• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maksyma - królowa Niderlandów

  Przeczytaj także...
  Jej Królewska Wysokość Księżniczka Ariane (ur. 17 kwietnia 2007) - młodsza córka króla holenderskiego Willema-Alexandra i jego żony Maximy Zorreguiety Cerutti.Katarzyna Amalia, księżna Oranii, właśc. Catharina Amalia Beatrix Carmen Victoria (ur. 7 grudnia 2003) – córka króla holenderskiego Wilhelma Aleksandra i królowej Maksymy. Wnuczka królowej Beatrycze (Beatrix). Następczyni tronu.
  Nieuwe Kerk (pol. Nowy Kościół) – jeden z kościołów w Amsterdamie, zbudowany w XV wieku. W tym właśnie kościele odbywają się koronacje władców Holandii (ostatnia w 2013 r. – króla Wilhelma Aleksandra) oraz śluby rodziny królewskiej (ostatni w 2002).

  Maksyma, urodzona jako Máxima Zorreguieta Cerruti (ur. 17 maja 1971 w Buenos Aires) – żona Króla Wilhelma-Aleksandra. Królowa Niderlandów od 30 kwietnia 2013 r.

  Zarys biografii[]

  Maxima urodziła się jako najstarsze z czworga dzieci Jorge Zorreguiety i jego drugiej żony – Marii del Carmen Cerruti. Ma dwóch braci i jedną siostrę, a także trzy przyrodnie siostry. Dorastała w Buenos Aires. Ukończyła ekonomię na Pontificia Universidad Católica Argentina w 1995. Pracowała w Argentynie, Nowym Jorku i miastach Europy. Pierwszy raz Maxima i Willem-Alexander spotkali się w Hiszpanii, w Sewilli. W Nowym Jorku, gdzie Maxima pracowała dla Deutsche Bank, para spotkała się ponownie. Znajomość pary wywołała pewne oburzenie, gdyż ojciec Maximy był ministrem rolnictwa za rządów prezydenta Jorge Videli – dyktatora argentyńskiego w latach 1976-1983.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  Po długich naradach parlament holenderski wyraził zgodę na ślub. Para ogłosiła swoje zaręczyny 30 marca 2001. 17 maja 2001 w trybie przyspieszonym Maxima otrzymała obywatelstwo holenderskie. Do ślubu doszło 2 lutego 2002 w Amsterdamie – para wzięła zarówno ślub cywilny w Beurs van Berlage, jak i kościelny w Nieuwe Kerk w Amsterdamie. W dniu ślubu Maxima otrzymała tytuł „księżnej Niderlandów”. Na ceremonii zabrakło jednak rodziców panny młodej.

  Dzień Króla nid. Koningsdag albo Dzień Królowej, nid. Koninginnedag – holenderskie święto państwowe. Od 2014 obchodzone będzie corocznie 27 kwietnia (jeśli dzień ten wypada w niedzielę, to 26 kwietnia). Do roku 2013 włącznie obchodzone było corocznie 30 kwietnia (jeśli dzień ten wypadał w niedzielę, to 29 kwietnia).Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  30 kwietnia 2013 mąż Màximy wstąpił na tron, a ona została pierwszą od 123 lat królową małżonką.

  Jako członkini rodziny królewskiej czynnie bierze udział w różnych uroczystościach m.in. towarzyszy mężowi podczas uroczystego otwarcia parlamentu. Bierze również udział w obchodach Dnia Króla.

  Jest matką chrzestną księcia Sverre Magnusa z Norwegii.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Jej Królewska Wysokość Księżniczka Alexia, (ur. 27 czerwca 2005) - córka i drugie dziecko króla holenderskiego, Wilhelma Aleksandra, oraz jego żony Maximy Zorreguiety Cerutti.

  W czerwcu 2014 została odznaczona Orderem Orła Białego.

  Potomstwo[]

 • księżniczka Katarzyna Amalia (Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria) (ur. 7 grudnia 2003)
 • księżniczka Aleksja (Alexia Juliana Marcela Laurentien) (ur. 26 czerwca 2005)
 • księżniczka Ariadna (Ariane Wilhelmina Máxima Ines) (ur. 10 kwietnia 2007)
 • Przypisy

  1. Koning: vrijheid mede te danken aan Polen (niderl.). telegraaf.nl, 24 czerwca 2014. [dostęp 26 czerwca 2014].
  2. Niderlandzka Para Królewska w Polsce. prezydent.pl, 24 czerwca 2014. [dostęp 26 czerwca 2014].
  3. Zdjęcie z uroczystości wymiany orderów. prezydent.pl, 24 czerwca 2014. [dostęp 26 czerwca 2014].

  Linki zewnętrzne[]

 • Holenderska Rodzina Królewska – Księżniczka Maxima
 • Blog poświęcony Màximie Zorreguiecie, żonie Króla Willema-Alexandra [1] (pol.)
 • Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Deutsche Bank AG (dosłownie z niem.: Niemiecki Bank) – bank międzynarodowy, działający na całym świecie. W jego strukturach pracuje 101 877 pracowników (marzec 2011). Siedzibą jest Frankfurt nad Menem, funkcję dyrektora zarządzającego oraz prezesa zarządu sprawuje dr Josef Ackermann (dyrektor generalny), szefem rady nadzorczej jest dr Clemens Börsig. Deutsche Bank jest jedną z największych instytucji finansowych na świecie pod względem osiąganych zysków.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Sverre Magnus (ur. 3 grudnia 2005) – drugie dziecko następcy tronu Norwegii księcia Haakona i księżnej Mette-Marit. Oficjalny tytuł Sverre Magnus książę Norwegii.

  Reklama