  Desktop Linux Consortium (DLC) - organizacja non-profit, której celem jest rozwijanie i promocja systemu operacyjnego Linux jako oprogramowania dla komputerów desktop.Mandriva Linux (dawniej Mandrakelinux, Linux Mandrake) – dystrybucja Linuksa firmy Mandriva, uznawana za łatwą w użytkowaniu nawet dla niezbyt doświadczonego użytkownika. Charakteryzuje się dbałością o graficzny interfejs użytkownika oraz obsługą dużej ilości modeli sprzętu popularnego w zastosowaniach biurowych.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Mandriva (poprzednio Mandrakesoft) – francuska firma software'owa, twórca systemu Mandriva Linux (poprzednio Mandrakelinux), członek założyciel Desktop Linux Consortium.

  Mandrakesoft został założony w 1998 r. i ma biura w USA i Francji.

  W okresie od 27 stycznia 2003 do 30 marca 2004 Mandrakesoft działał pod ochroną ustawy o bankructwie - pomimo wysiłków zmierzających do likwidacji strat i osiągnięcia zysków firma została zmuszona, wskutek serii kwartalnych strat, do wystąpienia o ochronę pod reżimem francuskiego prawa déclaration de cessation de paiement (podobnego do amerykańskiego Chapter 11), co dało jej ochronę przed wierzycielami. Pierwsze zyski od 1999 r. pojawiły się ponownie w kwartale X-XII 2003. Akcje Mandrakesoft są ponownie notowane na francuskiej giełdzie Euronext Marché Libre i amerykańskiej OTC.

  Lycoris Desktop/LX to komercyjna dystrybucja Linuksa dla początkujących, oparta na Debianie. Stylistyką nawiązuje do Windows XP.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  24 stycznia 2005 poinformowano, że Mandrakesoft łączy się z brazylijską firmą Conectiva, a 7 kwietnia tego roku o zmianie nazwy z Mandrakesoft na Mandriva i zmianie nazwy dystrybucji z Mandrakelinux na Mandriva Linux. 15 czerwca ogłoszono wykupienie firmy Lycoris, producenta linuksowej dystrybucji Desktop/LX.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lycoris przejęty przez Mandrivę. pcworld.pl. [dostęp 27-08-2011].
  2. Mandriva acquires Lycoris, boosts US presence, desktop prowess (ang.). desktoplinux.com. [dostęp 27-08-2011].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna Mandriva
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.743 sek.