• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Malacky

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Europa Środkowa – region położony pomiędzy różnie definiowanymi Europą Zachodnią i Europą Wschodnią. Europa Północna, Południowa i Południowo-Wschodnia również wpływają na zakres tego pojęcia, w zależności od ujęcia ich granic. Pojęcie rozumiane jest różnie w zależności od okresu historycznego.
  Żnin (łac. Znena, niem. Znin, 1941-1945 Dietfurt) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Żnin. Położone nad Jeziorem Żnińskim Dużym i Jeziorem Żnińskim Małym. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.

  Malacky (niem. Malatzka, węg. Malacka, pol. Malacki) – miasto na Słowacji, w kraju bratysławskim, na północ od Bratysławy, położone w centrum południowej części Niziny Zahorskiej. 17 087 mieszkańców (2013). Znajduje się na wysokości 159 m n.p.m. O powierzchni 26,777 km².

  Małe Karpaty (514.2, słow. Malé Karpaty, węg. Kis-Kárpátok, niem. Kleine Karpaten) – pasmo górskie w zachodniej Słowacji. Stanowią najbardziej wysunięty na południowy zachód pasmo Centralnych Karpat Zachodnich.Węgrzy (t. Madziarzy, węg. l.poj. magyar, l.mn. magyarok) – naród europejski z grupy ludów ugrofińskich, zamieszkujący głównie własne państwo narodowe - Węgry w Europie Środkowej, posługujący się językiem węgierskim.

  Topografia[edytuj kod]

  Położone w Europie Środkowej. Na zachód od miasta przepływa rzeka Morawa, na wschód rozciągają się Małe Karpaty.

  Części miejscowości[edytuj kod]

  Mestečko, Riadok, Na Aleji, Dolný Koniec, Domky, Padzelek, Juh, Naftárska štvrť, Mravenisko, Vinohrádok, Táborisko. Riadok sa delí ešte na Písniky, Džbankáreň, Rakáreň. Pod Mestečkom sa rozumie celé centrum od veľkej križovatky až po dolný kostol a od ulice 1. Mája až po Hviezdoslavovu.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Ulice miasta[edytuj kod]

  1. mája, A. Veselého, B. Nemcovej, Bernolákova, Boreckého, Brnenská, Břeclavská, Budovateľská, Cesta mládeže, D. Skuteckého, Dielenská, Družstevná, Dubovského, Dukelských hrdinov, Džbankáreň, F. Malovaného, Gen. L. Svobodu, Gen. M. R. Štefánika, Hlboká, Hurbanova, Hviezdoslavova, J. Kráľa, J. Hollého, J. Kostku, Jánošíkova, Jesenského, Jilemnického, J. Gabčíka, J. Kubinu, J. Murgaša, K. Orgoňa, Kláštorné námestie, Kollárova, Kozia, Kpt. Š. Uhra, Kukorelliho, Kukučínova, L. Novomeského, Legionárska, Lesná, Ľ. Zúbka, Ľ. Fullu, Malé námestie, M. Benku, M. Rázusa, M. Tillnera, Mierové námestie, M. Nešpora, Mojmírova, Na brehu, Nad výhonom, Nádražná, Námestie SNP, Nová, Olšovského, Oslobodenia, Partizánska, P. Blahu, Pezinská, Písniky, Poľná, Pri Maline, Pribinova, Príjazdná, R. Dilonga, Radlinského, Rakárenská, Rastislavova, Robotnícka, Sadová, Sasinkova, Sládkovičova, Slovenská, Stupavská, Svätoplukova, Š. Čulena, Štúrova, Táborisko, Továrenská, V. Clementisa, V. Gajdoša, V. J. Kučeru, Vajanského, Veľkomoravská, Vinohrádok, Vlastenecká, Vysoká, Záhorácka, Záhradná, Zámocká.

  Morawa (cz. i sł. Morava, niem. March, węg. Morva) – rzeka na Morawach, we wschodniej Austrii i zachodniej Słowacji, dopływ Dunaju. Długość – 352 km, w tym 242 km w Czechach, 40 km jako granica czesko-słowacka i 70 km jako granica słowacko-austriacka. Powierzchnia zlewni – 26 658 km², w tym:Ateizm – odrzucenie teizmu lub pogląd bądź doktryna głosząca, że bogowie nie istnieją. W najszerszym znaczeniu jest to brak wiary w istnienie boga, bóstw i sił nadprzyrodzonych, jako sprzecznych z rozumem i nienaukowych, oraz negujący potrzebę religii.

  Demografia[edytuj kod]

  Narodowości i grupy etniczne[edytuj kod]

 • Słowacy - 96,65 %
 • Czesi - 1,58 %
 • Węgrzy - 0,41 %
 • Romowie - 0,14 %
 • Niemcy - 0,04 %
 • Wyznania religijne[edytuj kod]

 • Katolicy - 71,46%
 • Ateiści - 21,15%
 • Protestanci - 1,40%
 • Grekokatolicy - 0,19%
 • Prawosławni - 0,14%
 • Miasta partnerskie[edytuj kod]

 • Węgry Albertirsa
 • Włochy Gaggiano
 • Austria Gänserndorf
 • Węgry Szarvas
 • Czechy Veselí nad Moravou
 • Polska Żnin
 • Zobacz też[edytuj kod]

 • Synagoga w Malackach
 • Przypisy

  1. Počet obyvateľov SR k 31. 12. 2013 (słow.). [dostęp 2014-03-05].
  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.Synagoga w Malackach – zbudowana w 1886 roku według projektu Wilhelm Stiassnego w stylu mauretańskim, przy ulicy Na brehu 2. Obecnie w synagodze znajduje się szkoła artystyczna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Kościoły greckokatolickie – zbiorcza nazwa Kościołów (Cerkwi) katolickich tradycji wschodniej. Określenie "greckokatolicki", często błędnie pisane – "grekokatolicki", pozwala odróżnić je od innych tradycji katolickich – przede wszystkim od rytu "łacińskiego". Kościoły greckokatolickie należą do katolickich Kościołów wschodnich, będąc jednocześnie częścią Kościoła katolickiego.
  Słowacy (Slováci) – naród słowiański, zamieszkujący głównie Słowację – stanowią 86% jej mieszkańców (4,5 mln); mniejszości słowackie zamieszkują także Czechy , Węgry, Serbię i Polskę (Orawa i Spisz- około 1700 osób). Mówią językiem słowackim. Większość Słowaków jest katolikami, mniejszość stanowią protestanci i grekokatolicy.
  Prawosławie – doktryna ortodoksyjnego (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie z 1054 roku (tzw. schizmy wielkiej – co uznaje się historycznie bardziej uzasadnione niż pojęcie tzw. schizmy wschodniej).
  Czesi (czes. Češi) – naród słowiański zamieszkujący głównie obszar Czech i będący jej głównym składnikiem ludnościowym; mniejsze zbiorowości występują także w USA, Kanadzie, Niemczech, Słowacji, Argentynie, Australii, Austrii, Szwajcarii i in. Przynależność do narodu czeskiego deklaruje ok. 12 mln osób.
  Szarvas (niem. Sarwasch, słow. Sarvaš) – miasto w południowo-wschodnich Węgrzech, w komitacie Békés, nad Kereszem (dopłwy Cisy). Liczy prawie 17,2 tys. mieszkańców (I 2011). Nazwa miasta oznacza po polsku "jeleń".
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.