• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maldwyn Jones

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  University College London (UCL) – część Uniwersytetu Londyńskiego, jest najstarszą spośród dwóch, pierwotnie odrębnych uczelni, obecnie wchodzących w skład Uniwersytetu Londyńskiego. W Wielkiej Brytanii UCL był pierwszym uniwersytetem o charakterze świeckim, w którym o przyjęciu na studenta oraz ocenach nie decydowały wyznanie, rasa oraz pochodzenie społeczne. Dewizą stale przyświecającą studentom i pracownikom jest (łac.) Cuncti adsint meritaeque expectent praemia palmae co można przetłumaczyć na Niech przybędą ci, którym wraz z zasługą należy się największa nagroda. Obecnie na UCL studiuje ponad 23 250 studentów i pracuje 9783 pracowników. UCL należy do elitarnej grupy uniwersytetów Russell Group oraz jest częścią Golden Triangle. UCL zatrudnia ponad 4000 pracowników naukowych i 650 profesorów, więcej niż jakikolwiek inny uniwersytet w Wielkiej Brytanii.

  Maldwyn Allen Jones (ur. 18 grudnia 1922 w Greenfield (hrabstwo Flintshire), zm. 12 kwietnia 2007 w Gerrards Cross) – brytyjski profesor historii, amerykanista.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Po ukończeniu szkoły podstawowej Holywell Grammar School w północnej Walii, podjął tymczasową pracę w banku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zaciągnął się do brytyjskiej marynarki wojennej i służył w stopniu porucznika we 18-tej flotylli trałowców. Po zakończeniu wojny, został zdemobilizowany i podjął studia historyczne na Jesus College w Oksfordzie, które ukończył z wyróżnieniem w 1949 roku. Rok później rozpoczął pracę na Uniwersytecie Manchesterskim, gdzie pełnił funkcję asystenta, a od 1954 – wykładowcy. W latach 50. zachorował na gruźlicę, co zagroziło jego karierze akademickiej, jednak zdołał wyleczyć się z choroby i uzyskać stopień doktora na Uniwersytecie Oxfordzkim. W 1963 został starszym wykładowcą, a dwa lata później profesorem historii amerykańskiej. Od 1968 roku pełnił rolę prezesa Brytyjskiego Towarzystwa Studiów Amerykańskich. W 1971 roku przeniósł się na University College w Londynie, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę w 1988 roku.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Gerrards Cross – wieś w Anglii, w hrabstwie Buckinghamshire, w dystrykcie South Bucks. Leży 31 km na zachód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 7342 mieszkańców.

  Pełnił funkcję profesora wizytującego m.in. uniwersytetów: Princeton, Stanford i Cornell. Był także konsultantem Winstona Churchilla przy publikacji czterotomowej „Historii Anglików”.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W 1944 ożenił się ze swoją szkolną sympatią Doroty Griffiths. Mieli jedną córkę.

  Publikacje[ | edytuj kod]

 • The Old World ties of American ethnic groups (Londyn 1976)
 • Destination America (Londyn 1976)
 • American immigration (Amsterdam 1979)
 • Historia USA (Gdynia 2016)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Maldwyn Allen Jones (ang.). The Independent. [dostęp 2017-04-29].
 • Maldwyn A Jones (ang.). WorldCat. [dostęp 2017-04-29].
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Flotylla okrętów – rodzaj jednostki wojskowej (związek taktyczny wyższego szczebla), występujący w polskiej Marynarce Wojennej oraz marynarkach wojennych innych państw. Jest odpowiednikiem dywizji w Wojskach Lądowych oraz Siłach Powietrznych.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Cornell University (pol. Uniwersytet Cornella) – Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Uczelnia została założona w 1865 roku przez Ezrę Cornella (biznesmena i pioniera telegrafii) oraz Andrew Dicksona White’a (naukowca).
  Winston Leonard Spencer Churchill KG, OM (ur. 30 listopada 1874 w Blenheim Palace, zm. 24 stycznia 1965 w Londynie) – brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, honorowy obywatel Stanów Zjednoczonych. W 2002 w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany najwybitniejszym Brytyjczykiem wszech czasów.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.94 sek.