Malhowice (przystanek kolejowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Malhowice – zamknięty w 1994 roku przystanek osobowy w Malhowicach, w gminie Przemyśl, w powiecie przemyskim, w woj. podkarpackim, w Polsce. Jest to końcowy przystanek linii kolejowej nr 102 z Przemyśla Głównego. Rozpoczyna się tu tutaj linia kolejowa do Chyrowa na Ukrainie. Przystanek został oddany do użytku w 1957 roku przez Polskie Koleje Państwowe.

Linia kolejowa nr 102 – drugorzędna, w większości jednotorowa i niezelektryfikowana linia kolejowa łącząca stację Przemyśl Główny z nieczynnym od 1994 r. przejściem granicznym Hermanowice – Chyrów. Gmina Przemyśl – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie przemyskim.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ryszard Stankiewicz, Marcin Stiasny: Mały Atlas Linii Kolejowych Polski 2011. Wyd. pierwsze. Rybnik: Eurosprinter, 2011, s. H12. ISBN 978-83-931006-3-7. (pol.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Malhowice. Atlas kolejowy Polski. [dostęp 2013-10-12].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Malhowice. Ogólnopolska Baza Kolejowa
 • Malhowice w Atlasie Kolejowym Polski, Czech i Słowacji – www.atlaskolejowy.net
 • Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Malhowice – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Przemyśl. Miejscowość ta znajduje się 100-150 metrów od granicy polsko-ukraińskiej, odległość od Przemyśla wynosi ok. 10 km .
  Przystanek osobowy (publiczny) – miejsce na szlaku kolejowym odpowiednio przystosowane do obsługi pasażerów, w którym zatrzymują się rozkładowo wyznaczone pociągi pasażerskie, wyłączając postoje dla potrzeb technicznych i pracowniczych.

  Reklama