• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Manaus  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Amazonia (port. Amazônia, hiszp. Amazonía, fr. Amazonie, hol. Amazoneregenwoud, ang. Amazonia) – region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki, na obszarze Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli obejmujący Nizinę Amazonki, południową część Wyżyny Gujańskiej i północno-zachodnią część Wyżyny Brazylijskiej. Teren ten zajmuje obszar 7 mln km², z czego około 5,5 mln km² zajmuje amazoński las deszczowy (po portugalsku: Floresta Amazônica, po hiszpańsku: Selva Amazónica) – wilgotny las liściasty leżący na terenie dziewięciu państw: Brazylii (60% lasu deszczowego), Peru (13%, drugie po Brazylii), Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Cztery z nich noszą wobec tego nazwę krajów amazońskich. Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecie.Brazylijski Instytut Geograficzno-Statystyczny (port. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística) jest instytucją działającą na terenie Brazylii odpowiedzialną za informacje statystyczne, geograficzne, kartograficzne, geodezyjne i o środowisku naturalnym w tym kraju . Za pośrednictwem IBGE co 10 lat następuje spis ludności oraz zbierane są dane na temat literatury, edukacji, a także poziomu higieny ludności. Główna siedziba IBGE obecnie znajduje się w Rio de Janeiro.

  Manaus (wym. [maˈnaws]) – miasto w Brazylii, największe miasto Amazonii, przeżywające rozkwit na przełomie XIX i XX wieku oraz ponownie współcześnie. Jest stolicą stanu Amazonas w Regionie Północnym.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Manaus leży nad rzeką Rio Negro, w miejscu łączenia się rzek Solimões i Rio Negro, które tworzą Amazonkę, w środku Puszczy Amazońskiej. Jest oddalone ok. 1200 km od wybrzeża.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Jest portem bezcłowym, co pozwoliło Manaus stać się najbardziej znaczącym portem na rozległym systemie rzecznym Amazonii, dostępnym także dla statków morskich.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Santo Domingo, Santo Domingo de Guzmán (w latach 1936-1961 Ciudad Trujillo na cześć prezydenta Rafaela Trujillo) – stolica Dominikany, 2 061 200 mieszkańców (2001). Położone na wyspie Haiti, (dawniej: Hispaniola) w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim.
  Teatro Amazonas – teatr i opera w Manaus, stolicy stanu Amazonas w Regionie Północnym w Brazylii. Inauguracja miała miejsce 31 grudnia 1896 roku.
  Amazonas (wym. [amaˈzõnɐs]) – jest jednym ze stanów Brazylii, położonym w Regionie Północnym kraju. Od północy graniczy z Kolumbią i Wenezuelą, od zachodu z Peru, a od południa i wschodu z brazylijskimi stanami Acre, Rondônia, Mato Grosso, Pará i Roraima. Stolicą stanu jest Manaus. Inne ważne miasta to: Parintins, Coari, Manacapuru, Itacoatiara i Tefé.
  Goiânia – miasto w środkowej Brazylii, stolica stanu Goiás. W 2010 roku liczyło 1,3 mln mieszkańców. Ośrodek szkolnictwa wyższego, przemysłu spożywczego, chemicznego i drzewnego oraz wydobycia rud miedzi, niklu, diamentów.
  Boom kauczukowy (port. Ciclo da borracha) – okres w historii Brazylii, związany z pozyskiwaniem kauczuku z kauczukowca brazylijskiego na terenie Amazonii. Boom kauczukowy przyczynił się do rozwoju gospodarczego Regionu Północnego, głównie stanów Amazonas, Rondônia i Pará oraz miast Manaus, Porto Velho i Belém. W tym okresie utworzono Federalne Terytorium Acre (obecnie stan Acre), którego obszar został odkupiony od Boliwii w 1903 roku. Boom kauczukowy miał miejsce w latach 1897–1912, a potem odnowił się podczas II wojny światowej.
  XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – rozgrywane były od 12 czerwca do 13 lipca 2014 roku w Brazylii. Mistrzem Świata zostały Niemcy, które pokonały po dogrywce Argentynę. Gospodarze zajęli 4. lokatę, przegrywając w meczu o 3. miejsce z Holandią.
  Solimões – brazylijska nazwa górnej części Amazonki, obejmująca odcinek tej rzeki od granicy peruwiańskiej do ujścia do niej Rio Negro.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.