• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Malden Island

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Ładunek termojądrowy − (także: wodorowy) ładunek wybuchowy w którym głównym źródłem energii wybuchu jest niekontrolowana i samopodtrzymująca się reakcja łańcuchowa w podczas której izotopy wodoru (najczęściej deuteru i trytu) łączą się pod wpływem bardzo wysokiej temperatury tworząc hel w procesie fuzji nuklearnej. Niezbędna do zapoczątkowania fuzji temperatura uzyskiwana jest w drodze detonacji ładunku jądrowego. Ładunki tego typu z uwagi na swą niekontrolowaną naturę, znajdują jedynie wojskowe zastosowanie destrukcyjne.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Malden Island – nizinna, niezamieszkana wyspa na Oceanie Spokojnym, o powierzchni 39 km², leżąca 448 km na południe od równika i 2834 km na południe od Honolulu. Należy do Republiki Kiribati. Odkryta została 30 lipca 1825 r. przez Brytyjczyka, George'a Ansona Byrona – kuzyna poety George'a Byrona, płynącego okrętem wojennym HMS "Blonde". W 1957 r. na Malden i na pobliskiej Christmas Island Wielka Brytania przeprowadziła operację Grapple, podczas której dokonano 9 próbnych wybuchów termojądrowych.

  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.George Gordon Noel Byron, lord Byron (ur. 22 stycznia 1788 w Londynie, zm. 19 kwietnia 1824 w Missolungi) – jeden z największych angielskich poetów i dramaturgów.

  Tajemnicze ruiny[]

  W momencie odkrycia wyspy przez G.A. Byrona w 1825 była ona niezamieszkana, jednak pozostawione ruiny świątyń i innych budowli świadczyły o obecności ludzi na tej wyspie we wcześniejszych stuleciach. W przeszłości obecność dziwnych ruin na opustoszałej wyspie interpretowano jako pozostałości po rozbitkach, korsarzach, a nawet ślady pozostawione przez Inków, czy żeglarzy chińskich. W 1924 r. ruiny zostały przebadane przez Kennetha Emory, archeologa z Bishop Museum w Honolulu, który uznał, że są to pozostałości po budowlach wzniesionych przez względnie niewielką grupę mieszkańców Polinezji, którzy przebywali na wyspie przez kilka pokoleń na kilka stuleci przed jej odkryciem. Ruiny budowli wznoszą się wzdłuż grzbietu plaży głównie od strony południowej i północnej. W sumie odkryto 21 stanowisk archeologicznych z których trzy (znajdujące się po północno-zachodniej stronie wyspy) są większe od pozostałych. Ruiny obejmują fragmenty świątyń, domów oraz grobów. Odkryto również wyschnięte studnie używane przez osadników.

  Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.Test atomowy – zgodnie z traktatem o ograniczeniu testów jądrowych, test jądrowy to jedna, dwie lub więcej eksplozji jądrowych wywołanych w ciągu 0,1 sekundy jedna od drugiej w obszarze o promieniu 2 kilometrów.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.