• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Manchester  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  FC United of Manchester – angielski klub piłkarski założony 21 czerwca 2005 przez 2500 kibiców Manchesteru United, którzy strajkowali przeciwko przejęciu MU przez amerykańskiego miliardera Malcolma Glazera.Bury – miasto w północno-zachodniej Anglii, położone w północnej części obszaru metropolitalnego Wielkiego Manchesteru, pomiędzy Rochdale a Bolton, nad rzeką Irwell. Liczba mieszkańców: ok. 61 tys (2001).

  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester, w dystrykcie (unitary authority) Manchester.

  Manchester jest położony u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Irwell. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Anglii. Ważne centrum życia kulturalnego i naukowego.

  W 2001 roku miasto liczyło 394 269 mieszkańców, zespół miejski (pokrywający się z obszarem Wielkiego Manchesteru i obejmujący m.in. m.: Stockport, Oldham, Rochdale, Bury, Salford, Bolton) liczy 2,5 mln mieszkańców (2004), w tym ok. 1,2 mln pracujących; ponad 2 mln mieszkańców żyje w promieniu 10 mil (16 km) od centrum miasta, ponad 5 mln w promieniu 30 mil (48 km).

  Manchester – dystrykt metropolitalny (unitary authority) w hrabstwie Greater Manchester w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 503 127 mieszkańców.Twierdza, forteca – ufortyfikowane miasto, gród, klasztor. Czasem jest to samodzielna budowla o charakterze obronnym. Twierdze były budowane od starożytności do czasów II wojny światowej, na stałe przebywała w nich załoga. Określenie twierdza stosowane jest także w odniesieniu do więzienia, które znajdowało się na terenie twierdzy.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Zabytki i turystyka
 • 3 Kluby piłkarskie
 • 4 Transport
 • 5 Miasta partnerskie
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  W 79 roku powstała rzymska warownia, która istniała do V wieku. Manchester jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Mamecestre. W roku 1086 Manchester został założony niedaleko dawnej twierdzy rzymskiej o nazwie Mamucium lub Mancunium. Nazwa miasta zakończona na -chester pochodzi od łac. castra – "obóz". Aż do roku 1838 (mimo karty przywilejów z 1301 roku) traktowany administracyjnie jako wieś. Od połowy XVIII w. jeden z ośrodków rewolucji przemysłowej, ośrodek przemysłu włókienniczego, w XIX wieku największy na świecie. Wtedy nastąpił gwałtowny rozwój miasta jako centrum nowoczesnego przemysłu. Tu w 1789 roku uruchomiono pierwszą maszynę parową do napędu przędzalni.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.

  Obecnie wielkie centrum przemysłu włókienniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, samochodowego, lotniczego, papierniczego i odzieżowego. Port morski, połączony Kanałem Manchesterskim z Morzem Irlandzkim. W mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Silny ośrodek naukowy, miejsce pierwszego rozszczepienia atomu i opracowania pierwszego praktycznego naukowo komputera (Small-Scale Experimental Machine). W mieście znajdują się liczne uczelnie: University of Manchester, Manchester Metropolitan University, Royal Northern College of Music, Manchester Business School (w roku 2004 łącznie ok. 120 000 studentów). Drugi po Londynie co do wagi ośrodek medialny, główna kwatera wielu sekcji i rozgłośni BBC, nowo wybudowane na terenie byłego Portu.

  Maszyna parowa to parowy silnik tłokowy. Czasem do maszyn parowych zalicza się pompy parowe powstałe przed silnikiem tłokowym. Za wynalazcę maszyny parowej uważa się Jamesa Watta, który w 1763 roku udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez Thomasa Newcomena.Greater Manchester – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Hrabstwo, obejmujące obszar aglomeracji miasta Manchester, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire, Cheshire oraz Yorkshire.

  Od 1857 roku siedziba orkiestry symfonicznej The Hallé, najstarszej w Anglii stałej orkiestry symfonicznej oraz BBC Philharmonic Orchestra.

  W mieście nakręcony został m.in. serial Paradoks.

  Albert Square
  Katedra w Manchesterze
  Dworzec kolejowy Victoria Station
  Katedra widok z koła obserwacyjnego
  Chińska dzielnica
  Teatr Contact na kampusie University of Manchester przy Oxford Road w Manchesterze.
  Szpital okulistyczny – recepcja


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Kordoba lub Kordowa (hiszp. Córdoba) – miasto w południowej Hiszpanii, nad rzeką Gwadalkiwir, stolica prowincji Kordoba, w regionie Andaluzja. Ośrodek przemysłowy, naukowy oraz turystyczny o znaczeniu światowym.
  Manchester Oxford Road – stacja kolejowa w Manchesterze, w Anglii. Stacja posiada 5 peronów i obsługuje 0.562 mln pasażerów.
  Irwell – rzeka w północno-zachodniej Anglii, długość 63 kilometry, jest dopływem rzeki Mersey. Stanowi granicę między miastami Manchester i Salford.
  Beetham Tower – to wieżowiec ukończony w 2006 w angielskim mieście Manchester. W budynku znajduje się hotel sieci Hilton. Jest to najwyższy budynek w Anglii poza Londynem oraz siódmy co do wielkości w Wielkiej Brytanii.
  Stockport – miasto w północno-zachodniej Anglii, położone w południowej części hrabstwa metropolitalnego Greater Manchester. Leży 9,8 km na południowy zachód od Manchesteru. Liczy ok. 136 tysięcy mieszkańców (2001).
  Chemnitz (hist. 1953-1990 Karl-Marx-Stadt; górnołuż. Kamjenica; czes. Saská Kamenice; pol. hist. Kamienica Saska) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodnich Niemczech, w Saksonii, nad rzeką Chemnitz; u podnóża Rudaw; po Lipsku i Dreźnie trzecie co do wielkości miasto Saksonii. W latach 1953–1990 miasto nosiło nazwę Karl-Marx-Stadt (Miasto Karola Marksa).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.