Malcolm McLean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Malcolm McLean (ur. 14 listopada 1913 w Maxton, zm. 15 maja 2001) – amerykański przedsiębiorca i wynalazca, prekursor współczesnego transportu kontenerowego.

Kontenerowiec, dawniej pojemnikowiec – statek specjalnie wyposażony w prowadnice i przeznaczony do przewozu kontenerów, przy założeniu ich pionowego załadunku i wyładunku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Malcolm McLean urodził się w Maxton w Karolinie Północnej. W okresie dorosłego życia używał imienia w szkockiej formie Malcom. Był synem farmera. Edukację ukończył na liceum, następnie pracował na stacji benzynowej.

W 1935 roku kiedy kończył szkołę w Winston-Salem jego rodzina nie miała pieniędzy aby posłać go do college'u . Było ich jednak tyle (120 dolarów) aby kupić używaną ciężarówkę i rozpocząć pracę w biznesie transportowym, oferując początkowo usługi transportowe okolicznym farmerom. W krótkim czasie jego firma zdobyła znaczącą pozycję na rynku, a dwadzieścia lat po rozpoczęciu działalności była największa na Południu USA i piąta w całym USA, dysponując flotą 1776 ciężarówek.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Obserwując proces przeładunku towarów ze statków na samochody i odwrotnie, w 1937 roku doszedł do wniosku, że drewniane skrzynie o przypadkowych wymiarach powodują spowolnienie procesu przeładunku. W 1955 roku sprzedał swoją firmę transportową, a uzyskane środki przeznaczył na prace nad ideą kontenerów. Wkrótce potem kupił Pan Atlantic Tanker Company, które posiadało flotę tankowców. Przemianował firmę na Sea-Land Shipping, przebudował statki na kontenerowce i rozpoczął eksperymenty, które pozwoliły mu opracować optymalny kontener. Dzięki szybszemu i lepiej zorganizowanemu przeładunkowi koszt operacji uległ redukcji z 5,86 dolara do 16 centów za tonę.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W 1969 roku sprzedał udziały w swoim przedsiębiorstwie żeglugowym R. J. Reynolds Tobacco Company za 160 milionów dolarów. Potem m.in. prowadził farmę z hodowlą świń, uznawaną za jedną z najczystszych w USA. Był znany dodatkowo z powiedzeń:

W Maxton rolnicy zawsze traktowali swoje świnie przyzwoicie.

oraz:

Ludzie nigdy nie będą płacić dużo pieniędzy by po prostu przenieść rzeczy.

Przez International Maritime Hall of Fame został uznany człowiekiem stulecia.

14 listopada jest 318. (w latach przestępnych 319.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 47 dni. Terminem Głębokiego Południa, bądź Ciemnego Południa (ang. Deep South) określa się południowo-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Nazwa ta ma korzenie nie tylko geograficzne, ale i kulturowo-historyczne.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Malcolm McLean- The Inventor of ISO Shipping Containers (ang.). International Marine Consultacy, 2009-01-19. [dostęp 2012-06-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-08)].
  2. Meet the 2008 National Inventors Hall of Fame Inductees (ang.). [dostęp 2012-06-11].
  3. Malcolm McLean - the man changed the world (ang.). [dostęp 2012-06-11].
  4. Men, Money and Ideas Are Remaking A Region (ang.). LIFE, 1949-10-31. s. 84.
  5. Malcolm McLean | The Economist, www.economist.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków, ciągnięcia naczepy, przyczep (nie będący ciągnikiem rolniczym) lub do przewozu ludzi (a niebędący autobusem), o masie dopuszczalnej całkowitej powyżej 3500 kg.Kontener – zazwyczaj metalowa skrzynia, o zunifikowanych wymiarach i konstrukcji, służąca do przewozu drobnicy (zapakowanej zazwyczaj w opakowania kartonowe, paczki, skrzynie, worki, czasami dodatkowo umieszczonych na europaletach).
Warto wiedzieć że... beta

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Świnia domowa (Sus scrofa f. domestica) – zwierzę hodowlane udomowione między VII a VI tys. lat p.n.e. Dostarcza hodowcom mięsa, tłuszczu, skóry, podrobów, szczeciny.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama