• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mamert

  Przeczytaj także...
  Święty Mamert, Mamert z Vienne (zm. ok. 475) – brat Klaudiana Mamerta, francuski biskup i święty Kościoła katolickiego.Władysław Mamert Wandalli (czasem w pisowni nazwiska Vandalli; ur. 1845, zm. 3 lutego 1942 w Warszawie) – uczestnik powstania styczniowego 1863-1864, urzędnik, artysta i literat. Zmarł w czasie II wojny światowej. Pochowany na dawnym cmentarzu wojskowym na Powązkach w kwaterze 13C.
  Języki italskie - podrodzina języków indoeuropejskich, z których jeden (łacina) dał początek współczesnym językom romańskim.

  Mamertimię męskie pochodzenia italskiego. Wywodzi się od oskijskiego lub sabińskiego wariantu imienia boga Marsa – Mamers, który w przypadkach zależnych (np. Mamertis) miał temat Mamert.

  Patronem tego imienia jest św. Mamert, biskup Vienne nad Rodanem, brat Mamerta Klaudiusza, poety i teologa.

  Mamert imieniny obchodzi: 11 maja.

  Saint-Mamert – miejscowość i dawna gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Rodan. W 2016 roku populacja ówczesnej gminy wynosiła 67 mieszkańców. Mamert Stankiewicz herbu Mogiła (ur. 22 stycznia 1889 w Mitawie (obecnie Jełgawa), zm. 26 listopada 1939) – kapitan żeglugi wielkiej Polskiej Marynarki Handlowej, komandor podporucznik Marynarki Wojennej II RP, dowódca statków "Lwów", "Polonia" oraz "Piłsudski", znany jako Znaczy Kapitan, także jako bohater powieści Karola Olgierda Borchardta Znaczy Kapitan.

  Znane osoby noszące imię Mamert:

 • Mamert Dłuski – generał brygady
 • Mamert Stankiewicz – kapitan polskiej marynarki handlowej, słynny „Znaczy Kapitan
 • Władysław Mamert Wandalli – mistyfikator z okresu II RP, podający się za uczestnika powstania styczniowego (zm. 1942)
 • Zapoznaj się również z:

 • Saint-Mamert
 • Saint-Mamert-du-Gard
 • Żeński odpowiednik: Mamerta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pierwotnie Mars był bogiem wiosny i rolnictwa, dopiero później bogiem wojny
  2. Henryk Fros, Franciszek Sowa, ''[[Księga imion i świętych]]'', t. 4, Kraków: Wydaw. WAM, 2000, ISBN 83-7097-671-9, OCLC 830259526.
  Znaczy Kapitan – zbiór opowiadań o tematyce morskiej, debiut książkowy Karola Olgierda Borchardta. Inspiracją dla autora była postać kapitana żeglugi wielkiej Mamerta Stankiewicza. Książka należy do polskiej literatury marynistycznej.O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mamerta — imię żeńskie pochodzenia italskiego, żeński odpowiednik imienia Mamert, wywodzącego się od oskijskiego lub sabińskiego wariantu imienia boga Marsa — Mamers, który w przypadkach zależnych (np. Mamertis) miał temat Mamert.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Claudianus Mamertus, też Klaudian Mamert (zm. ok. 474) – filozof i teolog galijski, autor napisanego w 468/469 roku dzieła De statu animae (pol. O stanie duszy), będącego polemiką z nauką Faustusa z Riez, a opierającego się w wykładzie na naukach św. Augustyna i Boecjusza. Jako prezbiter wspomagał swojego brata, biskupa Mamerta z Vienne. Zachowały się dwa listy Klaudiana: jeden do retora Sapadausa, a drugi do Sydoniusza Apolinarego. Poezje Klaudiana Mamerta nie zachowały się.
  Mars (starołac. Mavors, łac. Mars) – staroitalski bóg wojny, znany już u Etrusków jako Maris. Obok Jowisza i Kwirynusa jeden z głównych bogów w mitologii rzymskiej. Odpowiednik greckiego Aresa. Początkowo czczony jako patron pór roku, szczególnie wiosny. Pasterze powierzali swoje stada opiece Marsa przed watahami wilków. Między innymi do Marsa śpiewali swoje pieśni saliowie. Był czczony jako ojciec bliźniąt: Romulusa i Remusa. Poświęcono mu pierwszy miesiąc w kalendarzu rzymskim - marzec (łac. mensis Martius), kiedy to tradycyjnie pogoda pozwalała wznowić lub rozpocząć działania wojenne.
  Saint-Mamert-du-Gard - miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Gard. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Mamerta.
  Rodan (fr. Rhône, frank.-prow. Rôno, oks. Ròse, wł. Rodano, niem. Rhone lub Rotten, ret. Rodan, łac. Rhodanus) – rzeka płynąca przez terytorium Szwajcarii i Francji. Długość – 812 km, powierzchnia dorzecza – 98 tys. km². Średni przepływ Rodanu (mierzony w Beaucaire) wynosi 1700 m³ na sekundę (na podstawie danych z lat 1920-2005).
  Język oskijski wchodzi do podgrupy oskijsko-umbryjskiej języków italskich. Język ten był rozpowszechniony na terenach południowej Italii do początku naszej ery, kiedy to został wyparty przez blisko z nim spokrewnioną łacinę. Zachowało się około 200 inskrypcji w tym języku, zapisywanych w alfabetach: łacińskim, greckim oraz miejscowym (opartym na greckim). Najstarsze inskrypcje pochodzą z IV wieku p.n.e., najmłodsze z I wieku p.n.e.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.955 sek.