• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Malcolm Young

  Przeczytaj także...
  Elizabeth Bay - geograficzna nazwa dzielnicy - (przedmieścia), położonej na terenie samorządu lokalnego City of Sydney, wchodzącego w skład aglomeracji Sydney, w stanie Nowa Południowa Walia, w Australii.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Angus McKinnon Young (ur. 31 marca 1955 w Glasgow) – urodzony w Szkocji australijski muzyk, gitarzysta i współzałożyciel zespołu AC/DC. Jest jego członkiem od jego założenia w 1973, wraz z nim wydał 15 albumów studyjnych. Young jest znany z energetycznego zachowania na scenie podczas koncertów, występowania w strojach wzorowanych na szkolnych mundurkach i popularyzacji wśród fanów rocka kroku duckwalk wynalezionego przez Chucka Berryego.

  Malcolm Young (ur. 6 stycznia 1953 w Glasgow, zm. 18 listopada 2017 w Elizabeth Bay) – australijski gitarzysta pochodzenia szkockiego, były członek i założyciel zespołu AC/DC, brat Angusa i George’a. Grał na gitarze rytmicznej.

  Urodzony w Glasgow w Szkocji. W wieku 10 lat przeniósł się wraz z rodziną do Australii. W 1971 dołączył do australijskiej grupy Velvet Underground (zbieżność nazwy z amerykańską formacją przypadkowa). Przydomek jaki mu nadano, The Riffmaker, jest zgodny z jego zachowaniem. Podejmował najważniejsze decyzje w AC/DC. Jego brat Angus twierdzi, że nigdy nie widział człowieka o tak silnej prawej ręce.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 2014 zawiesił swoją działalność muzyczną ze względu na udar mózgu, który doprowadził do demencji. Jego miejsce w zespole zajął Stevie Young, który swoją działalność w nim rozpoczął od nagrań do nowego albumu studyjnego Rock or Bust.

  Zmarł 18 listopada 2017 w Elizabeth Bay w Sydney w wieku 64 lat. Przyczyną śmierci muzyka była demencja z którą walczył od 5 lat, jednak niektóre źródła podają że problemy ze zdrowiem Malcolma zaczęły się jeszcze podczas „Black Ice Tour” ponoć już wtedy przed każdym koncertem musiał się uczyć piosenek na nowo. Został pochowany w Sydney 28 listopada 2017.

  RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym ACLibrary of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Instrumentarium[ | edytuj kod]

  Gitary
 • Gretsch Jet Firebird or Roc Jet
 • Gretsch G6131MY Malcolm Young II Signature Electric Guitar
 • Gretsch White Falcon 1959
 • Gretsch G6131SMY Malcolm Young I Signature Electric Guitar
 • Wzmacniacze i kolumny głośnikowe
 • Marshall 1959 SLP plexi 100 watt heads
 • Marshall Super Bass 100 heads
 • Marshall JTM45/100 with KT66s
 • Efekty
 • Samson wireless
 • IK Multimedia Amplitube 2 software
 • Struny i kostki gitarowe
 • Gibson pure nickel roundwound strings,.012 to.056.
 • Heavy Fender pick
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Malcolm Young (I) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2010-06-01].
  2. Malcolm Young nie żyje. Gitarzysta AC/DC miał 64 lata (pol.). RMF FM. [dostęp 2017-11-18].
  3. Michał Grzybowski: Wiemy, co dolega Malcolmowi Youngowi (AC/DC). Teraz Muzyka, 2014-09-30. [dostęp 2021-01-31].
  4. AC/DC – Malcolm Young Guitar Gear Rig and Equipment (ang.). www.uberproaudio.com. [dostęp 2021-01-31].
  Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy (ang. cerebro-vascular accident, CVA), dawniej także apopleksja (gr. stgr. ἀποπληξία - paraliż; łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri) – zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.Otępienie (demencja; łac. dementia) – spowodowane uszkodzeniem mózgu znaczne obniżenie się sprawności umysłowej. Istnieje wiele definicji i kryteriów otępienia, ponieważ istnieją spory, kiedy obniżenie sprawności umysłowej staje się już otępieniem. Wbrew niektórym potocznym opiniom otępienie nie jest normalnym objawem procesów starzenia się.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Stevie Young (ur. 11 grudnia 1956 w Glasgow) – gitarzysta australijski pochodzenia szkockiego, członek zespołu AC/DC, bratanek Angusa i Malcolma Youngów. Gra na gitarze rytmicznej.
  AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.
  George Redburn Young (ur. 6 listopada 1947 w Glasgow, Szkocja) jest australijskim muzykiem rockowym, autorem piosenek i producentem muzycznym, najbardziej znany jest jako współautor międzynarodowych hitów "Friday On My Mind" i "Love Is In The Air" oraz za jego produkcje dla hardrockowego zespołu AC/DC, w którym grają jego młodsi bracia Angus i Malcolm.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.