Maldwyn Jones
Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
University College London (UCL) – część Uniwersytetu Londyńskiego, jest najstarszą spośród dwóch, pierwotnie odrębnych uczelni, obecnie wchodzących w skład Uniwersytetu Londyńskiego. W Wielkiej Brytanii UCL był pierwszym uniwersytetem o charakterze świeckim, w którym o przyjęciu na studenta oraz ocenach nie decydowały wyznanie, rasa oraz pochodzenie społeczne. Dewizą stale przyświecającą studentom i pracownikom jest (łac.) Cuncti adsint meritaeque expectent praemia palmae co można przetłumaczyć na Niech przybędą ci, którym wraz z zasługą należy się największa nagroda. Obecnie na UCL studiuje ponad 23 250 studentów i pracuje 9783 pracowników. UCL należy do elitarnej grupy uniwersytetów Russell Group oraz jest częścią Golden Triangle. UCL zatrudnia ponad 4000 pracowników naukowych i 650 profesorów, więcej niż jakikolwiek inny uniwersytet w Wielkiej Brytanii.
Maldwyn Allen Jones (ur. 18 grudnia 1922 w Greenfield (hrabstwo Flintshire), zm. 12 kwietnia 2007 w Gerrards Cross) – brytyjski profesor historii, amerykanista.
Biografia[ | edytuj kod]
Po ukończeniu szkoły podstawowej Holywell Grammar School w północnej Walii, podjął tymczasową pracę w banku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zaciągnął się do brytyjskiej marynarki wojennej i służył w stopniu porucznika we 18-tej flotylli trałowców. Po zakończeniu wojny, został zdemobilizowany i podjął studia historyczne na Jesus College w Oksfordzie, które ukończył z wyróżnieniem w 1949 roku. Rok później rozpoczął pracę na Uniwersytecie Manchesterskim, gdzie pełnił funkcję asystenta, a od 1954 – wykładowcy. W latach 50. zachorował na gruźlicę, co zagroziło jego karierze akademickiej, jednak zdołał wyleczyć się z choroby i uzyskać stopień doktora na Uniwersytecie Oxfordzkim. W 1963 został starszym wykładowcą, a dwa lata później profesorem historii amerykańskiej. Od 1968 roku pełnił rolę prezesa Brytyjskiego Towarzystwa Studiów Amerykańskich. W 1971 roku przeniósł się na University College w Londynie, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę w 1988 roku.
Pełnił funkcję profesora wizytującego m.in. uniwersytetów: Princeton, Stanford i Cornell. Był także konsultantem Winstona Churchilla przy publikacji czterotomowej „Historii Anglików”.
Życie prywatne[ | edytuj kod]
W 1944 ożenił się ze swoją szkolną sympatią Doroty Griffiths. Mieli jedną córkę.