Manam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manamczynny wulkan w Papui-Nowej Gwinei. Tworzy wyspę o średnicy około 10 km położoną w odległości 13 km od Nowej Gwinei. Wysokość wulkanu wynosi 1807 m n.p.m.

Wulkan czynny – rodzaj wulkanu, który przejawia współcześnie aktywność wulkaniczną poprzez erupcje. Jako wulkan czynny definiuje się takie wulkany, które w czasach historycznych wykazywały chociaż raz jakąkolwiek aktywność, przy czym do uznania za aktywność wystarczą same gorące ekshalacje, tym bardziej wylewy lawy czy wyrzuty materiału piroklastycznego. Natomiast chłodne ekshalacje mogą być i w wygasłych wulkanach. Wulkany, w których w ostatnich setkach lat obserwuje się tylko ekshalacje gorące często wydziela się jako wulkany drzemiące. Obecnie na Ziemi jest około 500 czynnych wulkanów. Przykładem takich wulkanów są Etna, Wezuwiusz, Stromboli, Mauna Loa.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Zanotowano kilkadziesiąt erupcji tego wulkanu, pierwsza z nich nastąpiła w 1616. Trzynastu mieszkańców zginęło podczas wybuchu w dniu 3 grudnia 1996, kiedy przepływy piroklastyczne dotarły do wsi Budua. W listopadzie i grudniu 2004 wybuch zmusił do ewakuacji około 9600 mieszkańców wyspy, było 5 ofiar śmiertelnych. Ostatnia erupcja miała miejsce w 2019.

Nowa Gwinea (ang. New Guinea, indonez. Irian) – wyspa w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji. Druga, po Grenlandii, pod względem wielkości wyspa świata. Od zachodu przylega do niej Archipelag Malajski, od wschodu – Archipelag Bismarcka i Wyspy Salomona, a od południa – Australia oddzielona od niej Cieśniną Torresa. Wnętrze wyspy zajmują potężne, pokryte lodowcami, wznoszące się na blisko 5000 m n.p.m. Góry Śnieżne.Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Manam (ang.). W: Global Volcanism Program [on-line]. National Museum of Natural. History Smithsonian Institution. [dostęp 2018-01-11].
  2. John Seach: Lista erupcji wulkanu Manam (ang.). W: Volcano Elive [on-line]. [dostęp 2018-01-11].
  3. John Seach: Opis nowszych erupcji wulkanu Manam (ang.). W: Volcano Elive [on-line]. [dostęp 2018-01-11].
Reklama