• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Malubiting

  Przeczytaj także...
  Kunyang Chhish (alternatywne pisownie nazwy: Khunyang Chhish, Kunyang Chhish, Kunyang Kish, Khiangyang Kish) – dwudziesty pierwszy szczyt Ziemi pod względem wysokości nad poziomem morza i dwudziesty szósty pod względem wybitności. Zdobyty przez polską wyprawę pod kierownictwem Andrzeja Zawady i do chwili obecnej zdobyty tylko dwukrotnie – przy sześciu podejmowanych próbach. Dzieje polskiej wyprawy z 1971 roku, podczas której zginął Jan Franczuk opisuje książka Ostatni atak na Kunyang Chhish (Józef Nyka, Andrzej Paczkowski i Andrzej Zawada, Sport i Turystyka, 1973).Zygmunt Andrzej Heinrich, pseud. „Zyga”, „Dziadek” (ur. 21 lipca 1937 we Łbowie, zm. 27 maja 1989 pod Mount Everest) – polski taternik i alpinista, jeden z najbardziej doświadczonych himalaistów, z zawodu inżynier budownictwa. Zginął w lawinie na stoku Mount Everest.
  ZSD Nysa – polski samochód dostawczy, produkowany w latach 1958–1994 przez Zakład Samochodów Dostawczych w Nysie. Opracowany był na bazie Warszawy, mając wspólne z nią podwozie, silnik (początkowo dolnozaworowy M-20, później górnozaworowy S-21), układ jezdny oraz elementy nadwozia.

  Malubiting to drugi pod względem wysokości szczyt grupy Rakaposhi Range, części Karakorum, w północnym Pakistanie. Leży na północnym brzegu Indusu między rzekami Hunza i Shigar. Jest oddalony ok. 40 km na południowy wschód od Rakaposhi i 50 km na wschód od miasta Gilgit. Malubiting opada ponad 4000 metrowymi ścianami na północ i zachód.

  Ryszard Szafirski (ur. 1 października 1937 w Sosnowcu, zm. 18 listopada 2016) – polski wspinacz, alpinista i ratownik górski. Islamabad (urdu: اسلام آباد) – stolica Pakistanu od 1966 roku, położona w północno-wschodniej części kraju. Według spisu powszechnego z 2017 roku, Islamabad jest dziewiątym największym miastem Pakistanu.

  Nieudane próby zdobycia tego szczytu miały miejsce w 1955, 1959, 1968, 1969, 1970 i 1971. Pierwsze wejście nastąpiło w 1971 r. Autorami są członkowie austriackiej ekspedycji: K. Pirker, H. Schell, H. Schindlbacher, H. Sturm.

  W 1969 roku w Karakorum wyruszyła polska wyprawa pod kierownictwem Ryszarda Szafirskiego. Skład grupy uzupełniali: Andrzej Heinrich, Andrzej Kuś i Roman Petrycki - filmowiec z telewizji, który pełnił także rolę lekarza. Andrzej Zawada mający być kierownikiem wyprawy, z powodów politycznych nie otrzymał paszportu. Jako że była to pierwsza po II wojnie polska wyprawa w region Himalajów i Karakorum, głównym jej celem był rekonesans drogi dojazdowej i szlaków dojściowych przed planowanym w kolejnych latach atakiem na Kunyang Chhish i następne wyprawy. Droga z Polski do Islamabadu (około 18 000 km) została pokonana samochodem marki Nysa. Wyprawa zaatakowała Malubiting, napotkała jednak bardzo ciężkie warunki, co uniemożliwiło wejście na główny wierzchołek (dotarto na wysokość 7100 m). Polacy zdobyli jednak jako pierwsi nieznaną wcześniej przełęcz (nazwaną Polan La [Polska Przełęcz] - 5840 m) oraz Malubiting Północny (6843 m n.p.m.). Jak na tak małą wyprawę, był to olbrzymi sukces. Przez pewien czas członkowie wyprawy uznawani byli za zaginionych.

  Karakorum – system górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi po Himalajach pod względem wysokości na ziemi. Obszar gór należy do najbardziej zlodowaconych na kuli ziemskiej. W górach tych znajdują się największe lodowce górskie świata poza rejonami polarnymi i po lodowcu Fedczenki w Pamirze (długość 77 km). Najdłuższy lodowiec Siachen ma 71 km długości. Góry Karakorum znajdują się w ważnym obszarze węzłowym łączącym wielkie pasma górskie jak: Himalaje, Hindukusz, Kunlun, Pamir. Najwyższy szczyt K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie. W swojej historii góra miała liczne nazwy: Czogori, Godwin Austen, Dapsang, Lamba Pahar, Szczyt Cesarzewicza Mikołaja. Nazwa K2 pochodzi od numeracji szczytów podczas pomiarów geodezyjnych. K1, K2, K3, ... K12. Szczyt K1 to obecnie Maszerbrum (7821 m), pozostałe góry "K" idą po kolei na wschód do niego. Autorem tej numeracji był brytyjski badacz Thomas George Montgomerie.Maria Andrzej Zawada (ur. 16 lipca 1928 w Olsztynie, zm. 21 sierpnia 2000 w Warszawie) – polski himalaista, z wykształcenia inżynier sejsmolog, jeden z pionierów polskiego himalaizmu i wspinaczki zimowej, autor filmów i fotografii z wypraw wysokogórskich, współautor książek alpinistycznych (m.in. Ostatni atak na Kunyang Chhish, 1973). Honorowy członek brytyjskiego Alpine Club, francuskiego Groupe de Haute Montagne oraz The Explorers Club. Był mężem aktorki Anny Milewskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Portalgorski.pl - Malubiting

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • High Asia: An Illustrated History of the 7000 Metre Peaks by Jill Neate, ​ISBN 0-89886-238-8
 • Orographical Sketch Map of the Karakoram by Jerzy Wala, 1990. Published by the Swiss Foundation for Alpine Research.
 • Himalayan Index
 • "Ostatni atak na Kunyang Chhish", pod redakcją Andrzeja Zawady, Andrzeja Paczkowskiego i Józefa Nyki, wyd. "Sport i Turystyka", Warszawa 1973, rozdział "Dni rozpamiętywania"
 • Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.Indus (dewanagari सिन्धु नदी , trl. sindhu nadī ) – rzeka w Chinach, Indiach i Pakistanie. Wypływa spod góry Kajlas w Transhimalajach, ma długość 3180 kilometrów i uchodzi do Morza Arabskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rakaposzi-Haramosz to pasmo górskie w Karakorum. Leży w dystrykcie Gilgit, w północnym Pakistanie. Otoczony jest przez lodowce Barpu i Chogo Lungma na północy, rzekę Shigar od wschodu, Indus na południu oraz rzekę Hunza od zachodu.
  Rakaposhi – szczyt w Pakistanie w paśmie Rakaposhi Range, w łańcuchu Karakorum. Leży około 100 km na północ od miasta Gilgit.
  Andrzej Kuś (ur. 6 listopada 1940 r. w Rzeszowie, zm. 16 października 2008 r. w Rzeszowie) – alpinista, taternik, tłumacz, projektant, wykładowca języków obcych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.217 sek.