• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Malarstwo ludowe

  Przeczytaj także...
  Podhale – region kulturowy w południowej Polsce u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca z wyłączeniem obszarów leżących na prawym brzegu Białki i prawym brzegu Dunajca, poniżej ujścia Białki. Podhale zajmuje środkową część Kotliny Podhala, na południu wkracza w Tatry. Żywiec (niem. Saybusch, czes. Živec) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, położone w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345–350 m n.p.m. Mimo przynależności administracyjnej do województwa śląskiego, miasto leży na terytorium Małopolski.
  Malarstwo na szkle - rodzaj malarstwa, gdzie obraz występuje po drugiej stronie szkła. Malowany bywa przeważnie farbami olejnymi lub wodnymi za pomocą pędzla i pióra. Farby temperowe były używane zazwyczaj przez malarzy ludowych.
  malarstwo ludowe - malowana szafa niemiecka
  przedstawienie ludowego malarstwa - obraz z Museum Christoffela Bisschopa w Holandii
  Kwiaty - popularny motyw ludowego malarstwa w Zalipiu

  Malarstwo ludowe - malarstwo jest prastarą formą wyrazu, narodziło się bowiem w czasach prehistorycznych. Można przyjąć, że najstarszymi ludowymi obrazami są malowidła jaskiniowe. Pierwotnie malarstwo było sposobem wyrażania myśli i wrażeń, a wraz z rozwojem obrzędowości zaczęło też spełniać funkcje magiczne i religijne. Od zarania dziejów służyło też pewnie wrażeniom estetycznym.

  Pomorze – kraina historyczna na terenie Polski i Niemiec, u ujścia Reknicy, Odry i Wisły do Morza Bałtyckiego. Nazwa regionu (kasz./pom. Pòmòrskô, Pòmòrzé, łac. Pomerania, niem./szw. Pommern) wywodzi się od geograficznego położenia regionu ,"kraina leżąca nad morzem czyli blisko morza" lub "ziemia «sięgająca» aż po morze".

  Malarstwo ludowe skutecznie kontynuuje tradycje różnych obszarów kulturowych i regionów. Jedną z technik malarskich o rodowodzie ludowym jest malarstwo na szkle, kultywowane na Podhalu i Pomorzu.

  Każdy region ma własne tradycyjne techniki malarskie i motywy. W Polsce do najciekawszych artystycznie obszarów należą Podhale, Żywiecczyznę, Kujawy, Kurpie. Oryginalnym przykładem malarstwa ludowego dla ozdoby budynków, wnętrz i przedmiotów jest Zalipie w województwie małopolskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.